ימים ששינו את העולם

אירועי מפתח בהיסטוריה העולמית

הייוול ויליאמס


תקציר על המחבר/ת טעימה מהספר
שם בעברית ימים ששינו את העולם
דאנאקוד 99-1685
מספר עמודים 268
שם המתרגם ענבל שגיב-נקדימון
ז'אנר עיון
שם באנגלית Days That Changed The World
שם מחבר באנגלית Hywell Williams

תקציר

ההיסטוריה נעה בזרמים עמוקים ולעתים קרובות אין מבחינים בחשיבות האירוע בשטף חיי היומיום. עם זאת, מדי פעם עולה זרם מסוים אל פני השטח ואירועיו של יום אחד מתגלים כבעלי משמעות עמוקה בדפי ההיסטוריה. על אירועים מעין אלה מתבסס ספר זה, ימים ששינו את העולם. אחדים מהימים שמתוארים כאן מציינים את סופה של תקופה, אחרים טומנים בחובם התחלה של דבר מה חדש. רבים מהם מציינים תאריכים של קרבות עקובים מדם או מעשי רצח וישנן גם החלטות הרות גורל או תגליות עוצרות נשימה. אך דבר אחד משותף לכל הימים שמתוארים בספר זה: כולם זכורים כסמלים כבירים של תקופתם.

ימים ששינו את העולם מספר את סיפוריהם של 62 ימים שעשו היסטוריה. בין השאר תמצאו בספר נקודות מפנה הרות גורל כמו: צליבת ישו * הגעתו של קולומבוס לאמריקה * כיבוש הבסטיליה * פרסום תורת היחסות של איינשטיין * הטלת פצצת האטום על הירושימה * נחיתת אפולו 11 על הירח * נפילת חומת ברלין וקריסת מגדלי התאומים ב-11.9.2001. נוסף על אירועי היום הגורלי, תקראו בספר על הגורמים לאירועים ועל השלכותיהם, וכן פרטים על התקופה ועל אירועים נוספים שהתרחשו באותה עת בעולם.

למהדורה העברית שערך אורן נהרי נוספו גם סיפוריהם של ימים גורליים בתולדות העם היהודי ומדינת ישראל, ביניהם: מתן התורה במעמד הר סיני * גירוש ספרד * הקונגרס הציוני הראשון * הכרזת העצמאות של מדינת ישראל * ביקור נשיא מצרים אנואר סאדאת בישראל * רצח ראש הממשלה יצחק רבין ועוד.

ימי הספר, רשימה חלקית: מתן תורה - 1235 לפנה”ס לערך • רצח יוליוס קיסר - 15 במרס 44 לפנה”ס • צליבת ישו - יום שישי הטוב, 30 לספירה לערך • הקדשת קונסטנטינופול - 11 במאי 330 • מות מוחמד - 7 בדצמבר 632 • הכתרתו של קרל הגדול - 23 בדצמבר 800 • מות ג’ינגיס חאן - 25 באוגוסט 1227 • גירוש יהודי ספרד - 31 במרס 1492 • קולומבוס עוגן באיי בהאמה - 12 באוקטובר 1492 • איזק ניוטון מתקבל לאוניברסיטת קיימברידג’ - 5 ביוני 1661 • הכרזת העצמאות האמריקנית - 4 ביולי 1776 • נפילת הבסטיליה - 14 ביולי 1789 • קרב ווטרלו - 18 ביוני 1815 • אלכסנדר גרהאם בל מפתח את הטלפון - 7 במרס 1876

הקונגרס הציוני הראשון - 29 באוגוסט :E=mc2 • 1897 תורת היחסות הפרטית - 30 ביוני 1905 • ההתנקשות בפרנץ פרדיננד בסרייבו - 28 ביוני 1914 • הצהרת בלפור - 2 בנובמבר 1917 • ההתקפה היפנית על פרל הרבור - 7 בדצמבר 1941 • ועידת ואנזה - 20 בינואר 1942 • הפצצת הירושימה - 6 באוגוסט 1945 • עצרת האו”ם מצביעה בעד הקמת מדינת ישראל - 29 (כ”ט) בנובמבר 1947

