המוח הגברי

ד"ר לואן בריזנדיין


תקציר על המחבר/ת טעימה מהספר
שם בעברית המוח הגברי
דאנאקוד 99-1834
מספר עמודים 277
שם המתרגם יעל סלע-שפירו
שם הספר במקור The Male Brain
שם מחבר באנגלית Louann Brizendine

תקציר

מה הופך את הגבר לגבר?
"נשים אמנם אוהבות גברים, חיות עם גברים ויולדות בנים, אך הן עדיין לא מבינות אותם."    ד"ר לואן בריזנדיין

בספר ההמשך לרב-המכר שלה, "המוח הנשי", מתמקדת ד"ר לואן בריזנדיין במוח הגברי, ומסבירה באילו מובנים "המציאות הגברית" שונה מהמציאות הנשית בכל שלב בחיים, מילדות ועד זקנה.

שמונה שבועות אחרי ההפריה, מוחו של העובר הזכרי מוצף בכמויות אדירות של טסטוסטרון, המחוללות שינוי קיצוני במבנהו. ולאורך כל חייו, הגנים והורמוני המין של הזכר מעצבים את מוחו שוב ושוב, ויוצרים את ההתנהגויות אשר בעת ובעונה אחת מושכות ודוחות, מסקרנות ומבלבלות את הנשים - ואינן ברורות גם לגברים עצמם. בספר "המוח הגברי", מעניקה לכם ד"ר בריזנדיין תובנות מרתקות על בנים ועל גברים.

מדוע בנים קטנים שואבים הנאה בלתי נדלית מעצם הנעת גופם? מדוע בנים בגיל ההתבגרות מתכנסים בעצמם רגשית? אילו תכתיבים ביולוגיים קובעים שבחורים צעירים מתמקדים מבוקר ועד ערב בהשגת סקס, שגברים בוגרים עוסקים בכפייתיות בהיררכיה בעבודה, ושסבים מגלים מחדש את העדינות והרכות?

על סמך ניסיונה המקצועי העשיר ומחקריה בשלל תחומים, החל במדעי המוח וכלה באנדוקרינולוגיה התנהגותית, דוקטור בריזנדיין מגלה לקוראים כי:

המוח הגברי הוא מנגנון משוכלל לפתרון בעיות. כשצצה בפני גבר בעיה אישית, הוא יפתור אותה באמצעות האזורים האנליטיים של המוח שלו, ולא באמצעות האזורים הרגשיים.

המוח הגברי פורח בתנאי תחרות, מפגין חיבה אינסטינקטיבית להשתוללות בריאה, וכן לעיסוק כפייתי במדרג ובהיררכיה.

בשלבים מסוימים בהתפתחותו, המוח הגברי מתקשה בהבנת דיבור נשי בגלל גובה הצליל והתנגנותו.

האזור במוח הגברי העוסק במרדף מיני גדול פי 2.5 מהאזור המקביל במוח הנשי, ומחולל מעין לולאה אינסופית של מחשבות ודחפים מיניים.

"בתור אישה שכל חייה הכירה גברים מסובכים, אין לי אלא להצטער שהספר 'המוח הגברי' לא נכתב כשהייתי צעירה. הסבריה של ד"ר לואן בריזנדיין ברורים, מסקרנים ומרתקים, ודבריה על אופן פעולתו של המוח הגברי (והסיבות לפעולתו בדרכים אלה) סיפקו לי תובנות רבות מספור. אני כבר מחכה לרגע שאוכל להעניק אותו במתנה לכל חברותי." ג'יין פונדה, שחקנית

"רק אישה יוצאת מן הכלל כמו ד"ר לואן בריזנדיין מסוגלת להבין את המוח הגברי. היא מגייסת לעזרתה את המדע המתקדם ביותר כדי לסייע לנו להבין את התשוקות והיצרים הקדומים והקמאיים ביותר של הגברים – מומלץ בחום."

