מספרים ומה שביניהם

קריאת דוחות כספיים והבנת הסביבה העסקית

רו"ח איתמר בן מאירד"ר רו"ח קרן בר-חוה


תקציר על המחברים טעימה מהספר
שם בעברית מספרים ומה שביניהם
דאנאקוד 99-2101
מספר עמודים 204
תאריך הוצאה נובמבר 2017
שם באנגלית Beyond Numbers

תקציר

שפת החשבונאות היא השפה השולטת בשוק ההון שבעזרתה ניתן להבין ולנתח דוחות כספיים, המהווים מקור מידע משמעותי לפעילות החברות במשק. רכישת המיומנויות הנדרשות בקריאת דוחות אלו הִנה מהותית להסקת מסקנות ולקבלת החלטות עסקיות.

המגמה המתמשכת של התגברות הרגולציה בשווקי ההון במהלך השנים האחרונות דורשת מכל מנהל או דירקטור של פירמה ידע מעמיק בקריאת דוחות כספיים והבנת הקשר בין נתוני הדוחות לבין מצבה הפיננסי של הפירמה.

מספרים ומה שביניהם מרכז את הידע הנדרש לכל איש עסקים, מנהל או דירקטור, ולכל מי שפעיל בשוק ההון. הספר בנוי מפרקים קצרים וממוקדים ומחולק לשני חלקים מרכזיים:

החלק הראשון – הבנת המסגרת המושגית החשבונאית – שבו אנו פותחים צוהר לשוק ההון בישראל, למבנה הדוחות הכספיים ולתפקידו של רואה החשבון המבקר, לצד סוגיות נוספות.

החלק השני – ארגז כלים להבנת הסביבה העסקית – שבו נעמיק בסוגיות של ניתוח דוחות כספיים, יחסים פיננסים, מיזוגים ורכישות, הסדרי חוב וחידושים בחוק החברות.

במטרה להמחיש באופן מעשי את הסוגיות העולות מהפרקים יצרנו חברה לדוגמה המבוססת על מקרים אמיתיים משוק ההון, ובאמצעותה אנו הופכים את התיאוריה לפרקטיקה.

ספרם המשותף של ד"ר רו"ח קרן בר-חוה ורו"ח איתמר בן-מאיר משלב את הידע האקדמי שצברו עם ניסיון עסקי רב שנים. בעקבות שנים של הרצאות בפני סטודנטים והעברת קורסים והדרכות בתחומים אלו החליטו השניים להנגיש את שפת החשבונאות למנהלים ולדירקטורים הזקוקים לידע זה ביום-יום, וכן לכל מי שמעוניין להכיר באופן מעשי ומעמיק את נושא שוק ההון והדוחות הכספיים, ולכתוב ספר חדשני המקנה ידע יישומי בקריאה, בהבנה ובניתוח של הדוחות הכספיים ושוק ההון.

על המחבר

רו"ח איתמר בן מאיר -

מנכ"ל חברת נתיבי איילון העוסקת בניהול וביצוע פרויקטים של תשתית ותחבורה. החברה נמנית עם החברות הממשלתיות המובילות במשק הישראלי ונמצאת בצמרת חברות התשתית הגדולות בישראל.

בעברו שימש בן-מאיר כמשנה למנכ"ל וכסמנכ"ל כספים של "מוריה – החברה לפיתוח ירושלים". בעל תואר ראשון בכלכלה וחשבונאות מהאוניברסיטה העברית (בהצטיינות) ובעל תואר שני בחשבונאות מאוניברסיטת בר-אילן (בהצטיינות).

בן-מאיר מרצה באוניברסיטה העברית בקורסים בניתוח דוחות כספיים וחשבונאות פיננסית במסגרת החוג למינהל עסקים ובתוכנית Executive-MBA היוקרתית של האוניברסיטה העברית.


ד"ר רו"ח קרן בר-חוה -

ראש החוג לחשבונאות וראש תוכנית Executive-MBA בניהול פיננסי באוניברסיטה העברית בירושלים. בעלת תואר ראשון בכלכלה וחשבונאות מאוניברסיטת תל אביב, תואר שני מחקרי בכלכלה באוניברסיטת תל אביב, דוקטורט במימון וחשבונאות באוניברסיטת תל אביב ופוסט-דוקטורט בחשבונאות באוניברסיטת NYU.

בשנים 2015-2010 היתה קרן חברת מליאה ברשות לניירות ערך, ולפני כן שימשה כדירקטורית חיצונית במספר חברות. עיקר מחקריה עוסקים בחשבונאות שווי הוגן, בממשל תאגידי (בפרט התנהלות דירקטורים חיצוניים) וברגולציה הקשורה לדיווח חשבונאי בישראל. היא מכהנת כחברה במועצת רואי החשבון (נציגת המוסדות להשכלה גבוהה).


