רעש

הפגם בכושר השיפוט האנושי וכיצד אפשר להתגבר עליו

דניאל כהנמןאוליביה סיבוניקאס סאנסטיין


תקציר על המחברים
שם בעברית רעש
דאנאקוד 99-2414
מספר עמודים 384
שם המתרגם עפר קובר
תאריך הוצאה 2022
שם באנגלית Noise
שם מחבר באנגלית Daniel Kahneman • Olivier Siboni • Kas Sunstein

תקציר

מאת חתן פרס נובל לכלכלה דניאל כהנמן (מחבר רב המכר 'לחשוב מהר לחשוב לאט'), אוליבייה סיבוני, קאס סאנסטיין

בכל מקום בו צריך לקבל החלטה, יש גם רעש.

דמיינו ששני רופאים באותה עיר מאבחנים בצורה שונה מטופלים זהים. או ששתי שופטות באותו בית משפט גוזרות עונשים שונים בתכלית על שני אנשים שביצעו פשעים זהים. או שמראיינים שונים באותה חברה מקבלים החלטות שונות לגמרי לגבי מועמדים זהים מכל בחינה. תארו לעצמכם גם שאותו רופא עצמו מקבל החלטות שונות לגבי אותם מקרים בבוקר ובערב, או שאותה שופטת מקבלת החלטות שונות לגבי מקרים זהים ביום שני וביום שישי. כל אלה דוגמאות לרעש: שוֹנוּת בשיפוטים שצריכים להיות זהים. 

בספר רעש מראים חתן פרס נובל פרופ' דניאל כהנמן, פרופ' אוליביה סיבוני ופרופ' קאס סאנסטיין את השפעתו המזיקה של הרעש בתחומים רבים, ביניהם רפואה, משפט, חיזוי כלכלי, זיהוי פלילי, החלטות על שחרור בערבות, הגנה על ילדים, אסטרטגיה, סקירות ביצועים ובחירת מועמדים לעבודה. בכל מקום שצריך לקבל בו החלטה, יש גם רעש, אבל רוב הזמן בני אדם וארגונים אינם מודעים לקיומו. בעזרת כמה צעדים פשוטים להתמודדות עם הבעיה ניתן להפחית הן את הרעש והן את ההטיות בשיפוטים – והודות לכך לקבל החלטות טובות יותר. 

רעש גדוש רעיונות מקוריים ותובנות מבוססות-מחקר, ממש כמו בספרים המהפכניים פורצי הדרך לחשוב מהר, לחשוב לאט (בעברית בהוצאת מטר וכנרת) ודחיפות קלות (בעברית בהוצאת מטר). בדרך בהירה ומרתקת הספר מראה כיצד ומדוע אנו כה רגישים לרעש בשיפוטים שלנו - ומה אפשר לעשות כדי להיפטר ממנו.

"רעש הוא הספר החשוב ביותר שקראתי זה למעלה מעשור. רעיון חדש באמת וחשוב עד כדי כך שמיד תיגשו ליישומו. יצירת מופת."     

 - אנג'לה דאקוורת, מחברת גריט (בעברית בהוצאת מטר) 

"רעש צריך לחולל טלטלה אדירה, מפני שהוא חוקר סכנה יסודית לשיפוטים אנושיים שעל אף פי כן ממעיטים מאוד בחשיבותה. חשוב לקרוא אותו במיוחד מפני שהוא גם מציע שיטות מעשיות להפחתת האיום הזה על החלטות."
– רוברט צ'לדיני, מחבר השפעה (בעברית בהוצאת מטר) 

"אבן הבוחן לחשיבותו של ספר במדעי ההתנהגות הוא הצגת תובנות חדשות, ראיות מבוססות היטב, כתיבה מרתקת ויישומים מעשיים. נדיר שספר עומד ביותר משתיים מהדרישות האלה, אבל רעש מספק את כולן. זאת הצלחה מלאה. כמה מהמוחות הטובים בעולם יעזרו לכם לחשוב מחדש על הדרכים שבהן אתם מעריכים בני אדם, מקבלים החלטות ופותרים בעיות."
– אדם גראנט, מחבר Think Again (ייצא לאור עברית בספטמבר 2022, בהוצאת מטר) ומגיש הפודקאסט WorkLife של TED