דין אורניש, מחבר הספרים:
"אהבה והישרדות" ו"לאכול יותר, לשקול פחות"
מרצה לרפואה באוניברסיטת קליפורניה

על הספר "המוח הנשי"

"גיליתי שאני יכול לשנות את נושא השיחה בכל אירוע חברתי אם אני רק מזכיר את 'המוח הנשי' מאת לואן בריזנדיין."

דייוויד ברוקס, ניו-יורק טיימס

"סוף-סוף, תשובה מספקת לשאלתו של פרויד 'מה רוצה האישה?' לואן בריזנדיין עשתה טובה ענקית לכל גבר שרוצה להבין את הנשים החידתיות בחייו."

דניאל גולמן, מחבר "אינטליגנציה רגשית"

"המוח הנשי הוא ספר כיפי, עסיסי, שנון ומרגיע. כדאי לכל הנשים – ולגברים שאוהבים אותן – לקרוא אותו במהרה."

דוקטור כריסטין נורת'רופ, מחברת "תבונת גיל המעבר"

"בסגנון קליל ומשועשע, עוקבת בריזנדיין עוקבת אחר התפתחות מוחה של האישה מלידה, דרך גיל ההתבגרות, חיזור, הריון, לידה, גידול ילדים, ועד גיל המעבר ומעבר לו."

דבורה טאנן, מחברת "קצר", "ככה את יוצאת מהבית" ועוד

על המחבר

ד"ר לואן בריזנדיין - Louann Brizendine

ד"ר לואן בריזנדיין היא נוירופסיכיאטרית באוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו, שם היא הקימה מרפאת מצב רוח והורמונים לנשים ולנערות.

בעבר נמנתה עם סגל ההוראה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הארוורד ולמדה רפואה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ייל ונירוביולוגיה באוניברסיטת קליפורניה בברקלי. היא פרסמה מאמרים בספרות המקצועית ובכתבי עת והרבתה להרצות על מוח האישה בפני הציבור הרחב ובכלי התקשורת.


טעימה מהספר

מבוא | איך נוצר גבר
אפשר לומר שהקריירה שלי, מתחילתה ועד סופה, הכינה אותי לכתיבת הספר הראשון שלי, המוח הנשי. כשלמדתי רפואה, הייתי המומה כשהתברר לי שחלק משמעותי מהמחקרים המדעיים הרציניים מדיר נשים בגלל הסברה שמחזור הווסת שלהן פוגם בנתונים. משמעות הדבר היא שחלקים שלמים של המדע והרפואה מתייחסים לגבר כאל "ברירת המחדל" בהבנת הביולוגיה והַהִתנהגות האנושית. המצב הזה משתנה רק בשנים האחרונות.

גילוי חוסר השוויון הזה בשלב מוקדם של הקריירה שלי הביא אותי, הן באוניברסיטת הרווארד והן באוניברסיטת קליפורניה, לחקור את ההבדלים בהשפעתם של ההורמונים על המוח הגברי ועל המוח הנשי. כמו כן ייסדתי את מרפאת מצב הרוח וההורמונים לנשים ולנערות. עבודתי הובילה אותי לכתיבת המוח הנשי, שעסק במבני המוח ובביולוגיה ההורמונלית שיוצרים את המצב הייחודי לנשים בכל שלב של חייהן.

גם מבני המוח והביולוגיה ההורמונלית הייחודית לגברים מייצרים מצב גברי ייחודי. אך כשהתחלתי לשקול את כתיבת המוח הגברי, כמעט כל מי שהתייעצתי איתו אמר אותה בדיחה: "זה יהיה ספר קצר מאוד! בקושי חוברת." הבנתי שהתרבות שלנו עדיין מבוססת על התפיסה שהגבר הוא תו התקן של המצב האנושי. הזכר נחשב פשוט. הנקבה נחשבת מורכבת.

