רישום בקלי קלות

תנו דרור לאומן שבכם ולימדו רישום

ג'יימי קומבסברנדה הודינוט


תקציר על המחברים טעימה מהספר
שם בעברית רישום בקלי קלות
דאנאקוד 99-1793
מספר עמודים 384
שם המתרגם ענת אביב
שם באנגלית Drawing for Dummies
שם מחבר באנגלית Jamie Combs • Brenda hoddinott

תקציר

הדרך המהירה והקלה לתת דרור לאמן שבכם וללמוד לרשום

האמניות שכתבו את רישום בקלי קלות, מאמינות כי רק אתם יכולים ללמד את עצמכם לרשום. כאן, במדריך הברור והיסודי הזה, תקבלו את כל הכלים הדרושים לפיתוח היכולות הבסיסיות, ולהתקדמות לטכניקות משוכללות יותר.

לעולם לא מאוחר מדי לשחרר את האמן שמסתתר אצלכם בפנים... אז קחו לכם בלוק נייר ועיפרון, ותוך התנסות פעילה, תנו למדריך הידידותי שלפניכם להראות לכם את הדרך לביטוי עצמי.

לימדו כיצד:

- לרשום בעלי חיים, אנשים, טבע דומם, ועוד
- לשלוט בטכניקות של הצללה, גיוון, קומפוזיציה, ופרספקטיבה
- ליצור רישומים משלכם, החל מן הצורות הגיאומטריות הפשוטות
   וכלה ביצירת אמנות מוגמרת

מבוא לרישום - גלו את כל מה שצריך לדעת כדי להתחיל לרשום, החל מחומרים וציוד נחוצים, וכלה ברעיונות שיעניקו לכם השראה

חדדו עפרונות (וכישורים) - לימדו ליצור אשליית תלת-ממד על יריעת נייר שטוחה, להעניק לרישום נפח, להוסיף לו עומק, ועוד ועוד

רישום בעידן דיגיטלי - גלו את עולם הרישום הדיגיטלי, וערכו היכרות עם כלים ותוכנות ליצירת איורים ולבניית ציור משכבות, באמצעות המחשב האישי

הכניסו את הרישום לחייכם - צאו לחפש נושאים מעניינים ולרשום טבע דומם, נופים, אנשים, וחיות.

פתחו את הספר ומצאו:

- חומרים וטכניקות ליצירת סוגים שונים של רישום
- רעיונות ושיטות להתמודדות עם מטלות רישום שונות
- כלים לרישום דיגיטלי, הניתנים להורדה בחינם
- שיטות לאיזון הצורות על הדף
- טיפים ליצירת רישומים בקו
- הנחיות מועילות ליצירת תלת-ממד
- טקסטורות ודוגמאות להעשרת הרישום
- הנחיות להוספת פרספקטיבה

היכנסו לאתר Dummies.com לצפייה בסרטונים,
להדגמות צעד-צעד, מאמרי הדרכה, וקניות!

עוד במדריכים לאובדי עצות::

 Windows Vista ויסטה לאובדי עצות
 Windows ווינדוס 7 לאובדי עצות
 אינטרנט לאובדי עצות
 ברידג' לאובדי עצות
 גיטרה לאובדי עצות
 יינות לאובדי עצות
 מחשבים לאובדי עצות מבוגרים
 צילום דיגיטלי לאובדי עצות
 תורת המכירות לאובדי עצות

על המחבר

ג'יימי קומבס - Jamie Combs

ג'יימי קוֹמבּס היא אמנית ומורה, שגדלה וחיה במערב התיכון של ארצות הברית, עד שעברה לאחרונה להתגורר בחוף המזרחי. היא בעלת תואר ראשון באמנות הציור מ־ Kendall College לאמנות ועיצוב בגרנד רפידס, מישיגן, ותואר שני באמנות מאוניברסיטת אינדיאנה בבלומינגטון, אינדיאנה. מזה כמה שנים היא מעבירה קורסים ברישום, בציור, בתיאוריית הצבע ובעיצוב, במוסדות לימוד שונים, בהם בית הספר Herron לאמנות ולעיצוב באינדיאנפוליס, אינדיאנה, אוניברסיטת DePauw בגרינקאסל, אינדיאנה, ו־ Ivy Tech Community College בבלומינגטון, אינדיאנה. בעבודתה כאמנית וכמורה לרישום, ג'יימי נסמכת על הידע והניסיון הרב שרכשה, ועל אהבתה לרישום.


