חוק 5 השניות

לחזק את הביטחון העצמי ולשנות את החיים ואת הקריירה בעזרת אומץ יום יומי

מל רובינס


תקציר על המחבר/ת טעימה מהספר
שם בעברית חוק 5 השניות
דאנאקוד 99-2199
מספר עמודים 274
שם המתרגם מיכל כהן
תאריך הוצאה אוגוסט 2019
שם מחבר באנגלית Mel Robbins

תקציר

הקריאה בחוק 5 השניות תגלה לכם
שנדרשות רק חמש שניות כדי:

לגייס ביטחון עצמי
לשים קץ לדחיינות ולספקות
להתגבר על פחד ועל חוסר ודאות
להפסיק לדאוג ולהיות מאושרים יותר
להפיץ את הרעיונות שלכם באומץ

הסוד לא טמון בידיעה מה לעשות – הוא טמון
בידיעה איך להניע את עצמכם לעשות את זה

אומץ הוא היכולת לעשות דברים שלהרגשתכם הם קשים, מפחידים או מלאים בחוסר ודאות. הוא אינו נחלתו של קומץ נבחר בלבד. אומץ הוא זכות מלידה שמצוי בכולנו ומחכה להתגלות.

לאורך חייכם ליוו אתכם הורים, מאמנים, מורים, חברים ומנטורים, שדרבנו אתכם להתעלות על התירוצים שלכם ולהיות גדולים מהפחד. ומה אם הסוד להתברך בביטחון עצמי ובאומץ להעשיר את חייכם ואת הקריירה שלכם טמון פשוט בידיעה כיצד לדחוף את עצמכם?

ספר זה יצייד אתכם בכלי יחיד ופשוט לפתרון הבעיה שעמה כולנו מתמודדים: העובדה שהחסם הגדול ביותר שלנו הוא אנו־עצמנו. בספר הזה תגלו מהו חוק 5 השניות? מדוע הוא עובד? ואיך אנשים ברחבי העולם משתמשים בו כדי לסגל לעצמם אומץ יומיומי ולשנות את חייהם. חמש שניות בלבד נדרשות לשימוש בכלי הזה, ובכל פעם שתעשו זאת – תהיו בחברה נהדרת.

למעלה משמונה מיליון איש צפו בהרצאתה של רובינס ב־ TEDx , ומנהלים בחברות הגדולות בעולם משתמשים בכלי הזה להגברת התפוקה, לשיתוף הפעולה ולתחושת המחויבות של עובדיהם

קראו עוד באתר האינטרנט שלה.

הרצאתה בטד: How to stop screwing yourself over.

על המחבר

מל רובינס - Mel Robbins

מל רובינס היא יזמית, מרצה, סופרת של רבי מכר, וידיאו-בלוגרית, פרשנית משפטית עטורת פרסים ברשת סי-אן-אן ועורכת שותפה בכתב העת Success. ההרצאה שנשאה במסגרת מיזם TEDx בנושא חוק 5 השניות.

היא מדורגת בין ההרצאות הנצפות ביותר בעולם, ובקרב חברות גדולות רבות היא נחשבת למומחית בנושאים של שינוי, ביטחון עצמי וקבלת החלטות.

קראו עוד באתר האינטרנט שלה.

הרצאתה בטד: How to stop screwing yourself over.


טעימה מהספר

חמש שניות בשביל
לשנות את החיים שלכם

אם אתם מחפשים
אדם אחד שישנה לכם את החיים
הביטו בראי

אתם עומדים לגלות משהו מדהים - רק חמש שניות דרושות כדי לשנות את החיים שלכם. זה נשמע כמו גימיק, נכון? זה לא. זה מדע. אני אוכיח לכם. משנים את החיים באמצעות החלטה אחת שנעשית בתוך חמש שניות בכל פעם. למעשה, זאת הדרך היחידה להשתנות.

זהו הסיפור על חוק 5 השניות: מה זה, למה זה עובד ואיך זה שינה את חייהם של אנשים בכל העולם. קל ללמוד את החוק, וההשפעה שלו עמוקה. זה הסוד לשינוי כולל. ברגע שתלמדו את החוק, תוכלו מיד להתחיל להשתמש בו. החוק יעזור לכם לחיות, לעבוד ולהתבטא בביטחון עצמי גדול יותר ובאומץ מדי יום. השתמשו בו פעם אחת, והוא יהיה שם בשבילכם בכל פעם שתזדקקו לו.