אך עבודתי הקלינית ומחקרים שנערכו בתחומים רבים, ממדעי המוח ועד ביולוגיה אבולוציונית, מציירים תמונה אחרת. הטיעון הכללי שהמוח הגברי נמצא רק "מתחת לחגורה" הוא אכן מצע טוב לבדיחות, אבל הוא לא מייצג את מכלול הפעולה של מוחו של הגבר.

כדאי לזכור גם את מוחו של תינוק ממין זכר שהוא על טהרת "חפש והשג", ואת מוחו של פעוט ממין זכר, על טהרת "אם אני לא זז, אני מת", ואת מוחו של נער מתבגר - חשׂוך שינה, משועמם קשות ונוטה להסתכן. וכדאי לזכור גם את המוח אפוף קדחת ההתקשרות הרגשית, את המוח האבהי השיכור מאהבה, את המוח האגרסיבי עם האובססיה שלו להיררכיה, ואת המוח הרגשי שעל טהרת "לפתור את הבעיה מהר". במציאות, המוח הגברי הוא מכונה ייעודית וממוקדת לפתרון בעיות.

גוף הידע החדש והעצום של מחקרים במדעי המוח, וגם עבודתי עם מטופלַי הגברים, שכנעו אותי שבכל שלב של החיים, מבני המוח וההורמונים הייחודיים של ילדים וגברים יוצרים מצב גברי השונה מיסודו מן המצב הנשי. במקרים רבים מאוד לא מבינים מצב זה, או מפשטים אותו יתר על המידה.

מוחות גבריים ונשיים שונים זה מזה מרגע ההפריה. כל התאים שבמוחו של הגבר ובגופו הם זכריים. משמעות הדבר היא שיש הבדלים עמוקים, בכל תא ותא, בין המוח הגברי למוח הנשי. לתא גברי יש כרומוזום Y ולתא נשי אין.

זהו הבדל קטן אך משמעותי הניכר כבר בשלבים המוקדמים של התפתחות המוח - השלבים שבהם הגנים מכינים את הקרקע לתגבור העתידי של הורמונים. רק חודשיים חלפו מרגע ההפריה, וכבר האשכים הזעירים מתחילים לייצר די טסטוסטרון כדי להשרות בו את המוח ולשנות את טבעו מהיסוד.

במשך חייו של הגבר, המוח מתעצב ואחר כך מתעצב־מחדש על פי ההתוויות של הגנים ושל הורמוני המין הגבריים. הביולוגיה של המוח הגברי היא האחראית להתנהגויות הגבריות הייחודיות שלו. המוח הגברי מבוסס על 25 שנות הניסיון שצברתי כנירו־פסיכיאטרית.

הוא מציג ממצאים של מחקרים שנערכו בעשור האחרון וסימנו פריצת דרך בהבנתנו את תחומי הנירו־אנדוקרינולוגיה ההתפתחותית, הגנטיקה ומדעי המוח המולקולריים. הוא מביא דוגמאות מנירו־פסיכולוגיה, ממדעי המוח הקוגניטיביים, מהתפתחות הילד, מדימות המוח ומפסיכו־נירו־ אנדוקרינולוגיה. הוא נוגע בפרימטולוגיה, במדעי בעלי החיים, ובתצפיות על תינוקות, ילדים ובני נוער. על סמך כל אלה הספר מבקש להסביר כיצד שילוב של טבע וחינוך מתכנת את המוח הגברי להתנהגויות מובחנות.

במשך השנים האלה, התקדמויות בגנטיקה, באלקטרופיזיולוגיה ובטכנולוגיות בלתי פולשניות למיפוי המוח חוללו מהפכה במחקר ובתיאוריות של מדעי המוח.