ברנדה הודינוט - Brenda hoddinott

ברנדה הוֹדינוֹט היא אמנית אוטודידקטית, ציירת קלסתרונים עבור המשטרה, ומאיירת. אנשים הם מושאי הרישום החביבים עליה, והיא עובדת בסגנונות רישום היפר־ראליסטי, סוראליסטי ומן הדמיון.


מפתח העניינים: דנה זייברט

טעימה מהספר

הקדמה
ברוכים הבאים לספר רישום בקלי קלות. הספר מתמקד ביסודות הרישום לאמנים מתחילים, אך יש בו אתגרים רבים גם לאמנים מנוסים יותר.

רבים מאיתנו מתחילים לרשום מהרגע שבו רכשו את היכולת לאחוז בעיפרון, ומתמידים בכך בהתלהבות לכל אורך תקופת הילדות. חלקנו ממשיכים לעסוק ברישום באותו להט גם בבגרות, בעוד אחרים פונים לזמן מה לכיוונים אחרים, ומגלים את הרישום מחדש רק בשלב מאוחר יותר בחיים.

מטרת המדריך רישום בקלי קלות היא להיות אמצעי לימוד מועיל וידידותי למשתמש, המתאים לכל אחד בכל רמה.

הפילוסופיה שלנו פשוטה: אם אתם יודעים כיצד להסתכל ולערוך השוואות, יש לכם את כל מה שנחוץ כדי לרשום.

בספר נציג בפניכם גישה לרכישת שליטה ברישום, שאיתה תוכלו לרשום כל דבר. ככל שתתקדמו בעבודה עם הספר, תופתעו לגלות שלאחר שהבנתם כיצד רושמים נושא אחד, תוכלו ליישם עקרונות רישום זהים כמעט על כל דבר.

אודות הספר הזה
בספר תמצאו את כל מה שצריך לדעת כדי להתחיל לרשום, כולל מידע על חומרי הרישום, על הטכניקות ועל תהליכי העבודה שיש ליישם כדי ליצור סוגי רישום שונים. החלקים החשובים ביותר בספר הם התרגילים הרבים שתתבקשו לעשות כדי להתנסות ברישום.

אם כן, בעת הקריאה, ודאו כי כלי הרישום שלכם נמצאים בהישג יד! לפני כל תרגיל תצוידו ברעיונות, בטיפים ובאסטרטגיות, שיעזרו לכם לבצע אותו.

אנו מכסות מגוון נושאים - כולם נועדו לתמוך בגישה שרישום טוב נובע מראייה טובה, ולעזור לכם לפתח יכולות רישום בדרך מהנה ויעילה. לא חובה לקרוא את הספר מתחילתו ועד סופו.

אפשר לברור פרקים מסוימים ולהתמקד בהם, מבלי להחמיץ את הרעיונות העיקריים שבספר. ברוב הפרקים תמצאו עניינים שנדונים בצורה יסודית יותר בפרקים אחרים, אך אל חשש; אנו מספקות הפניות רבות לחלקים אחרים בספר, שבהם תמצאו את כל המידע הנדרש.

מטרת מאות האיורים המשולבים בספר היא להדגים כיצד עשוי להיראות יישום של רעיון, או ביצוע של תרגיל. האיורים נמצאים כאן כדי להבהיר רעיונות ולעורר השראה, ולא כדי שתיצרו העתקים מדויקים שלהם.

כשתעבדו על התרגילים, לא נורא אם תגיעו לתוצאות שלא יֵראו כמו האיורים בספר. העניין החשוב הוא שליטה ברעיונות, לא אימוץ של סגנון רישום מסוים. הרישומים שתיצרו יהיו יצירות ייחודיות לכם - גם אם תעקבו בדקדקנות אחר ההנחיות. התפתחותכם כאמנים היא אישית. עליכם לקוות שהאמנות שלכם תהיה שונה מכל מה שכבר ראיתם או הכרתם, אך לא תצטרכו לנווט במסע שלכם רק בכוחות עצמכם.

הספר הזה נועד לעזור לכם להבין מושגי מפתח ברישום ולשלוט בטכניקות וביכולות חשובות שאמנים גילו שוב ושוב לאורך ההיסטוריה. כל מה שצריך הוא ראש פתוח, סקרנות וקצת סבלנות והתמדה.

