90 ימי חסד

אסטרטגיות חיוניות להצלחה למנהלים חדשים בכל הרמות

מייקל ווטקינס


תקציר על המחבר/ת טעימה מהספר
שם בעברית 90 ימי חסד
דאנאקוד 99-1792
מספר עמודים 228
שם המתרגם עוזי בלומר
שם באנגלית The First 90 Days: Critical success strategies for new leaders bat all levels
שם מחבר באנגלית Michael Watkins

תקציר

הנשיא מקבל 100 ימים כדי להוכיח את עצמו. אתה מקבל 90.

קודמת לתפקיד ניהולי חדש בחברה. אתה עוד לא יודע מהם האתגרים שמצפים לך ואיך תתמודד איתם. אתה רק יודע שיש לך שלושה חודשים להשתלט על התפקיד ולנוע קדימה – אחרת תיכשל. בין שהתמנית לתפקיד ניהולי לראשונה בחייך ובין שאתה המנכ"ל החדש, ספר זה ישמש עבורך מפת דרכים, כך שתוכל לקחת את הפיקוד לידיך במהירות וביעילות בתקופות מעבר חשובות בקריירה.

מייקל ווטקינס, מומחה ידוע לתקופות מעבר בהנהלות של חברות, מתאר בספר חשוב זה אסטרטגיות מוכחות, שיקַצרו במידה משמעותית את פרק הזמן הדרוש להשגת "נקודת האיזון" – הנקודה שבה הארגון שלך זקוק לך בדיוק במידה שאתה רוצה את התפקיד.

90 ימי חסד יעזור לך לפתח תוכנית האצה, שתתאים בדיוק למצבך. בהתבסס על שלוש שנות מחקר של תקופות מעבר בכל רמות הניהול בחברות ועל עבודה מעשית בתכנון תוכניות לתקופות מעבר, ווטקינס נותן דוגמאות וכלים שיאפשרו לך:

- להעריך את חוזקותיך וחולשותיך ולזהות נקודות רגישות.
- לאבחן את מצבך ולהבין את ההזדמנויות והאתגרים שבו.
- ליצור מערכת יחסי עבודה פורייה עם הבוס שלך.
- להבטיח כבר בהתחלה הישגים שיבססו את אמינותך וייצרו תנופה.
- לבנות את הצוות שלך וליצור קשר עם קואליציות תמיכה רבות השפעה.

"לכל תפקיד – במגזר הפרטי או הציבורי, בצבא או בתחום האזרחי – יש נקודת איזון משלו, וכל אחד יכול להאיץ את קצב הלמידה שלו. קראו את הספר הזה לפחות פעמיים: פעם אחת לפני המעבר הבא שלכם – לפני שתיסחפו לתוך אותה מערבולת של פנים, שמות, ראשי תיבות ונושאים חדשים; ואז קראו אותו שוב, אחרי שהתבססתם בתפקיד החדש ואתם חושבים איך להאיץ את שלבי המעבר עבור הבוס החדש שלכם, או עבור אלה שיבואו לעבוד איתכם."

- קולונל אלי אלפורד, צבא ארצות הברית

"90 הימים הראשונים הוא קריאת חובה ליזמים. כל מי שהיה מנכ"ל של חברת סטארט-אפ או של חברה בשלבי קיומה המוקדמים יודע שעוברים הרבה תקופות מעבר של תשעים ימים בשנים שבהן מתעצבת דמותה של החברה. בספר פורץ הדרך הזה מספק ווטקינס תובנות מכריעות וארגז כלים גדוש בטכניקות שיאפשרו לך לעבור במהירות ובהצלחה את תקופות המעבר."

- מייק קינקיד, נשיא ומנכ"ל חברת TIMEblaster, יזם סדרתי

"ווטקינס מספק מפת דרכים מצוינת, ואומר לנו מה כל המנהלים החדשים צריכים לדעת ולעשות כדי להאיץ את תהליך הלמידה שלהם, וכדי להצליח מהר יותר בתפקידם החדש. 90 הימים הראשונים צריך להיכלל בכל אסטרטגיית פיתוח מנהיגות של כל חברה, כך שכל מי שמבצע תהליך מעבר בארגון יוכל להיכנס לעניינים מהר יותר וחכם יותר."

- סוזן מ' דניאל, מנהלת פיתוח מנהיגות גלובלית, אוונטיס

על המחבר

מייקל ווטקינס - Michael Watkins

מייקל ווטקינס הוא פרופסור חבר בבית הספר למִנהל עסקים באוניברסיטת הרווארד, שם הוא עורך מחקרים בנושאי מנהיגות וניהול משא ומתן. הוא כתב את תוכנית הלימוד המקוונת Leadership Transitions בהוצאת בית הספר למנהל עסקים של אוניברסיטת הרווארד.


בקרו באתר הספר

טעימה מהספר

הקדמה
מאז היות מנהיגים בעולם, היו גם תקופות של חילופי מנהיגות. החלפת המשמר, והאתגרים שהיא מציבה בפני המנהיג החדש, עתיקים כמו החברה האנושית. האתגרים הללו לא הפכו קלים יותר בהתחשב במורכבות הארגונים המודרניים ובמהירות שבה מנוהלים עסקים.

כך שאם אתה מרגיש שאינך מצליח להשתלט על התפקיד החדש שלך, אתה בחברה טובה. ספר זה מהווה מפת דרכים שתאפשר לך ליטול לידיך את הפיקוד בתשעים הימים הראשונים בתפקיד החדש. מדוע אתה צריך את הספר? משום שתקופות מעבר הן תקופות גורליות, שבמהלכן דקויות קטנות בפעולותיך עלולות להיות בעלות השפעות לא פרופורציונליות על התוצאות.

