מוזרולוגיה

פרופ' ריצ'רד וייסמן


תקציר על המחבר/ת טעימה מהספר
שם בעברית מוזרולוגיה
דאנאקוד 99-1457
מספר עמודים 272
שם המתרגם אמה ברוורמן
שם הספר במקור Quirkology: The Curious Science of Everyday Lives
שם מחבר באנגלית Richard Wiseman

תקציר

כיצד שם המשפחה שלך משפיע על חייך?
מה צורת ההליכה שלך מגלה על אישיותך?
מדוע אנשים בדלהי נחמדים יותר מאנשים בלונדון?
מדוע פוליטיקאים לא מוכשרים זוכים בבחירות?
או, בקיצור, מהי מוזרולוגיה ומדוע היא חשובה?

הצד המוזר והחריג של ההתנהגות האנושית הוא תחום מרתק, שהפרופסור לפסיכולוגיה ריצ'רד וייסמן חקר אותו לעומק במשך עשרים שנה. במסגרת התעניינותו בהיבטים יוצאי הדופן של הפסיכולוגיה הוא חקר כיצד אישיותנו עוצבה על פי החודש שבו נולדנו, חשף את המדע הסודי שמאחורי הספיד-דייטינג ומודעות השידוכים, וחקר מה חוש ההומור של האדם מגלה על מעמקי נפשו.

עבודת המחקר שלו כללה צפייה בחשאי באנשים בכל רחבי העולם, בזמן שהם עוסקים בפעילויותיהם היומיומיות. כל פרק בספר מגלה את הפסיכולוגיה הסודית העומדת ביסודו של היבט זה או אחר בחיינו - מהונאה ועד קבלת החלטות, מאנוכיות ועד לאמונות תפלות.

זהו המדריך השלם למה שקורה כשחוקרי מדעי ההתנהגות מתנהגים לא יפה...
אין ספק שמחכה לכם חוויה מוזרה ומרתקת!

על המחבר

פרופ' ריצ'רד וייסמן - Richard Wiseman

פרופ' ריצ'רד וייסמן החל את הקריירה שלו כקוסם מקצועי, עטור פרסים. הוא בעל תואר דוקטור בפסיכולוגיה מאוניברסיטת אדינבורו וכיום הוא עומד בראש יחידת מחקר במחלקה לפסיכולוגיה של אוניברסיטת הרטפורדשר באנגליה, ועורך מחקרים מדעיים במגוון רחב של נושאים לא שגרתיים, לרבות הפסיכולוגיה של רוחות רפאים, נסים, שקר ואינטואיציה. מחקריו של פרופ' וייסמן פורסמו בהרחבה ברבים מכתבי העת המדעיים המובילים בעולם, לרבות Nature, Science ו- Psychological Bulletin.


טעימה מהספר

מה הטעם במחקר כזה? הביקורת המרומזת בשאלה זו מעולם
לא הטרידה אותי, שכן כל פעילות נראית לי בעלת ערך אם היא
מספקת את סקרנותנו, מעלה רעיונות חדשים ומרחיבה את
הבנתנו לגבי העולם החברתי.

סטנלי מילגרם, The Individual in a Social World

מבוא
מהי מוזרולוגיה, מדוע היא חשובה, ומחקרים סודיים
על מדע הכנת התה, כוחה של תפילה, אישיותם של
פירות והיווצרותם של גלים מקסיקניים*

הצד המוזר של ההתנהגות האנושית הוא תחום שמרתק אותי מזה שנים רבות. עוד בתקופה שהייתי סטודנט לפסיכולוגיה עמדתי במשך שעות בתחנת הרכבת קינג'ס קרוס בלונדון והתבוננתי באנשים שנפגשו זה עתה עם בני או בנות זוגם שירדו מהרכבת. ברגע שהם נפלו זה בזרועות זה בחיבוק נרגש, הייתי ניגש אליהם, מפעיל שעון עצר שהיה חבוי היטב בכיסי, ושואל, "סליחה, אתם מוכנים להשתתף בניסוי פסיכולוגי? כמה שניות חלפו מהרגע שאמרתי את המילה סליחה…?" התוצאות שלי גילו כי אנשים אינם חשים כלל כיצד הזמן חולף כאשר הם מאוהבים, או כפי שאיינשטיין אמר פעם, "שבו בחברתה של אישה יפה במשך שעה וזה ייראה לכם כדקה, שבו על תנור לוהט במשך דקה וזה ייראה לכם כשעה — זוהי כל תורת היחסות על רגל אחת."