יצרתי את חוק 5 השניות בתקופה שבה הכול בחיי קרס. וכשאני אומרת הכול, אני מתכוונת להכול: הנישואים שלי, מצבי הכלכלי, הקריירה וההערכה העצמית שלי - כולם היו במיץ של הזבל. הבעיות שלי נראו גדולות כל כך, שאפילו לקום מהמיטה בבוקר התקשיתי. האמת היא שכך התחיל החוק - המצאתי אותו כדי לעזור לעצמי לחדול מההרגל של הלחיצה על כפתור הנודניק של השעון המעורר.

כשהשתמשתי בחוק בפעם הממש ראשונה, לפני שבע שנים, חשבתי שזה מטופש. לא היה לי מושג שהמצאתי טכניקה מטא־קוגניטיבית שעתידה לשנות לי לחלוטין את החיים, את העבודה ואת האופן שבו אני חווה את עצמי.

מה שקרה לי מאז שגיליתי את חוק 5 השניות ואת העוצמה של החלטות בנות חמש שניות הוא פשוט לא ייאמן. לא רק שהתעוררתי, אלא ניערתי לחלוטין את כל החיים שלי. השתמשתי בכלי האחד והיחיד הזה כדי לשלוט בכל דבר ולשפר אותו - מהביטחון העצמי שלי ועד לתזרים המזומנים; מהנישואים שלי ועד לקריירה וגם מהפרודוקטיביות שלי ועד להורות שלי.

עברתי מצ׳קים חוזרים לסכום של שבע ספרות בחשבון הבנק שלי ומריבים עם בעלי לחגיגות 20 שנות נישואים. ריפאתי את עצמי מחרדה, הקמתי ומכרתי שני עסקים קטנים, גויסתי לצוותים של ״סי־אן־אן״ ולכתב העת ״סאקסס״ (Success) וכיום אני אחת המרצות המבוקשות בעולם. מעולם לא הרגשתי יותר בשליטה, יותר שמחה או יותר חופשייה. לא הייתי יכולה לעשות את זה בלי החוק.

חוק 5 השניות שינה הכול... בכך שהוא לימד אותי דבר אחד בלבד: איך לשנות.

כשהשתמשתי בחוק, המרתי את הנטייה שלי לחשוב יותר מדי על כל צעד קטן בהעדפה לנקוט פעולה. השתמשתי בחוק כדי להשתלט על הניטור העצמי שלי וכדי להיות יותר נוכחת ויותר פרודוקטיבית. החוק לימד אותי להפסיק לפקפק ולהתחיל להאמין בעצמי, ברעיונות שלי וביכולות שלי. והחוק נסך בי את העוצמה הפנימית להפוך לאדם טוב ושמח יותר - לא למען הזולת, אלא למעני.

החוק יכול לעשות אותם דברים למענכם. בגלל זה אני כל כך נרגשת לחלוק אותו איתכם. בפרקים הבאים תכירו את הסיפור שמאחורי החוק, את החוק, את ההסבר להצלחתו ואת הבסיס המדעי המרתק שלו. תגלו כיצד החלטות ופעולות של אומץ יומיומי - בנות חמש שניות בלבד - יכולות לשנות את חייכם.

לבסוף, תלמדו להשתמש ב־#חוק 5השניות (#5SecondRule) במשולב עם האסטרטגיות העדכניות ביותר, שנתמכות במחקרים ונוגעות לאופן שבו אפשר להפוך בריאים יותר, שמחים יותר ופרודוקטיביים ויעילים יותר בעבודה. תלמדו גם איך ליישם את החוק כדי להפסיק לדאוג, כדי לשלוט בחרדה, כדי למצוא משמעות לחיים וכדי להתגבר על כל פחד.

וזה לא הכול. תראו הוכחות. הרבה הוכחות. הספר הזה עמוס פוסטים מהרשתות החברתיות ומדיווחים מיד־ראשונה של אנשים מכל העולם, שמשתמשים בחוק כדי לחולל דברים מדהימים. כן, החוק יעזור לכם לקום בזמן בבוקר, אבל הוא עושה דבר הרבה יותר מרשים - הוא מעורר את הגאון ואת המנהיגה ואת כוכב הרוק ואת הספורטאית ואת האמן ואת סוכני השינוי הפנימיים שלכם.

סביר שכאשר תשמעו על החוק בפעם הראשונה, תיישמו אותו כדי לדבוק במטרות שלכם. אולי תשתמשו בחוק כדי לדחוף את עצמכם ללכת לחדר הכושר, כמו שעושה מרגרט כש"לא בא לה".