כלים מדעיים חדשים ושימושיים כגון נוֹתְבים (tracers) גנטיים וכימיים, טומוגרפיה באמצעות פליטת פוזיטרונים (סריקת PET) ודימות פונקציונלי בתהודה מגנטית (f MRI), מאפשרים לנו עכשיו להציץ לתוך מוח אנושי בזמן שהוא פותר בעיות, מוצא מילים, שולף זיכרונות, מקבל החלטות, מבחין בהבעות פנים, מתאהב, מאזין לבכיים של תינוקות, ומרגיש כעס, עצב או פחד.

כתוצאה מכך, המדענים הצליחו לתעד וליצור קטלוג שלם של הבדלים גנטיים, מִבניים, כימיים והורמונליים, כמו הבדלים בין שיטות העיבוד של המוח הנשי והגברי.

במוח הנשי, ההורמונים אסטרוגן, פרוגסטרון ואוקסיטוצין יוצרים במסלולי המוח נטייה מוקדמת להתנהגויות האופייניות לנשים. במוח הגברי, הטסטוסטרון, הוואזופרסין והורמון הנקרא MIS הם ההורמונים המשפיעים בשלב המוקדם ביותר ולטווח הכי ארוך. להורמונים הגבריים והנשיים יש השפעות התנהגותיות משמעותיות על המוח.

למדנו שגברים מפעילים מסלולים שונים לעיבוד מידע מרחבי ולפתרון בעיות רגשיות. גברים נבדלים מנשים באופן שבו המסלולים שבמוחם ומערכת העצבים שלהם מחוברים לשרירים שלהם - בעיקר לשרירי הפנים. המוח הנשי והמוח הגברי שומעים, רואים, מרגישים ומנחשים מה חש זולתם בדרכים ייחודיות ונבדלות. בסיכום הכללי, מסלולי המוח של הגברים והנשים דומים מאוד, אך גברים ונשים יכולים לחתור להגשמת מטרות ויעדים מסוימים ולהגשים אותם באמצעות מסלולים שונים.

אנחנו יודעים גם שהאזור המשפיע על הדחף המיני בהיפותלמוס הגברי גדול פי 2.5 מאשר אצל נשים. מחשבות מיניות מרצדות ברקע של קליפת המוח החזותית של הגבר יומם ולילה, ומשום כך הוא תמיד מוכן לנצל כל הזדמנות לקיים יחסי מין. נשים לא תמיד מבינות שלפין יש דעה משלו - מסיבות נירולוגיות, והזיווג חשוב לגברים לא פחות מאשר לנשים. מהרגע שמסלולי האהבה והתשוקה של הגבר מסתנכרנים אלה עם אלה, הוא

מתאהב מעל הראש בדיוק כמו אישה - ואולי אפילו יותר. כשתינוק עומד להיוולד, המוח הגברי משתנה, בדרכים מוגדרות וקיצוניות, למוח אבהי. במוח הגברי גם מרכזי התוקפנות ותנועת השרירים גדולים יותר. מגיל ההתבגרות ואילך, ההורמונים מעמידים בכוננות מתמדת את מסלולי המוח של הגבר העסוקים בהגנה על בת הזוג ועל הטריטוריה.

ההיררכיה והדירוג החברתי חשובים לגברים יותר מכפי שרוב הנשים מתארות לעצמן. לגברים יש גם מעבדים גדולים יותר בַּליבה של האזור הפרימיטיבי ביותר במוח, המזהה פחד ומפעיל תוקפנות הגנתית - האמיגדלה. לכן גברים מוכנים להילחם עד מוות כדי להגן על יקיריהם. יתר על כן, כשגבר מבין שאדם יקר לו נמצא במצוקה רגשית, האזור במוחו שאחראי על פתרון בעיות ותיקון המצב נדלק מיד.

