עובדתיות - תנו לעובדות לדבר!

עשר סיבות מדוע אנחנו טועים לגבי העולם
ומדוע המצב טוב יותר ממה שאנחנו חושבים

הנס רוסלינגאולה רוסלינגאנה רוסלינג רונלונד


תקציר על המחברים
שם בעברית עובדתיות - תנו לעובדות לדבר!
דאנאקוד 99-2279
מספר עמודים 344
שם המתרגם דפנה לוי
תאריך הוצאה ינואר 2022
שם באנגלית Factfulness
שם מחבר באנגלית Hans Rosling • Ola Rosling • Anna Rosling Ronnlund

תקציר

רב מכר של הניו יורק טיימס

"זהו ספר על העולם, העולם כפי שהוא באמת.

זה ספר גם עליכם, ולמה אתם (וכמעט כל מי שפגשתם אי-פעם) לא רואים את העולם כפי שהוא באמת. הספר יראה לכם מה אתם יכולים לעשות בעניין, ואיך זה יעשה אתכם חיוביים יותר, לחוצים פחות, וחדורי תקווה...

"אז אם אתם מעוניינים לדעת את האמת במקום להמשיך לחיות בתוך הבועה שלכם; אם אתם מוכנים לחשיבה ביקורתית שתחליף את התגובה האינסטינקטיבית; ואם אתם מרגישים ענווה, סקרנות ומוכנים להיות מופתעים – בבקשה המשיכו לקרוא." (מתוך ההקדמה)

 

שאלו את עצמכם

איזה אחוז מאוכלוסיית העולם חי בעוני?

האם יש יותר אנשים שמתים מרעב או מהשמנת יתר?

כמה מהבנות מסיימות בית ספר יסודי?

האם אפריקה תמיד תהיה ענייה?

 

סביר להניח שבאופן שיטתי תקבלו תשובות שגויות לחלק מהשאלות הללו. שגויות כל כך עד שבניסוי שנערך בנושא, שימפנזים שבחרו תשובות באקראי השיגו תוצאות טובות יותר ממורים, עיתונאים, בנקאי השקעות וחתני פרס נובל. בעובדתיות, הנס רוסלינג, פרופסור לרפואה בינלאומית וכוכב הרצאות "טד" חושף את עשרת האינסטינקטים שמעוותים את נקודת המבט שלכם – החל בנטייתכם לחלק את העולם לשני מחנות (בדרך כלל גרסה כלשהי של "אנחנו" ו"הם" או "עשירים" ו"עניים") ועד לאופן שבו אתם צורכים תקשורת ואיך אתם מעריכים את ההתקדמות של העולם (סבורים שרוב הדברים נעשים גרועים יותר).

           

מתברר שהעולם, עם כל חוסר שלמותו, נמצא במצב טוב בהרבה ממה שאנשים נוטים לחשוב. זה לא אומר שאין סיבות ממשיות לדאגה. אבל כשאתם דואגים על כל דבר כל הזמן במקום לאמץ תפיסת עולם מבוססת עובדות, אתם עלולים לאבד את יכולתכם להתמקד בדברים שמאיימים עליכם יותר מכול.

 

הספר המרתק ופוקח העיניים הזה – המלא באנקדוטות, בסיפורים מרגשים ובעיקר בעובדות – ישנה את האופן שבו אתם רואים את העולם ואת ההזדמנויות שצופן העתיד.

 

 "זהו ספר מלא תקווה על פוטנציאל ההתקדמות האנושית כאשר אנו מתבססים על עובדות ולא על ההטיות המובנות שלנו." ברק אובמה

"אחד הספרים החשובים ביותר שקראתי מעודי – מדריך חיוני מאין כמותו לחשיבה צלולה על העולם." ביל גייטס

 

"שלוש דקות עם הנס רוסלינג ישנו את דעתכם על העולם." Nature

 

"בידיו של רוסלינג, הנתונים שרים. מגמות גלובליות בבריאות ובכלכלה מתעוררות לחיים. והתמונה הגדולה של ההתפתחות הגלובלית – עם כמה חדשות טובות להפתיע – מקבלת פתאום פוקוס חד." TED

על המחבר

הנס רוסלינג - Hans Rosling

הנס רוסלינג היה רופא, פרופסור לרפואה בינלאומית ומחנך-ציבור ידוע. הוא היה יועץ לארגון הבריאות העולמי וליוניצ"ף, והיה מייסד-שותף של "רופאים ללא גבולות" בשוודיה ושל קרן גאפמיינדר. הרצאות "טד" שלו זכו ליותר משלושים וחמישה מיליון צפיות, והמגזין "טיים" כלל אותו ברשימת מאה האנשים המשפיעים ביותר בעולם. הנס מת ב-2017, והקדיש את שנותיו האחרונות לכתיבת ספר זה.

 

"הספר הזה הוא המאבק האחרון שלי במשימה שליוותה אותי כל חיי, המאבק בבורות ההרסנית... בעבר התחמשתי במערכות עצומות של נתונים, תוכנה מאירת עיניים וסגנון הרצאה נמרץ, נוסף על כידון שוודי שבלעתי בסוף ההרצאות. אולם זה לא הספיק. אני מקווה שהספר הזה יעשה את העבודה." -הנס רוסלינג, פברואר 2017


אולה רוסלינג - Ola Rosling

אולה רוסלינג ואנה רוסלינג רונלונד, בנו של הנס וכלתו, הם מייסדים-שותפים של קרן גאפמיינדר, ואולה הוא מנהלהּ. לאחר שגוגל רכשו את Trendalyzer, טבלת הבועות המונפשת שהמציאו ועיצבו אנה ואולה, אולה עמד בראש צוות הנתונים הציבוריים בין השנים 2007 ל-2010 ואנה היתה מעצבת בכירה האחראית על חוויית המשתמש. שניהם קיבלו פרסים בינלאומיים על עבודתם.


אנה רוסלינג רונלונד - Anna Rosling Ronnlund

אולה רוסלינג ואנה רוסלינג רונלונד, בנו של הנס וכלתו, הם מייסדים-שותפים של קרן גאפמיינדר, ואולה הוא מנהלהּ. לאחר שגוגל רכשו את Trendalyzer, טבלת הבועות המונפשת שהמציאו ועיצבו אנה ואולה, אולה עמד בראש צוות הנתונים הציבוריים בין השנים 2007 ל-2010 ואנה היתה מעצבת בכירה האחראית על חוויית המשתמש. שניהם קיבלו פרסים בינלאומיים על עבודתם.


ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il