טעימה מהספר

הקדמה
שוק ההון הוא שוק דינאמי אשר משתנה חדשים לבקרים, לא רק בתחום העסקי אלא גם בתחום המשפטי והרגולטורי. כיום, האחריות הרובצת על כתפי בעלי תפקידים בחברות בבואם לקבל החלטות ולבצען היא עצומה, ומצריכה בשונה מן העבר הבנה מעמיקה של הפלטפורמה העסקית וידע בקריאת דוחות כספיים.

כמו כן, על מנת לבצע אלוקציה נכונה של השקעות ולהבין לעומק תהליכים בשוק, נדרשים מידע מהימן ואמין, שקיפות וגילוי מהותי על החברות. מכאן הצורך ברגולציה המתבטאת בחקיקה (למשל חוק החברות), בשינויים דינאמיים בחקיקה (למשל תיקונים לחוק החברות שהתבצעו לאחרונה), ומערכת דוחות כספיים אינפורמטיבית ומהימנה המסתמכת על התקינה החשבונאית.

בספר זה ריכזנו עבורכם את הידע הבסיסי הנדרש בתוספת חידושים הקשורים לשוק ההון מנקודת מבטנו ולאור ניסיוננו. הספר בנוי מפרקים קצרים וממוקדים המלווים בדוגמאות רבות מן השטח.

במטרה להמחיש את הסוגיות העולות בפרקים השונים אנו מתארים חברה, אשר מבוססת על מקרים אמיתיים משוק ההון, כולל אופן הצגת הדוחות הכספיים והדיווחים לבורסה.

חלק ראשון: הבנת המסגרת המושגית החשבונאית
1. שוק ההון בישראל

שוק ההון מפגיש בין חברות הזקוקות למימון, לבין פרטים וחברות אחרות המעוניינים להשקיע את הונם כדי לייצר ערך כלכלי. עבור החברה מהווה שוק ההון מקום לניהול שוטף של תזרים הכספים: ביצוע עסקאות מטבע, מקור לגיוס הון לטווח קצר (כגון על ידי נטילת הלוואה בנקאית) ולטווח ארוך (כגון על ידי גיוס הון בבורסה באמצעות הנפקת ניירות ערך), ולהשקעה קצרת טווח של עודפי כספים שהצטברו באופן זמני. שוק ההון הוא גם המקום שבו נקבע, בסופו של דבר, שווי החברה.

עבור הפרט מהווה השוק מקום שבו ניתן לנהל חשבון מזומנים (עו"ש) לצורך ביצוע עסקאות שוטפות, לחסוך באפיקים שונים, לבצע עסקאות מטבע ולהשקיע בניירות ערך.

תקוותו של הפרט היא להשיג תשואה נאותה תוך נטילת סיכון לספיגת הפסד, כאשר בעת הצורך יכול הפרט לקבל הלוואה לטווח קצר (כגון הלוואה בנקאית) או לטווח ארוך (כגון משכנתה). עבור הממשלה מהווה שוק ההון מקום לגיוס ולהזרמת הון לצורך שליטה על התקציב ולצורך ייצוב המשק והכוונתו.

כיום נסחרות בבורסה בתל־אביב 550 חברות שהנפיקו מניות ו־ 90 חברות שהנפיקו אג"ח. זוהי ירידה של עשרות אחוזים במספר החברות, כאשר גם המחזור הממוצע ספג מכה קשה וירד למיליארד שקלים ביום לעומת 3 מיליארדי שקלים בעבר.

בעיה נוספת המאפיינת את שוק ההון הישראלי נובעת מכך שברוב המכריע של החברות הנסחרות קיים גרעין שליטה מוצק המוחזק בידי בודדים, דבר המאפשר להם ליצור חוסר סימטריה במידע בהשוואה לבעלי המניות ולמחזיקי האג"ח מן הציבור (המיוצגים לרוב בידי משקיעים מוסדיים - קופות גמל, קרנות פנסיה, חברות ביטוח, קרנות נאמנות ועוד).

סיפורה של חברת משפחתנו
לאורך הספר תלווה אותנו חברת “משפחתנו" ונעקוב אחר אירועים שונים במהלך חייה. בשנת 1994 פתח יצחק כהן חנות קמעונאית קטנה בפאתי שוק הכרמל בתל־ אביב. באותה תקופה, כל חנויות הקמעונאות עבדו במעין שיטה “מוסכמת" ששמרה על הענף רווחי. כהן החליט לשבור מוסכמה זו והחל לשווק את מוצריו בצורה שונה, אשר הוכיחה את עצמה כמנצחת.