ואולי תשתמשו בחוק כדי להשפיע יותר במקום העבודה. כך השתמש מאל לראשונה בחוק - כדי לגייס את האומץ להיפגש עם הבוס שלו ולדון ביעדי הקריירה שלו (דבר שרבים מאיתנו חוששים ממנו). בזכות החוק, לא רק שהדבר קרה, אלא הוא גם היה מוצלח:

זה עוד משהו שייחודי בחוק הזה - אני יצרתי אותו, אבל הסיפור אינו רק שלי. הספר הזה יפגיש אתכם עם אנשים מכל העולם ומכל שדרות החיים שמשתמשים בחוק, באופן נרחב או מצומצם, כדי לשלוט בחייהם. החוויות המגוונות שלהם ילמדו אתכם עד כמה שימושי החוק ועד כמה התועלות שלו הן באמת חסרות גבולות.

אתם יכולים להשתמש בחוק כדי להפוך פרודוקטיביים יותר. לפני חוק 5 השניות נהגה לורה לנהל רשימות בלתי נגמרות של מטלות לביצוע, וישבה ותירצה תירוצים והתייחסה לעצמה בצורה מגעילה. עכשיו כבר אין בחייה של לורה שום מקום לתירוצים - רק לפעולות. לורה הגדילה את תזרים המזומנים שלה ב־ 4,000$ לחודש, סיימה את התואר הראשון שלה וכבשה כמה מפסגות ההרים הלבנים של ניו המפשייר. היעד הבא, ריצת מרתון. אתם יכולים ליישם את החוק כדי לצאת

מאזור הנוחות ולהיות אפקטיביים יותר בנטוורקינג. קן השתמש בחוק 5 השניות בו ביום שלמד אותו לראשונה. הוא עשה זאת בכנס מרובה משתתפים, במטרה לפגוש כל מיני "משפיעים". מתיו השתמש בחוק כדי להתקשר ללא הכנה מוקדמת למנהלים בכירים, ואלן השתמש בו בשביל לפגוש "עשרות אנשים שאחרת לא הייתי פוגש" באירוע של איגוד הגולף המקצועני.

אפשר גם להשתמש בחוק כדי לנטר את עצמכם וכדי לשלוט ברגשות שלכם. ג׳נה השתמשה בו כאמא, כדי לתרגל "סבלנות במקום להתפרץ" על הילדים שלה. היא משתמשת בו גם ככלי מכירות בעסק החדש שלה, שעוסק במכירה ישירה. החוק עוזר לה להפסיק לחשוב שמכירות הן דבר "מבהיל" ונוסך בה את האומץ פשוט להתחיל למכור.

מנהלים בכירים בכמה מהחברות המוערכות בעולם משתמשים בחוק כדי לעזור למנהלים שלהם להשתנות, להגביר את המכירות, ליצור בעובדים תחושת מחויבות ולחדש. כך, למשל, קריסטל מקבוצת הביטוח USAA : כל צוות המכירות שלה יישם את חוק 5 השניות והתוצאה היתה מעולה. הצוות זינק "למקום הראשון באזור שלנו״.

קל מאוד ללמוד את #חוק 5השניות והוא חשוב מאוד לביטחון העצמי. לכן, כמו מוז, מנהלים בכל העולם מסבירים את החוק לעובדים שלהם.

תקבלו השראה גם מסיפורים של אנשים שמוצאים את האומץ להפסיק לחשוב ולהתחיל ליישם את הרעיונות שלהם. למשל ממארק, שאחרי עשורים של מחשבות על הקמת ליגת הוקי קרח ללא מטרות רווח לילדים משכונות מצוקה, יישם את החוק וסוף־סוף העביר את הרעיון מ"הראש" שלו ל"פעולה". הוא חבר לשחקנים אולימפיים ושחקני ליגת ההוקי קרח הלאומית כדי להקים מחנות אימונים, מרפאות וליגות. החוק הוא גם כלי עוצמתי במאבקים בהתמכרויות ובדיכאון. ביל גילה את #חוק 5השניות בשרשור באתר רדיט וזה היה "המסר הנכון. במקום הנכון. בזמן הנכון״. הוא התחיל להשתמש ב"טריק הספירה לאחור" של החוק כדי להפסיק לשתות והצליח בכך בצורה "מדהימה!!" הוא חגג אז את יום הולדתו ה־ 40 בפיכחון מוחלט.