התעניינתי בהיבטים יוצאי הדופן של הפסיכולוגיה במשך כל שנות עבודתי המקצועית. אני לא איש האקדמיה הראשון שגישה זו לבחינת ההתנהגות האנושית מעוררת בו עניין רב. כל דור של מדענים הניב מספר קטן של חוקרים שחקרו את המוזר והחריג.

המדען הוויקטוריאני שובר המוסכמות, סר פרנסיס גאלטון, עשוי להיחשב לאביה מייסדה של גישה זו, שכן הוא הקדיש חלק גדול מחייו לחקר נושאים יוצאי דופן. הוא קבע באופן אובייקטיבי אם ההרצאות של עמיתיו משעממות, באמצעות מדידה סמויה של רמת חוסר המנוחה של הקהל, ויצר "מפת יופי" של בריטניה על ידי הליכה לאורך רחובות ראשיים בערים גדולות עם מכשיר ניקוב בכיסו, כשהוא מתעד בסודי סודות את האנשים לפי מראם: האם האנשים שחלפו על פניו היו יפים מאוד, יפים למדי או לא יפים כלל (לונדון דורגה בראש הטבלה, אברדין בתחתיתה).

עבודתו של גאלטון על האפקטיביות של התפילה היתה שנויה יותר במחלוקת. הוא שיער שאם תפילה באמת פועלת, הרי שאנשי הכמורה — שללא ספק מתפללים יותר זמן ובכוונה רבה יותר מכל שאר האוכלוסייה — יזכו גם לתוחלת חיים ארוכה יותר מאחרים. המחקרים רחבי ההיקף שערך על מאות ערכים ביוגרפיים באנציקלופדיות ובספרי אישים העלו כי אנשי כמורה למעשה נטו למות לפני עורכי דין ורופאים, מה שאילץ את גאלטון, שהיה אדם דתי מאוד, לפקפק בכוחה של התפילה.

אף הכנת תה משכה את תשומת לבו של גאלטון, והוא עבד חודשים כדי לנסות ולקבוע באופן מדעי מהי הדרך הטובה ביותר לחלוט את ספל התה המושלם. לאחר שבנה מד-חום מיוחד שאפשר לו לנטר בקביעות את טמפרטורת המים בתוך קומקום התה שלו, ולאחר ניסויים מדוקדקים רבים, הסיק גאלטון כי: "התה חזק, עז טעם, וכלל לא מר או תפל… כאשר המים בקומקום התה נותרו בטמפרטורה של בין 82 ל- 87 מעלות צלסיוס וכיסו את העלים במשך שמונה דקות תמימות". גאלטון, שהיה מרוצה מאוד מחקירתו היסודית, הכריז בגאווה כי, "אין עוד כל תעלומה בקומקום התה."

המחקרים של גאלטון על שיעמום, יופי, תפילה והכנת תה נראים אולי משונים מאוד, אך למעשה כולם דוגמאות מוקדמות מצוינות של הגישה לחקר התנהגות האדם שאני מכנה "מוזרולוגיה".

במילים פשוטות, מוזרולוגיה משתמשת בשיטות מדעיות כדי לחקור את ההיבטים המשונים יותר של חיי היומיום. חלוצי המוזרולוגיה היו קבוצה קטנה של חוקרים שפעלו במהלך מאה השנים האחרונות, על אף שגישתם מעולם לא זכתה להכרה רשמית במדעי החברה. חוקרים אלו הלכו בעקבות גאלטון, והיה להם האומץ לחקור תחומים שמדענים מהזרם המרכזי אינם מעזים לעסוק בהם בגלוי.

חוקרים אלו:

  • בדקו מהי כמות האנשים הנדרשת כדי שיתחיל גל מקסיקני באצטדיון פוטבול.
  • מיפו את הסף העליון של הזיכרון החזותי בניסוי שבמסגרתו התבקשו המשתתפים לנסות ולזכור במדויק 10,000 תצלומים.
  • הגדירו את מאפייני האישיות הנתפסים של פירות (לימונים נתפסים כלא נחמדים, בצלים כטיפשים, ופטריות כנצלנים).
  • ספרו בחשאי את מספר האנשים החובשים את כובעי הבייסבול שלהם עם המצחייה מלפנים או מאחור.
  • עמדו מחוץ למרכולים עם קופסאות התרמה כשהם מודדים באופן סמוי כיצד ניסוח הבקשה לתרומות משפיע על סכום הכסף שנתרם (אמירה פשוטה כגון "כל פרוטה עוזרת" כמעט והכפילה את התרומות).
  • גילו כי ציורי ילדים של סנטה קלאוס הלכו וגדלו ככל שחג המולד התקרב, והלכו וקטנו במהלך חודש ינואר.