בשנת 1998 הקים כהן את חברת “משפחתנו" הפועלת בתחום קמעונאות המזון ההחברה הונפקה לציבור בשנת 2004 וכיום היא חברה ציבורית. כהן הוא בעל השליטה עם 66%. אשתו יפה מחזיקה ב־ 8% מהחברה ומועסקת כסמנכ"לית הכספים. בנו טל מחזיק ב־ 6% מהחברה ומכהן בתפקיד סמנכ"ל שיווק. יתרת המניות (20%) מוחזקות על ידי הציבור.

בשנת 2005 הקים כהן את חברת “בנה ביתך" - חברת נדל"ן שהנפיקה אג"ח לציבור.

בשנת 2010 הקים כהן את חברת “אור גינה" - חברה פרטית העוסקת במזון בריאות.

בשנת 2011 הקים כהן את חברת “ Us-Phone " - חברת סלולר פרטית.

2. המערכת החשבונאית - מערכת דיווח כספי
החשבונאות היא תחום ידע העוסק בתורת הדיווח הכספי–עסקי, ובמסגרתה מבוצע תהליך של זיהוי, מדידה, רישום ודיווח של הפעילות הכלכלית של החברה המדווחת. המערכת החשבונאית מיועדת לספק מערכת מידע כמותי כספי על החברה למשתמשים השונים בחברה ומחוצה לה: המנהלים, המשקיעים, המלווים, הספקים, הרגולטורים ועוד.

על סמך המידע החשבונאי מתקבלות החלטות עסקיות ומתוכננות הפעילויות העתידיות של היחידות העסקיות. הפעילויות העתידיות יוצרות עובדות כלכליות חדשות אשר שוב נמדדות, מנותחות ומדווחות. הדיווחים מהווים בסיס להחלטות חדשות וחוזר חלילה. מעגל הדיווח מביא לחלוקה יעילה של מקורות במשק, ותוצאות המדידה מובילות להרחבת הפעילות של חברות מצליחות ולצמצום הפעילות של חברות כושלות.

המידע המופק מהמערכת החשבונאית הפיננסית מופק במועדים קבועים ובצורה של דוחות כספיים. הנהלת החברה והדירקטוריון אחראים על הכנת הדוחות הכוללים:

1. חוות דעת של רואה החשבון המבקר.
2. דוח רווח והפסד ודוח על הרווח הכולל.
3. דוח על המצב הכספי (מאזן).
4. דוח על השינויים בהון העצמי.
5. דוח על תזרימי המזומנים.
6. ביאורים.

המטרה העיקרית של הדוחות היא לספק מידע שימושי על מצב הנכסים, ההתחייבויות וההון העצמי של החברה, השינויים שחלו בהם במהלך התקופה והרווחיות שהושגה, ונתונים בנוגע לסכומים ועיתוי תזרימי המזומנים של החברה - כל אלו, לשם קבלת החלטות מושכלות של המשתמשים השונים בחברה ומחוצה לה.

מאחר שהדוחות מיועדים למגוון רחב של משתמשים המחפשים תשובות לשאלות שונות, ועל מנת שהמידע שנכלל בדוחות יהיה שימושי לצורך קבלת החלטות על ידם, עליהם להיות בעלי ארבע תכונות איכותיות:

רלוונטיות ומהותיות. מידע רלוונטי הוא מידע שעשוי להשפיע על קבלת ההחלטות של המשתמשים בדוחות. המידע מהותי אם השמטתו או הצגתו המוטעית עלולות להשפיע על קבלת החלטות נאותות. לשם כך, על המידע בדוח הכספי להיות זמין בנקודת הזמן בה מתקבלת החלטה, בעל יכולת חיזוי של תוצאות ההחלטה ולאפשר היזון חוזר (אימות תוצאות של החלטות מהעבר).

עקביות והשוואתיות. על החברה למדוד לאורך זמן את הפעילות הכלכלית באותן שיטות וכללי חשבונאות, על מנת לאפשר השוואתיות בנתונים בה עצמה ובהשוואה לחברות אחרות הפועלות באותו ענף. כאשר קיימת הצדקה לכך ניתן לעבור לשיטה חשבונאית אחרת, אך על החברה לתת גילוי נאות אודות השינוי והשפעותיו על המידע בדוחות באמצעות ביאור פרופורמה.

מהימנות. על המידע בדוחות להיות מידע מהימן, כזה שהמשתמשים בדוחות יכולים להסתמך עליו לשם קבלת החלטות. לשם כך על המידע להיות נייטרלי - מנוטרל מהשפעה של האינטרסים של מכין הדוח - וניתן לאימות.

מובנות. על המידע בדוח הכספי להיות מובן ללא קושי מיוחד למשתמש בעל ידע סביר בשפה החשבונאית.

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il