"רעש משלים את הטרילוגיה שהתחילה בספרים לחשוב מהר, לחשוב לאט ודחיפות קלות. יחד הם מציגים את מה שכל המנהיגים צריכים לדעת כדי לשפר את החלטותיהם, וחשוב עוד יותר – לשפר את ההחלטות המתקבלות בכל חלקי הארגון שלהם. אני מפציר בכם לקרוא את רעש בקרוב – לפני שהרעש יקלקל החלטות נוספות בארגון שלכם."
– פרופ' מקס ה' בזרמן, אוניברסיטת הרווארד, מחבר Better, Not Perfect

"בספר החשוב הזה, כהנמן, סיבוני וסאנסטיין מראים לנו מדוע הרעש חשוב, מדוע יש הרבה יותר רעש מכפי שנדמה לנו, וכיצד להפחית אותו. יישום העצות שלהם ייתן לנו עסקים רווחיים יותר, אזרחים בריאים יותר, מערכת משפט הוגנת יותר וחיים מאושרים יותר."
– ג'ונתן היידט, בית הספר לעסקים על שם סטרן באוניברסיטת ניו יורק

"חקירה מבריקה של בעיה חברתית ענקית שהסתתרה מאיתנו ממש מול עינינו."
– סטיבן לוויט, ממחברי פריקונומיקס

"למרבה הצער, אנשים מרבים לבחור בחירות גרועות מאוד כתוצאה מנוכחותו של רעש – הנושא של הספר המרתק והחשוב הזה. זהו ספר קריא ומבוסס היטב מחקרית שהושקעה בו מחשבה מעמיקה. התחלתי אותו מתוך סקרנות, וסיומו היה עבורי כמו חגיגה. אנחנו יכולים לבחור בחירות טובות יותר בעסקים, בפוליטיקה ובחיינו הפרטיים. הספר הזה מאיר את הדרך."
– ריטה מקגראת', מחברת Seeing Around Corners

על המחבר

דניאל כהנמן - Daniel Kahneman

דניאל כהנמן הוא פרופסור אמריטוס לפסיכולוגיה ולמדיניות ציבורית באוניברסיטת פרינסטון, עמית במכון לחקר הרציונליות באוניברסיטה העברית ודוקטור לשם כבוד באוניברסיטאות רבות בעולם.

בשנת 2002 הוענק לו פרס נובל במדעי הכלכלה על עבודתו עם עמוס טברסקי. ספרו זכה לשבחי הביקורת ובפרסים רבים, ובין השאר נבחר לספר השנה של ה"ניו יורק טיימס" לשנת 2011 וזכה בפרס ה"לוס אנג'לס טיימס".


אוליביה סיבוני - Olivier Siboni

אוליביה סיבוני הוא פרופסור לאסטרטגיה בבית הספר הגבוה ללימודי תעשייה וניהול בפריז (HEC) ועמית מחקר בבית הספר לעסקים על שם סעיד באוניברסיטת אוקספורד. קודם לכן עבד 25 שנה במשרדי חברת הייעוץ מקינזי בפריז ובניו יורק, שם היה שותף בכיר. מחקריו על שיפור האיכות בקבלת החלטות אסטרטגיות הופיעו בפרסומים רבים. ספרו You're About To Make A Terrible Mistake ייצא לאור בעברית בהוצאת מטר בספטמבר 2022. 


קאס סאנסטיין - Kas Sunstein

קאס ר' סאנסטיין הוא פרופסור באוניברסיטת הרווארד, שבה הקים את התוכנית לכלכלה התנהגותית ולמדיניות ציבורית ומשמש כמנהלהּ. בין השנים 2009 ו-2012 ניהל את המשרד למידע ולרגולציה בבית הלבן. בין 2013 ל-2014 היה חבר בקבוצת הסקירה לענייני מודיעין וטכנולוגיות תקשורת של הנשיא אובמה. זוכה פרס הולברג לשנת 2018 מאת ממשלת נורווגיה ומחברם של מאמרים וספרים רבים ובהם דחיפות קלות עם ריצ'רד ה' תיילר, זוכה פרס נובל בכלכלה לשנת  2017 (בעברית בהוצאת מטר). 


דניאל כהנמן הוא פרופסור לפסיכולוגיה ולמדיניות ציבורית באוניברסיטת פרינסטון, חתן פרס נובל לכלכלה לשנת 2002 וזוכה מדליית החירות הלאומית לשנת 2013. הוא זכה בפרסים רבים נוספים ובהם פרס הילגרד למפעל חיים בתחום הפסיכולוגיה ופרס על תרומה יוצאת דופן לפסיכולוגיה מטעם האיגוד הפסיכולוגי האמריקאי. הוא מחבר רב-המכר לחשוב מהר, לחשוב לאט

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il