כנראה הייתי מודעת רק במעורפל לרשימה הארוכה של ההתנהגויות הגבריות הייחודיות כשהתברר לי, לפני 21 שנה, שהתינוק שאני נושאת ברחמי מצויד בכרומוזום Y. תכף ומיד חשבתי, אוי ואבוי, מה אני אעשה עם בן? פתאום קלטתי שעד אותו רגע חשבתי באופן לא־מודע - זו בת! - וסמכתי על כך שחוויותי הנשיות ינחו אותי בגידול בת. בדיעבד התברר שהדאגה היתה מוצדקת. חסרון חוכמת־הבנים שלי השפיע יותר מכפי שתיארתי לעצמי. כיום אני יודעת, על סמך 25 שנה של מחקר וטיפולים קליניים, שנשים וגברים לוקים באי־הבנה עמוקה של האינסטינקטים הביולוגיים והחברתיים שמניעים את בני המין השני.

אנחנו, הנשים, אמנם אוהבות גברים, חיות עם גברים ויולדות בנים, אבל טרם הבנו את הגברים ואת הבנים. הם לא מתמצים במיניוּת ובמגדר שלהם, אך שני הדברים האלה הם חלק בלתי נפרד מהם. המצב מסתבך אף יותר מאחר שגם הגברים וגם הנשים מתקשים להבין מה עושים בכל רגע נתון הגוף והמוח של בני המין השני. אנחנו לוקים בבורות בולטת במיוחד ביחס לפעילות הנסתרת של הגנים, של הנירו־כימיקלים ושל הורמונים שונים.

חשוב מאוד להבין את ההבדלים המגדריים מפני שהביולוגיה אינה מסבירה הכול. ההבדל בין המוח של בנים למוח של בנות הוא ביולוגי במקורו, אך מחקרים עדכניים מוכיחים שזה רק ההבדל הראשוני. הארכיטקטורה של המוח אינה מתקבעת בזמן הלידה או בסוף הילדות, כפי שסברו בעבר, אלא ממשיכה להשתנות במשך כל החיים.

המוחות שלנו אינם מתקבעים אלא גמישים ומשתנים יותר מכפי שסברו המדענים עד לפני עשור אחד בלבד. המוח האנושי הוא מכונת הלימוד המוכשרת ביותר המוכרת לנו. ולכן התרבות שלנו והחינוך להתנהגות מסוימת ממלאים תפקיד חשוב בעיצוב מוחנו ובעיצובו מחדש. אם מגדלים ילד "להיות גבר", אזי כשיתבגר, הארכיטקטורה והמסלולים של מוחו, שממילא היתה להם נטייה מוקדמת לגבריות, יעוצבו ביתר שאת על פי קווי המתאר של ה"גבריות".

כשהצעיר הזה יהפוך לגבר בוגר, הוא בוודאי יציג לעצמו אותה שאלה עתיקה: מה נשים רוצות? לאף אחד אין תשובה נחרצת בנושא, אבל הגברים יודעים מה הנשים והחברה בכללותה רוצות ומצפות מהם. גברים חייבים להיות חזקים, אמיצים ועצמאים. בילדותם מופעל עליהם לחץ לדכא פחד וכאב, להסתיר את הרגשות העדינים יותר שלהם ולהתמודד בביטחון עם אתגרים.

מחקרים חדשים מראים שהמסלולים במוחם עוברים שינוי ארכיטקטוני המשקף את הדיכוי הרגשי הזה. אף על פי שהגברים כמהים לקִרבה ולחיבוק לא פחות מהנשים ואולי אף יותר מהן, הם יודעים שאם יפגינו את הרצונות האלה, גברים אחרים וגם נשים יִראו בהם - בטעות - גברים עדינים או חלשים.

בני האדם הם בראש ובראשונה יצורים חברתיים, והמוח האנושי לומד במהירות לתפקד על פי הנורמות המקובלות בחברה. רוב הגברים והנשים מספיקים ללמוד לפני בגרותם את ההתנהגויות ההולמות את המגדר שלהם. אבל אילו התנהגויות מגדריות מוטמעות בנו מלידה ואילו נרכשות במהלך חיינו? האם יש בסיס ביולוגי לקֶצר התקשורתי בין גברים לנשים? הספר הזה מבקש להשיב על שאלות אלה.

