ציידים, לקטים, הורים

מה תרבויות עתיקות יכולות ללמד אותנו על האמנות האבודה של גידול ילדים עצמאיים, תורמים ומאושרים

מייקלין דוקלף


תקציר על המחבר/ת פרטים נוספים
שם בעברית ציידים, לקטים, הורים
דאנאקוד 99-2469
מספר עמודים 376
שם המתרגם אסנת הדר
תאריך הוצאה 2023
שם באנגלית Hunt Gather, Parent
שם הספר במקור Hunt Gather, Parent

תקציר

חלק מהתרבויות העתיקות ביותר בעולם היו בקיאות באמנות גידול ילדים מאושרים ומאוזנים. מה אנחנו יכולים ללמוד מהן?

 

כשד"ר מייקלין דוקלף נהפכה לאם, היא בחנה את המחקרים מאחורי ספרי ההדרכה המודרניים להורות וגילתה שהראיות מוגבלות ולעתים קרובות המסקנות לא אפקטיביות. מתוך סקרנות ללמוד על גישות הורות אפקטיביות יותר, היא ביקרה בכפר שבט מאיה בחצי האי יוקטן. שם פגשה אמהות ואבות שנוקטים גישה שונה לגמרי מאיתנוומגדלים ילדים אדיבים, נדיבים ומסייעים להפליא, בלי צעקות ונדנודים לאורך כל שעות היום. מה עוד ההורים המערביים מפספסים? תהתה דוקלף.

 

בספר ציידים, לקטים, הורים יוצאת דוקלף עם בתה בת השלוש ללמוד ולהתנסות באסטרטגיות הורוּת עם משפחות בשלוש קהילות: משפחות מאיה במקסיקו, משפחות אינואיטיות מעל החוג הארקטי, ומשפחות הַדזבֶּה בטנזניה. היא גילתה שבתרבויות הללו מערכת היחסים שונה מאוד מזו שהורים מערביים רבים מפתחים עם ילדיהםהיא מושתתת על שיתוף פעולה במקום על שליטה, על אמון במקום על פחד, ועל חניכה מותאמת אישית במקום על אבני דרך סטנדרטיות בהתפתחות.

 

הורי המאיה מצטיינים בגידול ילדים משתפי פעולה. בלי איומים, שוחד או רשימת מטלות, מגדלים הורי המאיה עוזרים נאמנים על ידי הכללת הילדים במשימות משק הבית מהרגע בו הם לומדים ללכת.

ההורים האינואיטים פיתחו גישה אפקטיבית ללימוד אינטליגנציה רגשית לילדים. כשהילדים בוכים, מכים או משתוללים, ההורים האינואיטים מגיבים בצורה רגועה ועדינה שמלמדת את הילדים איך להירגע ולחשוב לפני שהם פועלים.

הורי ההַדזָבֶּה הם מומחים עולמיים בגידול ילדים עצמאיים ובטוחים בעצמם בעזרת כלי פשוט שמגן על ילדים מפני מתח וחרדה הנפוצים כל כך בקרב ילדים מערביים.

 

דוקלף חיה עם המשפחות, למדה את הטכניקות, והחילה אותן על בתה עם תוצאות מדהימות. בציידים, לקטים, הורים דוקלף דנה עם פסיכולוגים, מדעני מוח, אנתרופולוגים וסוציולוגים כיצד האסטרטגיות האלה יכולות להשפיע לטובה על בריאותם הנפשית של הילדים ועל התפתחותם. ספר זה מלא בעצות מעשיות שהורים יכולים ליישם מיד, עוזר לנו לחשוב על האופן שבו אנו מתייחסים לילדינו, וחושף דגם הורות אוניברסלי חדש.

על המחבר

מייקלין דוקלף -

מייקלין דוקלף היא כתבת לענייני מדע של ה-NPR, הרדיו הציבורי של ארצות הברית. היא ערכה את הירחון Cel וכתבה על המדע מאחורי התרבות הפופולרית. בעלת דוקטורט בכימיה מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי, תואר שני בגידול גפנים ותורת היינות מאוניברסיטת קליפורניה בדייוויס, ותואר ראשון בביולוגיה מהמכון הטכנולוגי של קליפורניה.


מייקלין דוקלף היא כתבת לענייני מדע של ה-NPR, הרדיו הציבורי של ארצות הברית. היא ערכה את הירחון Cel וכתבה על המדע מאחורי התרבות הפופולרית. בעלת דוקטורט בכימיה מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי, תואר שני בגידול גפנים ותורת היינות מאוניברסיטת קליפורניה בדייוויס, ותואר ראשון בביולוגיה מהמכון הטכנולוגי של קליפורניה.

 

פרטים נוספים

"סיפור סוחף על מסע לקצוות העולם כדי לחקור טכניקות הורות... דוקלף מציעה להורים עצות פרקטיות וניתנות ליישום. הורים ימצאו את סקרנותה של דוקלף מידבקת ואת ההדרכה שלה מעודדת."

- Publishers Weekly

 

"מחקר מעמיק... דוקלף דואגת להציג את גיבורי הספר לא כסיפורים הקפואים בזמן, אלא כמשפחות מודרניות שנאחזות בטכניקות יקרות ערך של גידול ילדים שכנראה מתוארכות לעשרות אלפי שנים אחורה."

The Atlantic

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il