הנחות מוקדמות
לצורך כתיבת הספר הנחנו כמה הנחות לגביכם כקוראים:

בעבר התנסיתם מעט ברישום, אבל לא בצורה רצינית, וכעת אתם באמת מעוניינים לדעת איך לעשות זאת כמו שצריך.

אתם עשויים לחשוש כי היכולת לרשום היטב תלויה בכישרון טבעי.

אתם עשויים לחשוב, שכדי להיחשב לרשמים טובים עליכם להיות מסוגלים להפיק רישום ראליסטי (דומה למציאות) - מן הדמיון.

אתם עשויים לחשוב שיש טעם ברישום רק כל עוד התוצאה טובה.

נעזרנו בהנחות האלה כדי שנוכל להסביר לכם כיצד להיחלץ מהן, תוך הצגת דרך חדשה לגמרי להסתכלות ברישומים. ככל שתתקדמו בעבודה עם הספר, תמצאו שהפילוסופיה שלנו לגבי הרישום מתירה לכם להחזיק באמונות הבאות: שרישום הוא יותר מאשר הפקה של תוצר טוב, שפעולת הרישום היא התנסות בריאה ומספקת כשלעצמה, שכישרון בלבד אינו מספיק ליצירת רישומים טובים, ושתוכלו ללמוד להיות רשמים מצוינים, ולא חשוב מאיפה התחלתם.

כיצד הספר מאורגן
הפרקים הראשונים נועדו לעזור לכם להרגיש בנוח עם נושא הרישום. אלה היסודות - מקניית החומרים להחזקת העיפרון, ומרישום קווים לרישום הצללות. שאר הספר מלא וגדוש בנושאים ובמושאים מגוונים של רישום; הרגישו חופשים להתנסות בהם כאוות נפשכם, בלא סדר מיוחד. קראו מעט, ואז רשמו מעט, ובהמשך קראו ורשמו עוד.

חלק I: כל מה שצריך כדי להתחיל לרשום
הכותרת אומרת הכול. אם אתם עדיין לא משוכנעים שהרישום נועד לכם, קראו כל פרק ופרק בחלק הזה ובצעו את כל התרגילים הכלולים בו. כשתסיימו, ייתכן מאוד שתופתעו לגלות כי חלק גדול מחששותיכם פשוט התפוגג.

כאן תמצאו מידע על מה שצריך לדעת כדי להתחיל לרשום - החל מרשימת כלים וחומרים לרישום, דרך מגוון דרכים לזימון ההשראה, וכלה בסיכום השלבים שיש לעבור בדרך ליצירת רישום.

תגלו גם מה זה אומר להסתכל בעולם שסביבכם בעיניים של אמן. כבונוס, תמצאו כאן את כל מה שצריך לדעת על עולם הרישום הדיגיטלי (רישום באמצעות המחשב, או עם מכשירים דומים), למקרה שאתם סקרנים לדעת במה שונה רישום כזה מרישום מסורתי בעיפרון על נייר.

רישום הוא יכולת אנושית טבעית לגמרי. כמו כל דבר חדש, הצעד הראשון הוא הקשה ביותר. אך כאשר תתחילו לעבוד עם חלק זה של הספר, סביר להניח שעד מהרה תגלו פעילות חדשה לגמרי, מלהיבה, מהנה ויצירתית.


חלק II : פיתוח היכולות הבסיסיות
אם אתם רשמים מתחילים, ששת הפרקים הכלולים בחלק זה נכתבו עבורכם. המיומנויות הבסיסיות המוצגות בהם מציעות מענה לרבות מהתהיות ומהשאלות שעשויות להעסיק אתכם באשר לרישום, כמו איך מתחילים לעבוד על רישום, איך יוצרים אשליית תלת־ממד על נייר שטוח,

ועוד ועוד. גם אם אתם רשמים מנוסים, לא תרצו לדלג על החלק הזה, כיוון שתוכלו למצוא בו כמה נקודות מבט חדשות על מיומנויות מוכָּרות. כאן תמצאו אסטרטגיות שבעזרתן תוכלו להפוך עצמים תלת־ממדיים לאשליות דו־ממד שנראות אמינות.

תגלו כיצד להשתמש בהצללות ליצירת אזורים מוארים ומוצלים על פני עצמים וברישום כולו. גם תבינו כיצד לארגן את מושאי הרישום על הדף לכדי יצירת רישום שלם ומאוזן, עם תחושת עומק.