ויכול להיות שהתשובות יפתיעו אתכם. אם גברים ונשים, הורים ומורים יבינו מלכתחילה באופן עמוק יותר את פעולת המוח הגברי - איך הוא נוצר, איך הוא מתעצב בילדות, ואיך הוא משנה את תפיסת המציאות של בעליו בשנות העשרה שלו - נוכל לגבש ציפיות מציאותיות יותר כלפי בנים וגברים. הבנה מעמיקה של הבדלי המין הביולוגיים גם היא יכולה לפוגג את הסטריאוטיפּים הפשטניים והשליליים של הגבריות, שגם הנשים וגם הגברים אימצו לעצמם.

הספר הזה יספק מבט כולל אל מאחורי הקלעים של מוחם של ילדים קטנים, של נערים נסערים, של גברים במרדף אחר בת זוג ושל אבות וסבים. ואני מקווה שאחרי שתשלימו את הסיור המודרך בחייו של המוח הגברי, הגברים יזכו להבנה עמוקה יותר של הדחפים העמוקים ביותר שלהם והנשים יזכו להציץ בעולם הנראה מבעד למשקפיים הגבריים.

אנחנו נמצאים בתחילתה של תקופה שתאפשר לגברים ולנשים להבין את הביולוגיה הייחודית שלהם ואת השפעותיה על חייהם. אם נדע איך מצבו הביולוגי של המוח מכוון את הדחפים שלנו, נוכל להחליט בעצמנו מה לעשות וממה להימנע, במקום לציית לדחפים בהכנעה.

לגברים שביניכם, הידע הזה לא רק יעזור להבין את כוחו הייחודי של המוח הגברי וירתום אותו לצרכים שלכם, אלא גם יסייע להבין את בניכם, את אביכם ואת שאר הגברים שבחייכם. ואתן, הנשים, תוכלו להסתייע בספר הזה כדי לפרש את המורכבויות של המוח הגברי ולהבין אותן.

באמצעות המידע החדש שיַקנה לכן הספר, תוכלו לסייע לבניכן ולבעלים שלכן להיות נאמנים יותר לטבעם ותחושו חמלה רבה יותר כלפי אביכן.

במשך שנות כתיבתו של הספר הזה למדתי לראות באור חדש את הגברים שאני אוהבת - את הבן שלי, את בעלי, את אחי ואת אבא שלי. אני מקווה שהספר הזה יאפשר לקוראי להתוודע למוח הגברי ולהבין את עבודתו המדויקת והמורכבת.

שלבים בחייו של הגבר הורמונים קובעים את פעולתו הרצונית של המוח. הם נועדו לנווט את ההתנהגויות החברתיות, המיניות, ההוריות, המגוננות והתוקפניות, כמו את אלה הקשורות להזדווגות. הם מעודדים את הזכר להיאבק, להתחרות בענפי ספורט או לצפות באירועי ספורט, לפתור בעיות, לפענח הבעות פנים ואת רגשותיו של הזולת, ליצור קשר רגשי עם גברים אחרים, לצאת לדייטים ולחפש בת זוג, ללטוש עיניים בנקבות מושכות, ליצור מערכות יחסים מיניות וזוגיות, להגן על המשפחה ועל הבית, לפנטז, לאונן ולהשיג יחסי מין.