הכרזת העצמאות: דוד בן–גוריון מכריז על הקמת מדינת ישראל - 14 במאי 1948 , ה’ באייר תש”ח • “יש לי חלום” - 28 באוגוסט 1963 • מלחמת ששת הימים: “מבצע מוקד" - 5 ביוני 1967 • “הנשר נחת” - 21 ביולי 1969 • המהפך: הליכוד בהנהגת מנחם בגין עולה לשלטון בפעם הראשונה - 17 במאי 1977

ביקור סאדאת - 19 בנובמבר 1977 • נפילת חומת ברלין - 9 בנובמבר 1989 • נלסון מנדלה משוחרר מן הכלא - 11 בפברואר 1990 • רצח יצחק רבין - 4 בנובמבר 1995 • אחד עשר בספטמבר - 11 בספטמבר 2001

עוד בסדרת משני עולם:

 חברות ששינו את העולם
 יהודים ששינו את העולם
 מלחינים ששינו את העולם
 מסעות ששינו את העולם
 נאומים ששינו את העולם
 נשים ששינו את העולם
 פילוסופים ששינו את העולם

על המחבר

הייוול ויליאמס - Hywell Williams

הייוול ויליאמס הוא היסטוריון, עיתונאי, ואיש טלוויזיה. הוא כתב כמה וכמה ספרי עיון בנושאים פוליטיים והיסטוריים, שזכו לשבחי הביקורת. הגרדיאן תיאר אותו כאדם "מבריק להדהים".

המוסף הספרותי של הטיימס שיבח את "שנינותו, ביטחונו ואנינותו". הוא נבחר לעמית של כבוד באוניברסיטת ויילס וסרט הטלוויזיה הדוקומנטרי שלו על דייוויד לויד ג'ורג' שודר בערוץ 4 הבריטי היוקרתי וזכה לשבחים רבים.


עורך המהדורה העברית: אורן נהרי

טעימה מהספר

הקדמה
תהליכים היסטוריים נעים עמוק, ולעתים קרובות בלתי נראים מתחת לשטף אירועי היומיום, ומשימתו המהנה של ההיסטוריון היא לעקוב אחרי הגאות והשפל של כוחות אלה בחיי האנושות. עם זאת, יש רגעים שבהם הזרמים עולים על פני השטח - פעמים השפעתם מזעזעת, ומדי פעם היא נוגעת ללב, אבל תמיד היא מביאה לשינוי - והם מטילים אור מיוחד על משמעותה של ההיסטוריה. הימים שבהם התרחשו רגעים אלה הם הנושא לספר זה.

חמישים הימים שבחרתי מקיפים תקופת זמן שבין התפתחות התרבות האתונאית במאה החמישית לפני הספירה לבין המשבר הנוכחי ביחסים שבין הכוחות במערב ובמזרח התיכון. בחירתי משקפת כמובן את חוויותיו של אירופי הכותב באנגלית בתחילת המאה העשרים ואחת. אבל אין בעובדה שההיסטוריה משקפת אישיות כדי לעשותה סובייקטיבית בלבד, ולחמישים הימים שבספר חשיבות שאינה מוטלת בספק והשפעה על העולם כולו. כל דור עומד על כתפי קודמיו וחושב שהוא רואה למרחק רב יותר, ובה בעת יש לו חוב לאבותיו. בימינו התפתחה הכרה גוברת והולכת ביחסי הגומלין שבין יבשות העולם, והיחסים שבין אסיה ואירופה, אפריקה ואמריקה מומחשים, כך אני מקווה, ב"ימים ששינו את העולם".

ההיסטוריה שהתחוללה במהלך אלפיים וחמש מאות השנים האלה כוללת ניצחונות ותבוסות צבאיים, התגלויות דתיות וחילוקי דעות אינטלקטואליים, מהפכות חברתיות ופוליטיות, התנקשויות וקנוניות. במקרים מסוימים, אירועי היום מייצגים את תחילתו של שלב חדש, למשל הכתרתו של קרל הגדול. ימים אחרים מציינים את סופה המשמעותי של תקופה חשובה - למשל נפילת קונסטנטינופול. אבל את תבניות ההיסטוריה העולמית מעצבים גם תהליכים והתרחשויות דרמטיים פחות, שחשיבותם ניכרת רק זמן רב לאחר מכן. לכן, ימים ששינו את העולם כולל גם אירועים כמו תחילת לימודיו של אייזק ניוטון באוניברסיטה, פרסום מאמרו של אלברט איינשטיין על תורת היחסות, והפטנט על הטלפון שניתן לאלכסנדר גרהאם בל.