החוק עשוי אפילו להציל את החיים שלכם. קולגה שלי בעבודה חלק איתי לאחרונה סיפור נוקב מאוד על #חוק 5השניות. אחרי שאשתו והוא נפרדו, הוא נכנס לדיכאון עמוק. זה היה כל כך קשה, עד שהוא "שקל התאבדות". בנקודת השפל הכי גדולה שלו הוא השתמש בחוק כדי "להניח לזה ולבקש עזרה״. הוא מצא את האומץ ליישם את הרעיון לאחר שספר 5- 4- 3- 2- 1: אז הוא התקשר לבקש עזרה - והדבר הציל את חייו. שימוש בחוק במשך יותר משבע שנים והתגובות שקיבלתי מאנשים מכל העולם הביאו אותי להכרה שמדי יום ביומו אנחנו ניצבים בפני רגעים של חוסר ודאות, רגעים קשים ומפחידים. החיים שלכם מצריכים אומץ. וזה בדיוק הדבר שהחוק ילמד אתכם למצוא: האומץ להיות הגרסה הכי נהדרת של עצמכם. איך יכול כלי אחד פשוט לפעול בכל כך הרבה דרכים עוצמתיות?

שאלה מצוינת. #חוק 5השניות פועל תמיד רק על דבר אחד: עליכם. טמונה בכם גדוּלה. גם בנקודת השפל הכי נמוכה, הגדוּלה נמצאת בפנים. החוק מעניק הן את בהירות המחשבה להבחין בגדולה, והן את האומץ לפעול לפיה.

כשהשתמשתי בחוק מצאתי את האומץ לעשות דברים ששנים חשבתי עליהם ומצאתי תירוצים לא לעשות אותם. רק באמצעות הפעולה שחררתי את העוצמה שהיתה טמונה בי ונהפכתי לאדם שתמיד רציתי להיות. והביטחון העצמי שאני מפגינה בטלוויזיה, באינטרנט ועל הבמה הוא מהסוג שאני מכנה "ביטחון עצמי אמיתי".

גיבשתי את הביטחון העצמי האמיתי שלי כשלמדתי לכבד את האינסטינקטים שלי בפעולה - להפעיל אותם בעולם האמיתי. בכוונה אני משתמשת במילה "לכבד". זה מה שאתם עושים כשאתם משתמשים בחוק. אתם מכבדים את עצמכם.

אתם מקדמים את הרעיונות שלכם. ובכל פעם שאתם משתמשים בחוק, אתם מתקרבים צעד נוסף לעבר האדם שנועדתם להיות. אני השתניתי ונהפכתי מאדם שרק חושב על הרעיונות שלו לאדם שניחן בביטחון העצמי לחלוק אותם, לפעול על פיהם ולהגשים אותם. אם תשתמשו בחוק בעקביות ותכבדו את האינסטינקטים שלכם בפעולה, תשתנו גם אתם באותו אופן.

מרלו גילתה כמה קל להשתנות באמצעות השימוש בחוק. ימים ספורים אחרי שלמדה את החוק, היא השתמשה בו, ובמקום לחשוב על הרשמה לקורסים, היא נרשמה - משהו שעליו היא אומרת ש"מזמן רציתי לעשות, אבל כל הזמן מצאתי תירוצים לא לעשות את זה״.

במילותיה של מרלו, "לגמרי מופלא ומעורר יראה לראות איך הכול נעשה קל כשאנחנו מתמקדים ביכולת לדחוף את עצמנו״.

היא צודקת. כשתתחילו להשתמש בחוק כדי לדחוף את עצמכם לצאת מתוך הראש ולהתחיל לפעול, תרגישו "בהלם" כשתגלו כמה קל להחליט החלטה של חמש שניות, שמשנה הכול.

ככל שהרביתי להשתמש בחוק בחיים שלי, הבנתי שלאורך כל היום אני מחליטה החלטות קטנות שמעכבות אותי. בתוך חמש שניות בלבד החלטתי להישאר בשקט, לחכות ולא להסתכן. היה עולה בי דחף לפעולה כלשהי, ובתוך חמש שניות הראש שלי חיסל את הדחף הזה בספקות, בתירוצים,

בחששות ובפחד. אני הייתי הבעיה, ובתוך חמש שניות יכולתי לדחוף את עצמי להפוך לפתרון. הסוד לשינוי היה ממש מולי, כל הזמן - החלטות של חמש שניות.

ראיתם פעם את הנאום המפורסם של דיוויד פוסטר וואלאס בטקס הסיום בקניון קולג׳ בשנת 2005 ? אם טרם צפיתם בו או קראתם אותו, תמצאו אותו ביוטיוב, הוא בהחלט שווה עשרים דקות מזמנכם. בנאום, וואלאס ניגש אל המיקרופון ומתחיל בבדיחה הזאת:

שני דגים צעירים שוחים להם ביחד ופוגשים במקרה דג מבוגר יותר ששוחה לכיוון השני, מהנהן לעברם בראשו ואומר, "בוקר טוב, בחורים. איך המים?"