נבחרת השחקנים הנירו־הורמונליים
(איך ההורמונים משפיעים על מוחו של גבר)

טסטוסטרון - זאוס. מלך ההורמונים הגבריים, דומיננטי, תוקפני וכול־ יכול. ממוקד ומוכוון־מטרה, יוצר בקדחתנות כל דבר גברי, ובכלל זה אֶת הדחף הכפייתי להקדים זכרים אחרים בהיררכיה החברתית. הוא ממריץ את בלוטות הזיעה הגבריות בהפקת ריח הגבריוּת המפתה והמזמין - את האנדרוסטנדיון (androstenedione). הוא מפעיל את מסלולי המין והתוקפנות, ומאפשר להתמקד במטרה אחת בלבד בדרך להשגת בת הזוג הנחשקת. הוא מוערך בשל יכולתו לייצר ביטחון ואומץ לב, ואכן הוא יכול להיות פתיין משכנע, אך כשהוא טרוד, הוא יכול להיות כמו הזעוף שבדובים.

ואזופרסין (Vasopressin) - האביר על הסוס הלבן. ואזופרסין הוא הורמון האבירות והמונוגמיה, מגן ושומר בנחישות על הטריטוריה, על בת הזוג ועל הילדים. הוא והטסטוסטרון מנהלים יחד את מסלולי המוח הגבריים ומעצימים את הגבריות.

Mullerian Inhibiting Substance - MIS - הרקולס. הוא חזק, קשוח ועשוי ללא חת. מכונה גם מסיר סימני הנשיות
(de-feminizer), ומשיל מן הזכר כל היבט נשי. הוא מעצב את מסלולי המוח להתנהגות חקרנית, מדכא מסלולי מוח שמעודדים התנהגויות נשיות, מדכא את בניית איברי הרבייה הנשיים ועוזר לבנות את איברי הרבייה ואת מסלולי המוח הגבריים.

אוקסיטוצין - מאלף האריות. בכמה ליטופים וגיפופים הורמון ה"שֵב יפה" הזה מרגיע אפילו את חיית הפרא הפרועה ביותר. הוא מגביר את היכולות האמפתיות ובונה במוח מסלולי אמון, מסלולי אהבה רומנטית ומסלולי התקשרות רגשית. הוא מפחית את הורמוני הלחץ, מנמיך את לחץ הדם של הגבר וממלא תפקיד מרכזי בהתקשרות הרגשית בין האבות לתינוקותיהם. הוא מעודד רגשות של ביטחון ורוגע, והוא האחראי המרכזי ל"נרקולפסיה שאחרי המשגל" המאפיינת גברים.

פרולקטין - מר אמא. הוא האחראי להריונות מדומים (תסמונת קובאד) אצל אבות־לעתיד ומגביר את רגישותם של אבות לבכיים של התינוקות שלהם. הוא ממריץ את הקשרים במוחו של הזכר להתנהגות הורית ומפחית את הדחף המיני.

קורטיזול - הגלדיאטור. לנוכח איוּם, הוא מתרגז, מתחמם ומוכן להילחם לחיים ולמוות.

אנדרוסטנדיון - רומיאו. פתיין מקסים. כשהעור מפריש אותו כפֶרומון, הוא תורם לסקס־אפיל של הגבר הרבה יותר מכל אפטרשייב או בושם בעולם.

דופאמין - הממריץ. מסמר הערב המשכר, שעסוק רק בלהרגיש טוב, לעשות חיים וכיף. טיפוס מתלהב ועתיר מוטיבציה, שכולו חדור רצון לנצח ודחף לִזְכּוֹת שוב ושוב. אבל זהירות - הסיפוק שהוא גורם עלול להיות ממכר, במיוחד בהתגוששות המבולבלת של גיל הנעורים ובמשחק המיני של הבגרות, כאשר הוא מגביר את הריגוש בזמן אורגזמה.

אסטרוגן - המלכה. אינה שולטת בגבר ביד רמה כמו זאוס, אך בהחלט ייתכן שהיא הכוח המניע של כס המלכות, מפני שהיא מפעילה את מרבית המסלולים במוחו של הגבר. היא יכולה להגביר את תשוקתו להתכרבל וליצור קשר רגשי, באמצעות עידוד הפרשת האוקסיטוצין.

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il