בדפים הבאים יש דוגמאות רבות לאכזריות אנושית ולאסונות, למעשי אלימות ולגזענות עיקשת. אבל ההיסטוריה של בני האנוש המתגלה בפיסות האלה מן הזמן המתועד מציגה גם את עמידות הרוח האנושית ויכולתה להנחיל צדק. עבדות, סכנה וקנאות מתקיימות בד בבד עם שחרור, יצירתיות ואנרגטיות בדברי הימים של המין האנושי.

לעונג לי לציין את חובי לסוכנת שלי, ג'ורג'ינה קפל, ולאנתוני צ'יתם שהציעו לי לכתוב את הספר הזה. ויין דייוויס הנחה אותי בתבונה כעורך, וּויקטוריה הקסלי הביאה עין חדה ושיקול דעת משובח לעריכת הטקסט. כל טעויות שיקול הדעת או שגיאות הביטוי שנותרו בספר הן באחריות המחבר.

הייוול ויליאמס

הקדמה למהדורה העברית
מהדורתו הלועזית של ספר זה כוללת חמישים ימים. במהדורה זו הוספנו שנים־עשר ימים בעלי חשיבות מיוחדת לקוראים בישראל. ימים אלה מתפרסים מהעבר הרחוק - ויש שיאמרו המִיתי - עד ימינו ממש: ממעמד הר סיני ועד רצח רבין.

מהי ההגדרה, אם היא אפשרית בכלל, של יום ששינה את העולם? הרי במבט לאחור, כל האירועים נראים בלתי נמנעים: רצף שבו דבר הוביל לדבר באופן שאין לשנותו. אך לא כך היו הדברים בזמן אמת. למנהיגים מקבלי ההחלטות, לאנשים האלמונים - פעמים רבות מאוד גיבורי המאורעות האמיתיים - היו חלופות שלא נבחרו. דוגמה מובהקת לכך, אולי תופתעו לקרוא, היא ההחלטה על הכרזת המדינה: בתחילת הדיון, מרבית חברי הממשלה הזמנית לא תמכו, ומסיבות טובות, בהכרזה על הקמת מדינת ישראל.

במקרים רבים אנשים שהיו מרוחקים, ולו כמה קילומטרים ממקום ההתרחשות, לא היו מודעים כלל למתרחש, או לא הבינו את חשיבותו של אותו יום. כך לא יכלו המצרים או הפלשתים לדעת כי בסיני הסמוכה מתגבשים עם ודת שישנו את פני הדתות ואת פני העולם. ברומא, או אף בירושלים, איש לא עמד על התוצאות שינבעו ממשפטו ומצליבתו של מטיף דתי, אחד מרבים, בשם ישוע. ההיסטוריה גם לימדה אותנו שלעתים, בעת התרחשותם של אירועים שהסתברו כהרי גורל, נוטים להמעיט מערכם או אין מבינים את גודל השפעתם בטווח הארוך. לעתים אפילו המעורבים באירועים אינם תופסים כלל את המתרחש: כך, למשל, כתב ביומנו לואי ה־ 16 מלך צרפת על אירועי 14 ביולי "Rien" :1789 ("שום דבר"). ביום זה כבש ההמון הפריסאי את מצודת הבסטיליה בפריז, האירוע שבעקבותיו הודח המלך והוצא להורג, וצרפת היתה לרפובליקה.