לא משנה אם תפלסו את דרככם בחלק זה של הספר במשך כמה ימים, או תתעכבו עליו במשך כמה חודשים. קחו את כל הזמן הדרוש לכם לפיתוח היכולות הבסיסיות הנדרשות לרישום. כך תחסכו לעצמכם תסכול רב בהמשך הדרך.

חלק III : התנסות בנושאי רישום
חלק זה כולל כמה פרקים, שמתמקדים בארבע הקטגוריות העיקריות של נושאים לרישום: טבע דומם, נוף, בעלי חיים ואנשים. כל אחד מהפרקים ממוקד באחת הקטגוריות, ומוצגות בו הבעיות האופייניות לנושא הרישום המסוים שעל הפרק. תגלו כיצד להתחיל את הרישומים בדרך פשוטה, להשגת שליטה מרבית וגמישות מרבית כאחת, ותקבלו כמה הזדמנויות לתרגול וליצירת רישומים מוגמרים בכל אחת מהקטגוריות.

לאחר שתעבדו לפי ההנחיות שבפרקים הכלולים בחלק III אפילו רק) שניים או שלושה מהם), תגלו כי אכן נמצאים בידיכם כל הכלים הנדרשים כדי לרשום כל דבר. תוכלו להבין כי פעולת הרישום היא, בעיקרון, אותה פעולה, ולא משנה מהו מושאה.

חלק IV : עשרה דברים ש ...
חלק זה של הספר מכיל כל מיני טיפים שנועדו להקל עליכם במעט את תהליך הרישום, וכן רעיונות לרישום קריקטורות. אם מעולם לא חשבתם על ציור קריקטורות, אולי כאן תקבלו השראה.

למקרה שהשלמתם את כל המטלות הכלולות בספר, ואתם רוצים עוד, הוספנו למענכם רשימה של עשר דרכים לצמוח כאמנים. בסוף הספר אנו עונות על כמה שאלות באשר לזכויות יוצרים, כדי לעזור לכם להגן על זכויותיכם כיוצרים ולהישמר מפגיעה בזכויות של אמנים אחרים.

לאן ממשיכים מכאן
בעבודה עם הספר הזה, אין צורך לעקוב אחר רצף הפרקים. תוכלו להציץ בתוכן העניינים ולדלג היישר לנושאים שמעניינים אתכם. כדי להבטיח שמרוב דילוגים לא החמצתם משהו חשוב, פזורות לאורך הספר הרבה הפניות למידע רלוונטי, כך שתדעו לאן לדפדף כדי למצוא את מבוקשכם.

לדוגמה, בהרבה מקומות תתבקשו לשלב הצללות ברישומים שלכם. לכן, בכל פעם שתרגיל או מטלה דורשים הצללה, לא נחזור ונסביר שוב את כל מה שצריך לדעת על הצללה (ואת כל טכניקות ההצללה הזמינות לשימושכם), אך נפנה אתכם לפרק 9, העוסק בהצללה.

אם אין לכם ניסיון ברישום, ייתכן שתעדיפו לקרוא בספר לפי הסדר, החל מהחלק הראשון, ולהמשיך לקרוא ולתרגל פרק פרק. כשתסיימו לעבוד עם החלק הזה, אנחנו מאוד ממליצות לקרוא בעיון את כל המידע שבחלק II ולעבוד ולהשלים כל תרגיל לפני שתמשיכו הלאה.

לאחר רכישת היסודות, תוכלו לשוטט באקראי בשאר פרקי הספר, ולקרוא וליהנות מכל פרק או סעיף שתבחרו. למרות שזהו ספר עצות, הוא תוכנן גם בשביל אלה מכם שמעדיפים לקרוא וללמוד לפי הסדר, מן ההתחלה לסוף. לכן, לאורך הספר, תמצאו שדרגת הקושי הולכת ועולה ככל שמתקרבים אל סופו.

אם אתם כבר מיומנים ברישום, תוכלו לדלג בין פרקי הספר בכל דרך שתבחרו. עלעלו בעמודי הספר במהירות. ציינו לעצמכם אילו איורים תפשו את עיניכם. התחילו לקרוא בכל מקום שסקרן אתכם כמקור להשראה. קראו כמה קטעים, רשמו מעט, קראו עוד, ועשו עוד רישומים.

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il