מנהיגים, בלי קשר לדרג שלהם, נמצאים במצב הפגיע ביותר בחודשים הראשונים בתפקיד החדש, משום שחסר להם ידע מפורט על האתגרים שהם צפויים לפגוש, ועל הדברים שיזדקקו להם כדי להתמודד עמם בהצלחה. בשלב זה, הם עדיין לא פיתחו רשת של מערכות יחסים שתתמוך בהם.

כישלון ביצירת תנופה בחודשים המעטים הראשונים מבטיח למעשה מאבק מתמיד לאורך כל התקופה, עד לסיום התפקיד. יצירת אמינות והבטחתן של הצלחות אחדות בתחילת הדרך יניחו יסודות להצלחה ארוכת טווח.

המודל לזירוז תקופת המעבר, שמוצג בספר זה, הוא הרחבה של העבודה שעשיתי עם דן קיאמפה כשכתבנו את Right from the Start (בוסטון: הוצאת בית הספר למִנהל עסקים של אוניברסיטת הרווארד, 1999). הייתי גאה מאוד בעבודה ההיא, אבל גם רציתי להרחיב אותה בכמה חזיתות.

ראשית, הייתי משוכנע שמנהלים בכל הרמות יוכלו להפיק תועלת מהדרכה בנוגע לדרך שבה ניתן לזרז ולקצר את תקופת המעבר שלהם לתפקידים חדשים. Right from the Start כוון בעיקר למנהלים בכירים. כך שאף על פי שחלק גדול מהעצות שהופיעו בו היו כלליות, לא היה ברור אילו נקודות היו רלוונטיות לכל תקופות המעבר, ואילו התייחסו במיוחד לאתגרים שניצבים בפני מנהלים בכירים.

רציתי ליצור מסגרת גמישה יותר לזירוז תקופות מעבר, כזו שתסייע למנהלים בכל דרג. נוסף לכך, רציתי לטפל באופן מעמיק יותר בכמה נושאים חשובים, כמו למשל, עבודה עם הבוס החדש, בניית צוות העובדים והיערכות נכונה בכל הקשור לאסטרטגיית הארגון, למבנה שלו, למערכות שלו ולהתמחות שלו.

במקביל, רציתי להתעמק בסוגים שונים של תקופות מעבר כדי לסייע למנהלים חדשים להתאים טוב יותר את האסטרטגיות שלהם למצבים המיוחדים שלהם.

כך, למשל, יש חשיבות רבה לשאלה אם אתה עומד בראש חברת סטארט־אפ, או שלקחת על עצמך לנהל חברה שבדיוק עברה מהפסד לרווח, או שירשת מקודמך בתפקיד חטיבה עסקית בעלת ביצועים מצוינים. יתר על כן, מנהלים שנכנסים לארגונים חדשים ניצבים בפני אתגרים שונים מאלה שעמם מתמודדים מנהלים שצמחו מתוך הארגון. לכן, האסטרטגיה של תקופת המעבר תלויה במצב.

לבסוף, רציתי לחקור את ההשלכות הארגוניות שיש לתשומת לב מערכתית על האצת תקופת המעבר. הוכיתי בתדהמה כשראיתי כמה מעטות הן החברות שהשקיעו בסיוע לנכסי הניהול היקרים שלהן לעבור בהצלחה את תקופות המעבר, שהן ללא ספק התקופות הגורליות ביותר בקריירות שלהם.

מדוע הניחו החברות האלה למנהליהן "לשחות או לטבוע"? כמה יהיה שווה לחברות האלה, שמנהלים שייכנסו לתפקידי מפתח קריטיים ייכנסו לעניינים מהר יותר?

במשך שלוש שנים חקרתי את הנושאים האלה בניתוח עשרות מקרים של חילופי מנהלים בכל הרמות, באמצעות כתיבת תוכניות לזירוז ולקיצור תקופות מעבר לחברות מובילות, ובאמצעות פיתוח כלי מקוון לתמיכה ולשיפור ביצועים למנהל החדש. העבודה הזאת הגיעה לשיאה בכתיבת ספר זה.

אם אתה קורא ספר זה, סביר להניח שאתה נמצא בתקופת מעבר לתפקיד חדש. הספר הזה יצייד אותך באסטרטגיות ובכלים שיאפשרו לך להיכנס לעניינים מהר יותר, ולהשיג יותר, במהירות רבה יותר. תלמד לאבחן את מצבך ולראות בבהירות את האתגרים וההזדמנויות שטמונים בו. תוכל להעריך את נקודות העוצמה והחולשה שלך, ולזהות את נקודות התורפה המשמעותיות ביותר שלך במצב החדש. תקבל תובנות איך ללמוד יותר על ארגון חדש ואיך לקבוע מהר יותר סדרי עדיפויות, ותלמד איך לאבחן ולארגן את האסטרטגיה, המבנה, המערכות והכישורים של הארגון החדש.

אבל, אולי הדבר החשוב ביותר שתקבל הן עצות מבוססות בשאלה, איך לנהל מערכות יחסים חשובות כדי למנף את עצמך באמצעות בניית צוותים, יצירת קואליציות וגיוס רשת תומכת של יועצים. השתמש בספר זה כבמפת דרכים ליצירת תוכנית תשעים הימים שלך. אם תעשה זאת, תוכל להיכנס במהירות לעבודה בקצב ובתפוקה מלאים, ותוכל לעזור גם לאחרים לעשות זאת, הרבה יותר מהר מכפי שחשבת.

מייקל ווטקינס
בוסטון

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il