קותי

סיפורו של סגן הרמטכ"ל אלוף יקותיאל אדם

יניב מגל


תקציר
שם בעברית קותי
דאנאקוד 99-2510
מספר עמודים 252
תאריך הוצאה 2023
ז'אנר עיון
שם באנגלית Yekutiel Adam
שם מחבר באנגלית Yaniv Magal

תקציר

ההיסטוריה אינה נדיבה עם אנשי מעשה צנועים, וסגן הרמטכ"ל יקותיאל אדם  היה אחד הבולטים שבהם.

הוא יזם ודחף ל"מבצע אנטבה", ול"מבצע אופרה" (הפצצת הכור בעיראק). הוביל בראש חטיבתו את המהלך העיקרי בקרב אבו עגילה במלחמת ששת הימים, שלמעשה הכריע את המערכה בחזית הדרום. הוא השיא תרומה דרמטית להקמת הסיירות "שקד" ו"שלדג". בראייה עתידית יוצאת דופן קידם ושילב טכנולוגיות חדשניות בצה"ל בדור מפקדים שהתקשה להבין את התועלת שבהן (סימון מטרות בלייזר, מחשוב מערכות לחימה, טילים מונחים, שידורי וידיאו חיים מכטב"מים). ובכל אלה, לאחר ששככה ההמולה, בעוד חבריו לצמרת צה"ל והמדינה נהנו מליטופה הנעים של התקשורת, הוא חזר חרש לעבודתו כאילו העניין אינו נוגע לו, לא כתב ולא התראיין. קותי טרח ללא הרף על ביטחון המדינה, הרבה יותר מכפי שדאג שמעשיו ייזכרו.

במהלך מלחמת לבנון הראשונה, נקלע קותי לקרב עם מחבלים שבמהלכו נהרג. הוא המפקד בדרגה הגבוהה ביותר בצה"ל שמת בקרב. מדוע התעקש להיכנס אל תוך לבנון אף שזמן קצר קודם לכן עדכן אותו ראש הממשלה בגין כי ימונה לראש המוסד? מה משך אותו דווקא למקום בו ארבו הורגיו?

כדי להבין זאת צריך להכיר את האדם, את עומק מחשבתו ומהלכיו, , ואת תהפוכות יחסיו עם האיש שלא נתן לדבר לעצור בעדו – אריק שרון – שנהפך לחבר קרוב בחיים האישיים ובקרבות, ושהשפיע על גורלו לטוב אך בעיקר לרע.

 

"הספר עושה צדק מאוחר עם האלוף קותי אדם... קותי היה מפקד בכל רמ"ח איבריו אשר דאג לביטחון המדינה. ראוי שמעשיו ייזכרו בתולדות ישראל."

– שר הביטחון, האלוף יואב גלנט

"קותי – האיש והסיפור – משלב את כל מה שהפך את ישראל למה שהיא: אהבת הארץ מתוך הכרתה, נכונות להקרבה, חשיבה מקורית וחדשנות. והכול תוך כדי צניעות נדירה וגורל שהוא מעורר השראה וטרגי כאחד."

– ראש הממשלה והרמטכ"ל לשעבר, אהוד ברק

"קותי הוא מדמויות המופת של מדינת ישראל. הנוער הישראלי יוכל להכיר דרך הספר את אישיותו הצנועה, את היצירתיות שלו ואת פעילותו הייחודית. קותי פעל בזירות הקריטיות בכל מערכות ישראל וגילם את ערכי האחריות והמנהיגות."

– ראש הממשלה לשעבר, נפתלי בנט

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il