כיצד פועל המוח

סטיבן פינקר


תקציר על המחבר/ת
שם בעברית כיצד פועל המוח
דאנאקוד 99-1019
מספר עמודים 588
שם המתרגם ד"ר עמוס כרמל
ז'אנר עיון
שם הספר במקור How the Mind Works
שם מחבר באנגלית Steven Pinker

תקציר

סטיבן פינקר, אחד מחוקרי המוח המבריקים בעולם, מסביר בספר מדהים זה מהו המוח, כיצד הוא התפתח, וכיצד הוא מאפשר לנו לראות, לחשוב, להרגיש, לצחוק, ליצור קשרים, ולחקור את המסתורין של החיים. הוא עושה זאת בחוכמה, בבהירות ובלהט שהקנו לספרו הקודם - The language Instinct - הכרה בינלאומית ופרסים מדעיים חשובים. פינקר מסביר את המוח על ידי "הנדסה מהופכת", כלומר הוא מאתר את המטרות שתהליך הברירה הטבעית עיצב בשביל המוח בסביבה שבה התנהלה האבולוציה שלו. המוח, הוא כותב, הוא מערכת של איברי חישוב שאפשרו לאבותינו להבין עצמים, בעלי חיים, צמחים וזה את זה ולהפיק מכך תועלת.

"כיצד פועל המוח" מסביר רבות מהתופעות הבלתי מובנות של חיי היומיום. מדוע פנים נראים טוב יותר עם איפור? כיצד פועלים הסטריאוגרמים התלת ממדיים של "העין המופלאה"? מדוע אנחנו מאמינים כי הסיכויים לנפילת מטבע על צדו האחד גדלים לאחר שהוא נופל פעמים רבות על צדו האחר? מדוע המחשבה על אכילת תולעים מזעזעת ומגעילה? מדוע גברים נלחמים זה בזה ורוצחים את נשותיהם לשעבר? מדוע ילדים שובבים? מדוע מתאהבים? מדוע ציורים ומנגינות מרגיעים אותנו? ומדוע חידות כמו משמעות הרצון והמודעות גורמות לנו סחרחורת?

הטענות בספר ברורות ונועזות. פינקר מעלה מחדש רעיונות לא אופנתיים, למשל שהמוח הוא מחשב ושהטבע האנושי עוצב על ידי תהליך הברירה הטבעית, והוא קורא תיגר על רעיונות אופנתיים, למשל שרגשות ותשוקות אינם הגיוניים, שהורים מחברתים את ילדיהם, שיצירתיות נובעת מהתת-מודע, שהטבע הוא טוב והחברה המודרנית משחיתה, ושאמנות ודת הן ביטויים של שאיפות רוחניות נעלות.

"כיצד פועל המוח" מציג תמונה רחבה ביותר, אבל הוא איננו אוסף של הגיגים אישיים של המחבר אלא מארג של כמה מההסברים המספקים ביותר על חיינו הרוחניים-חשיבתיים שהוצעו במסגרת מדעי התפישה והביולוגיה האבולוציונית, יחד עם רעיונות ממדעי המוח ועד כלכלה ופסיכולוגיה חברתית. זה גם ספר מעניין ופרובוקטיבי שמעניק הנאה צרופה לקורא.

על המחבר

סטיבן פינקר - Steven Pinker

סטיבן פינקר, לשעבר פרופסור לפסיכולוגיה ב- MIT משמש היום פרופסור במחלקה לפסיכולוגיה של אוניברסיטת הרווארד וחבר נבחר באגודות מדעיות רבות. מחקריו בהכרה חזותית ובפסיכולוגיה של הלשון זיכו אותו בפרסים של האקדמיה הלאומית למדעים של ארה"ב והאגודה הפסיכולוגית האמריקנית, וכן בתואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת תל-אביב (2003). הוא זכה בפרסים רבים על ספריו, בינהם כיצד פועל המוח (שהיה מועמד לפרס פוליצוראה אור בעברית אף הוא בהוצאת מטר) ואינסטינקט הלשון. ב-2004 כלל אותו השבועון "טיים" ברשימת 100 האנשים המשפיעים ביותר בעולם.


ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il