כאשר חושבים על ימים ששינו את העולם, הנטייה הטבעית היא למנות ימים שמציינים את תחילתן של מלחמות או את סיומן, את עלייתן או נפילתן של אימפריות. ימים אלה נמצאים בספר, כמובן. ואולם לא רק ימים שכאלה השפיעו על העולם: עלייתן של דתות, מסעות חקר שהרחיבו את העולם, קִדמה מדעית וטכנולוגית, והישגי תרבות ואמנות - כל אלה שינו גם הם את העולם. קשה אמנם למסגר אותם בתוך יום אחד, שכן הם משקפים תהליכים ולא אירועים. בכל זאת נמצא בספר גם את הישגי המדע, המחקר והתרבות. בחרנו לכלול פרק המציג את יום עליית תיאטרון "הבימה" לארץ ישראל, יום המסמל תהליך תרבותי מרכזי: מעבר מרכז התרבות היהודית, ודאי בשפה העברית, מאירופה לארץ ישראל.

למעשה, כל יום משמעותי הוא תולדה של תהליכים, לעתים כאלה שנמשכו שנים או אף דורות; ולכל יום כזה תוצאות או השלכות שלעתים השפיעו לאורך מאות שנים. הבאנו בספר את הרקע לאירוע המתואר בכל יום ששינה את העולם ואת תוצאותיו. עם זאת, הימים שבהם התרחשו האירועים המסעירים והדרמטיים, אותם ימים שבהם התרכז הכול לכלל החלטה או מעשה, מרתקים את הדמיון ומציתים ויכוחים, מעוררי מחשבות נוסח "מה היה קורה אילו..."

בחרנו לשלב במהדורה זו גם כמה מהימים "שהביאונו עד הלום", ימים שהם אבני דרך בהיסטוריה של עם ישראל וארצו: פרסום הצו על גירוש ספרד; ועידת ואנזה - היום המסמל את ההחלטה על "הפתרון הסופי"; הקונגרס הציוני הראשון; הצהרת בלפור; עצרת האו"ם שבה הוחלט על הקמת מדינת ישראל; ומִקום המדינה: ה' באייר תש"ח - יום ההכרזה על הקמת המדינה; מבצע מוקד - תקיפת חיל האוויר שהכריעה למעשה את מלחמת ששת הימים ביומה הראשון; יום ה"מהפך", שבו עלה לשלטון הליכוד בראשות מנחם בגין; ביקור הנשיא סאדאת בישראל, שהוביל להסכם השלום עם מצרים, ורצח ראש הממשלה יצחק רבין.

ב־ 29 באוקטובר 1941, בעיצומם של הימים השחורים של מלחמת העולם השנייה, כשנראַה שגרמניה הנאצית עומדת לכבוש את מוסקבה, נשא ראש ממשלת בריטניה, וינסטון צ'רצ'יל, נאום ובו התייחס לחיים בצִלם של אירועים הרי גורל: "הבה לא נדבר על ימים שחורים. במקום זאת הבה נדבר על ימים חמוּרים. אלה אינם ימים שחורים: אלה ימים גדולים - הימים הדגולים ביותר שארצנו חיה מעולם; ועלינו להודות לאל על שהורשינו, כל אחד מאיתנו בהתאם למקום שהוצב בו, למלא תפקיד בהפיכת הימים האלה לזכורים בהיסטוריה."

לטוב או לרע, צ'רצ'יל הבין בזמן אמת את חשיבותה המכרעת של המלחמה שאותה לחמה ארצו נגד גרמניה הנאצית, את חשיבותם של אותם ימים, וכן את העובדה, שהוא ועַמו חיים בימים מכריעים בהיסטוריה של העולם, ונקראים למלא את תפקידם כדי לעשות את העולם למקום טוב יותר, להיאבק ברשע. אך כל הימים המשמעותיים - בין שאיש כמעט לא שיער את חשיבותם; בין שרק כמה הוזים או חולמים תיארו לעצמם את תוצאות מעשיהם, כמו בנימין זאב הרצל, שניצב בבאזל נוכח קשיים עצומים, מצויד רק בחזון, בכוח רצון וביכולת כתיבה, וכתב ביומנו כי מהאספה הזו של כמה מאות יהודים שאיש לא מינה, תקום מדינה בארץ רחוקה; בין שמדובר בימים שבהם העולם חש מיד כי יום מסוים הוא יום משַנה היסטוריה, כמו ביקור נשיא מצרים אנואר סאדאת, שפרץ את הדרך לשלום בין ישראל למצרים - כל הימים הנזכרים כאן שינו את העולם, לטוב או לרע.

אורן נהרי

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il