ושני הדגים הצעירים ממשיכים לשחות כמה זמן, ואז לבסוף אחד מהם מביט באחר ואומר, "מה זה לעזאזל מים?"

בסרטון אפשר לשמוע את הקהל צוחק, ואז וואלאס מסביר שהפואנטה הכי ברורה שעולה מסיפור הדגים היא ש"המציאויות הכי מובנות מאליהן, השרויות בכול והכי חשובות, יהיו לעתים קרובות אלה שהכי קשה לראות אותן ולדבר עליהן״.

מבחינתי, הדבר שיותר מכול התקשיתי לראות אותו ולדבר עליו הוא טבעו של השינוי. תמיד תהיתי למה כל כך קשה לי להכריח את עצמי לעשות דברים שאני יודעת שעלי לעשות כדי לפתח את הקריירה שלי, כדי להעמיק את מערכות היחסים שלי, כדי להיות בריאה יותר וכדי לשפר את חיי. גילוי #חוק 5השניות העניק לי את תשובת מיליון הדולר: בסופו של דבר, שינוי הוא האומץ שנדרש לנו מדי יום כדי להחליט החלטות של חמש שניות.

אתם במרחק החלטה אחת בלבד מחיים שונים בתכלית

בספר אחלוק איתכם את כל מה שלמדתי על שינוי ועל העוצמה שבאומץ היומיומי. אתם תאהבו את מה שתלמדו. החלק המעולה יהיה כשתתחילו ליישם את החוק ותחזו בתוצאות. לא רק שתתעוררו ותבינו עד כמה עצרתם את עצמכם, אלא שתעוררו את העוצמה שהיתה טמונה בכם לאורך כל הדרך.

ככל שתוסיפו ותקראו את הסיפורים שבעמודים הבאים, אולי אפילו יתחוור לכם שכבר השתמשתם בעבר ב־#חוק 5השניות. אני מבטיחה לכם שאם תיזכרו ותהרהרו בכמה מרגעי המפתח שחוויתם, תגלו שהחלטתם החלטה משנת־חיים מתוך דחף טהור.

בתוך חמש שניות בלבד החלטתם מה שאני מכנה "החלטה מהלב". התעלמתם מהפחדים והנחתם לאומץ ולביטחון העצמי שלכם לבוא לידי ביטוי. חמש שניות של אומץ, זה כל העניין.

פשוט תשאלו את קתרין. כשהיא שמעה לראשונה על #חוק 5השניות באירוע למנהלים בחברה שלה, היא הבינה שהיא כבר השתמשה בחוק באחת ההחלטות החשובות בחייה: היא פשוט לא ידעה את זה אז. בשנת 1990 נרצחה אחותה טרייסי, וקתרין חזרה הביתה כדי לעזור.

זאת היתה "החלטה של 5 שניות" ששינתה לא רק את החיים שלה, "אלא גם חיים של כל כך הרבה אנשים אחרים״. היא החליטה לגדל את "שני הקטנים" של אחותה, שבשל מותה של טרייסי "נשארו לבדם".

אני אוהבת את התיאור שלה להחלטה שקיבלה כ"אין מה לחשוב על זה בכלל" - כי כשפועלים באומץ, באמת לא צריך לחשוב. קודם הלב מדבר, ואתם מקשיבים לו. החוק ילמד אתכם לעשות את זה. האם יידרש מכם מאמץ מסוים כדי למצוא את העוצמה שבכם? כן, בהחלט. אבל כפי שאמרה מרלו לפני כמה עמודים, "לגמרי מופלא ומעורר יראה לראות איך הכול נעשה קל" כשאנחנו מוצאים אותה שם.

לפעול לשיפור החיים זה דבר פשוט. אתם יכולים לעשות זאת. ואתם רוצים להשקיע את המאמץ הזה - כי הוא המאמץ הכי חשוב שיש. זה המאמץ ללמוד לאהוב ולסמוך על עצמכם במידה כזאת שתפסיקו לחכות ותתחילו לפרוץ קדימה אל כל הקסם, ההזדמנויות והשמחה שיש לחיים, לעבודה ולמערכות היחסים שלכם להציע.

אני כל כך נרגשת לגלות מה יקרה לכם כשתתחילו ליישם את #חוק 5השניות. אבל אני קצת מקדימה את המאוחר. לפני שנדבר על מגוון הדרכים המסעירות ליישם את החוק, עלי לחזור לשנת 2009 ולהסביר איך הכול התחיל.

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il