דממה במצולות - הצוללת דקר

ההיעלמות, החיפוש והאיתור

דייוויד וו' ג'ורדן


תקציר על המחבר/ת
שם בעברית דממה במצולות - הצוללת דקר
דאנאקוד 99-1642
מספר עמודים 280 + 16 עמ' תמונות
שם המתרגם אמנון כץ
ז'אנר עיון
שם הספר במקור Never Forgotten
The search and discovery of Israel's lost submarine Dakar
שם מחבר באנגלית David W. Jordan

תקציר

מעט אחרי חצות, ב-25 בינואר 1968, התקבל השדר האחרון מהצוללת דקר. הצוללת המשופצת, שהיתה במסע הבכורה שלה, טבעה בים התיכון בלי להותיר סימן. שלושים ואחת שנים חיפשה מדינת ישראל את הצוללת הגדולה ואת צוותה - שישים ותשעה קצינים ומלחים. חיל הים הישראלי שיגר יותר מעשרים וחמש משלחות חיפוש שלא העלו דבר, עד שבשנת 1996 הוזמנו חוקר האוקיינוסים הנודע דייוויד ג'ורדן עם החֶברה שלו, "נאוּטיקוּס", לביצוע חיפוש. כעבור שלוש שנים התקבלה הבשורה: אח"י דקר נמצאה!

דממה במצולות מתאר את מבצע החיפוש האחרון אחר הצוללת האבודה, מתמקד בגילויה בעומק כ-3 ק"מ ומנסה לקבוע את סיבת טביעתה. ג'ורדן מגיש לקורא מסמך מרתק ומרגש ממקור ראשון על החיפוש במעמקי הים ועל כוח הרצון, הנחישות והמיומנות הטכנולוגית שאפשרו את הצלחתו. זהו גם סיפורם של אנשים מיוחדים במינם - אנשי צוותה של הצוללת האבודה - ושל המקום המיוחד השמור להם בתודעה הציבורית של אומה שלמה.

הספר מתחקה אחר קורות אח"י דקר מבנייתה כצוללת חיל הים המלכותי במלחמת העולם השנייה ועד למכירתה לישראל והפלגתה הרת הגורל לאורך הים התיכון לנמל הבית החדש בחיפה. הספר מביא גם את סיפורן הטרגי של משפחות אנשי הצוללת, שתחילתו בגאווה גדולה, המשכו בחרדה לנוכח ההיעלמות המסתורית וסופו בפתרון התעלומה. עם מציאת הצוללת הטרופה נסגר לבסוף המעגל הטרגי - סיפורה של דקר שהותיר צלקת עמוקה בלבבות כה רבים בישראל.

"הטרגדיה של הצוללת הישראלית דקר הותירה צלקת עמוקה בלבבותיהם של אנשים רבים בישראל. מסורת כיבוד הנופלים ואיתור הנעדרים הולידה חיפוש חסר תקדים שארך שלושים ואחת שנים אחר הצוללת האבודה... ספרו של דייוויד ג'ורדן הוא מקור מצוין לקריאת כל הידע הקיים על התעלומה הזאת."

- סגן אלוף (מיל.) יורם בר-ים, שייטת הצוללות, חיל הים הישראלי

"היעלמותה של הצוללת הישראלית דקר היתה אחת התעלומות הימיות הגדולות של המאה העשרים. אפוס הדקר מסופר כאן מפי האיש שבזכותו התאפשר הגילוי. תיאורי החיפוש של דייוויד ג'ורדן מרתקים ושובי לב."

- קלייב קאסלר, מחבר רבי המכר גילוי אטלנטיס, מצולות,
זהב כחול (בעברית בהוצאת מודן) ורבים אחרים

"דממה במצולות הוא מותחן מרתק, סיפור אמיתי של אסון וגילוי. דייב ג'ורדן, חוקר תת-ימי בעל שם עולמי, משלֵב הזדהות של לוחם צוללות בדימוס עם ניתוח אנליטי של מדען מנוסה ורוקם סיפור של אימה ואובדן, סיפור החיפוש והגילוי של המלחים שטבעו בים. כתיבה מבריקה!"

- אדמירל ג'יימס סטוורידיס, צוללן בחיל הים, ארצות הברית

"מותחן בלשי היי-טקי מרתק המספק פתרון לתעלומה ימית בת 31 שנה... ג'ורדן לוקח עמו את הקורא לחיפוש תת-ימי מצמרר המסתיים בגילויה הדרמטי של הצוללת הנעדרת. הספר משלב את החיפוש המתוחכם אחר כלי השיט האבוד עם סיפורה המרגש של הדקר וצוותה ביש המזל."

- דורותי קוקריין, מוזיאון הטיס והחלל, המכון הסמיתסוני, וושינגטון

על המחבר

דייוויד וו' ג'ורדן - David W. Jordan

דייוויד וו. ג'ורדן, בוגר האקדמיה של חיל הים של ארה"ב (1976), צוללן בעל תואר שני בפיזיקה שימושית מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס, הוא אחד ממייסדיה ונשיאה של "נאוטיקוס", חברה למחקר ולחיפושים ימיים הממוקמת בקייפ פורפויז, מיין. הוא הוביל משלחות רבות לגילוי כלי שיט טרופים בעלי חשיבות היסטורית, ומרבה להופיע בערוצים "נשיונל ג'יאוגרפיק" ו"דיסקברי".


ייעוץ מקצועי למהדורה העברית: יורם בר-ים

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il