שיחות עם הסַפָּר שלי

על חוכמתו של אבי פרץ

ד"ר טל בן-שחר


תקציר על המחבר/ת טעימה מהספר
שם בעברית שיחות עם הסַפָּר שלי
דאנאקוד 99-2046
מספר עמודים 136
תאריך הוצאה מאי 2017
שם באנגלית Conversations With My Hairdresser
שם מחבר באנגלית Tal Ben-Shahar

תקציר

מה כבר יכול ספּר שכונתי ללמד פסיכולוג בעל שם עולמי, מומחה לפסיכולוגיה חיובית, על אושר ועל החיים הטובים?

מתברר שלא מעט. ד"ר טל בן-שחר, שהקורסים שלו היו מהמבוקשים ביותר בתולדות אוניברסיטת הרווארד רשם במשך שנתיים תמימות את עיקרי השיחות שניהל עם הספר שלו בכל פעם שהסתפר במספרה השכונתית הקטנה.

הנושאים היו מגוונים: מאלוהים ועד משמעות החיים, מגידול ילדים ועד הקמת עסק, ממוזיקה ועד דממה. דברי החוכמה שליקט בן-שחר מפי הספר השכונתי והתובנות שלו בעקבותיהם, שינו את חייו לטובה – וישנו גם את חייכם.

על המחבר

ד"ר טל בן-שחר - Tal Ben-Shahar

ד"ר טל בן-שחר הוא מרצה וחוקר בתחום הפסיכולוגיה החיובית והאושר במרכז הבינתחומי בהרצליה. יש לו דוקטורט בהתנהגות ארגונית ותואר ראשון בפילוסופיה ובפסיכולוגיה מאוניברסיטת הרווארד.

+ הוא הרצה בהרווארד, ושם היו הקורסים שלו בפסיכולוגיה חיובית ובפסיכולוגיה של המנהיגות מהפופולריים והמבוקשים ביותר. הוא חיבר את רבי-המכר באושר ובאושר ואושר אפשרי ששהו שבועות רבים ברשימות רבי-המכר בארצות הברית, בישראל וברחבי העולם. הוא מרצה כבר שנים רבות על אושר, הגשמה עצמית ומנהיגות באוניברסיטאות, בחברות ובארגונים וגם לקהל הרחב.

לאתר האינטרנט של המחבר


פורמט: 13 על 18 ס"מ בכריכה קשה

טעימה מהספר

על התחלות ועל הדברים החשובים באמת
14 במרץ 2014. עברתי תקופה קשה במיוחד. שאלות גדולות על מהות החיים בשילוב עם העובדה שזה עתה סיימתי ללמד תוכנית שנתית תובענית הובילו אותי לתחושת ריקנות.

מה לעשות עכשיו? מה אני רוצה לעשות עם החיים שלי? האם אני מצליח להשפיע? האם משהו מכל זה חשוב? נוסף לכול עמדתי לעלות על טיסה ארוכה כדי לשאת עוד הרצאה, ולא הצלחתי להפסיק לחשוב על סיזיפוס והסלע שהוא דחף לראש ההר ושחזר והתגלגל במדרון שוב ושוב בכל פעם שהגיע לפסגה.

הייתי חייב להסתפר לפני הטיסה ולכן התייצבתי אצל אבי פרץ, הסַפָּר שלי. כשהתיישבתי על הספה וחיכיתי לתורי, שמעתי את אחד הלקוחות שואל את אבי אם הוא כבר הוציא את רישיון הטיס שלו, ואבי השיב שלא. כשהגיע תורי אמרתי לאבי: "לא ידעתי שאתה מוציא רישיון טיס."

"כן, כשהתחלתי חשבתי שזה ייתן לי את התשובה לשאלות הקיומיות שהיו לי. יש עוד הרבה דברים שחשבתי שימלאו אותי, אבל אז הבנתי שאני מחפש במקומות הלא נכונים."

"מה כן ממלא אותך?" התעניינתי.

"הדברים הקטנים, אלה שממש פה." הוא הצביע בידו, זו בלי המספריים, על הרצפה שעליה עמד. "הם נמצאים כאן. לא למעלה ולא בחוץ."

"מה הם הדברים הקטנים בשבילך?" שאלתי.

"הדברים הרגילים. להיות עם הילדים שלי, להקשיב למוזיקה, ללכת לים." והוא חייך והוסיף, "לדבר עם הלקוחות שלי."

התזכורת שקיבלתי על ערכם של "הדברים הרגילים" שחררה אותי מהכבדות שחשתי, ובמקום להתחבט בשאלות הגדולות של החיים הרגשתי הערכה לתשובות הקטנות. יצאתי מהמספרה של אבי בהרגשה טובה הרבה יותר מזו שהיתה לי כשנכנסתי אליה, וזה עלה לי בסך הכול שבעים שקל (כולל תספורת חינם).

זו לא היתה הפעם הראשונה שאבי נתן לי הרגשה טובה, וידעתי שאותו הדבר קורה ללקוחות אחרים. כשהלכתי הביתה מהמספרה החלטתי לקבץ כמה מהרעיונות שאבי מביע על בסיס יומיומי, כדי לחזור אליהם בעת הצורך, וכדי שאנשים אחרים — שלא זכו להסתפר אצלו — יוכלו ליהנות מחוכמתו.

על צמיחה שבאה ממצוקה
אבי גדל ביפו, אחת הערים העתיקות בישראל ובעולם. יפו שוכנת במקום אסטרטגי — על חוף הים התיכון ומשקיפה צפונה ודרומה — ומשום כך ידעה הן ימי מלחמה והן ימי פריחה: אלכסנדר מוקדון ונפוליאון בונפרטה בחרו בה כבסיס אסטרטגי מרכזי בקרבות שניהלו באזור, ומאות שנים לפניהם ייבא שלמה המלך דרך הנמל שלה את העץ לבניית בית המקדש.

כיום יפו היא בעיקר עיר שוקקת חיים, המשלבת בתוכה עבר של סמטאות מרוצפות אבנים עם גורדי שחקים מודרניים. אבל כשאבי היה ילד היתה יפו עיר ענייה, נגועה בסמים ובפשע. אבי סיפר לי שהיתה לו ילדות לא קלה — הוא ידע קטטות, פציעות, כישלונות — אבל החוויות הללו הכינו אותו היטב לחיים.

"תבין," הוא אמר לי, "אחרי שהיית במקומות הקשים האלה ויצאת מהם, אתה מפחד פחות לנסות דברים." הסתכלתי עליו, ונראָה לי שפניו השחומות כברונזה מאשרות את דבריו.

דיברנו על ילדינו שגרים בשכונה השלווה שלנו ברמת השרון ולמעשה לא מקבלים אותו "ניסיון חיים" שקיבלו ילדים בעבר הלא כל כך רחוק. "אל תבין אותי לא נכון," הוא אמר, "אני מאוד שמח שהילדים שלי גרים בסביבה בטוחה, הבעיה היא שאנחנו מגדלים אותם בחממה, ויש ערך לקשיים ומאבקים."

פרופסור קלֵיי כריסטֶנסן מהרווארד מסכים איתו. הוא טוען שאתגרים שילדים נאלצים להתמודד איתם משרתים מטרה חשובה: "הם עוזרים להם לפתח את היכולות הדרושות להם כדי להצליח בחיים. התמודדות עם מורה קשה, כישלון בספורט, ניווט במבנה החברתי המורכב של חברת הילדים בבית הספר — את כל אלה אפשר ללמוד רק בבית הספר של החיים".

למזלנו הרב, החיים לא חוסכים מאף אחד מאיתנו קשיים כאלה ואחרים, וגם בלב השכונות הכי שקטות ובסביבות הכי מוגנות יש הזדמנויות לא מעטות ללמוד ולצמוח. וכדאי לנו, כהורים, לא לחסוך מילדינו ומעצמנו את ההזדמנויות הללו.

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il