במהלך עשרים השנים החולפות ערכתי מחקרים משונים דומים על ההתנהגות האנושית. בחנתי את הסימנים המסגירים את דובר השקר, חקרתי כיצד אישיותנו עוצבה על פי החודש שבו נולדנו, חשפתי את המדע הסודי שמאחורי הספיד־דייטינג ומודעות השידוכים, וחקרתי מה חוש ההומור של האדם מגלה על מעמקי נפשו. עבודת המחקר שלי כללה צפייה בחשאי באנשים בזמן שהם עוסקים בפעילויותיהם היומיומיות, עריכת ניסויים יוצאי דופן בתערוכות אמנות וקונצרטים, ואף ביום סצנות כוזבות של בתים רדופי רוחות כביכול. במחקרים השתתפו אלפי אנשים בכל רחבי העולם.

ספר זה מתאר בפירוט את ההרפתקאות והניסויים שלי, ואף מביע הערכה למחקר יוצא הדופן שנערך על ידי קבוצה קטנה של אנשי אקדמיה מסורים שבזכותם דגל המוזרולוגיה המשיך להתנוסס במהלך כל המאה שעברה.

כל פרק בספר מגלה את הפסיכולוגיה הסודית העומדת ביסודו של היבט זה או אחר בחיינו, מהונאה ועד לקבלת החלטות, מאנוכיות ועד לאמונות תפלות. אציג גם כמה מן המחקרים המשונים אך המרתקים ביותר שלי. ניסויים שהיו כרוכים, לדוגמה בדברים הבאים: עיכוב מכוניות ליד תמרורים ומדידת עוצמת ומשך הצפירות; בדיקה מדוע שיעור גבוה במיוחד של ביולוגים ימיים נקראים ד"ר פיש (דג); ניתוח סודי של סוג האנשים שלוקחים יותר מעשרה פריטים לקופות המהירות במרכולים; בקשה מאנשים לערוף את ראשיהן של חולדות חיות בסכין מטבח; גילוי האם שיעורי ההתאבדות קשורים למידת ההשמעה של מוזיקת קאנטרי ברדיו הארצי; והוכחה מעבר לכל ספק סביר כי יום שישי ה- 13 בחודש הוא יום רע לבריאותכם.

רוב המחקרים שתקראו עליהם הסתתרו עד כה בין דפיהם של כל מיני כתבי עת אקדמיים שאיש לא שמע עליהם מעולם. זוהי עבודה מדעית רצינית, עם השלכות מרחיקות לכת על דרך חיינו ועל מבנה החברה שלנו, אך בניגוד לרוב רובם של המחקרים הפסיכולוגיים, במחקרים אלו יש משהו מוזר. בחלקם נעשה שימוש בשיטות מקובלות כדי לחקור נושאים יוצאי דופן. אחרים עושים שימוש בשיטות יוצאות דופן כדי לחקור נושאים מקובלים. כולם פרי התנהגותם החריגה של אנשי מדעי ההתנהגות.

המסע אל העולם המופלא של המוזרולוגיה מתחיל כעת.

פרק 1
מה תאריך הלידה שלכם אומר עליכם באמת?
המדע החדש של הכרונופסיכולוגיה

כיצד חייהם של רוצחים סדרתיים שימשו לבחינת
אמיתותה של האסטרולוגיה, האם נולדתם באמת
בני מזל, מדוע העשירים והמפורסמים משקרים לגבי
תאריך לידתם, וכיצד אנשים ממש מתים
לחסוך במסים

לאור העובדה שכמאה מיליון אמריקנים קוראים את ההורוסקופ שלהם מדי יום, וכשישה מיליון אמריקנים שילמו לאסטרולוג מקצועי כדי שינתח את אישיותם, 1 קל לטעון כי האמונות באסטרולוגיה עמדו במבחן הזמן. אפילו מנהיגי העולם אינם חסינים בפני קסמם של מגידי עתידות הרואים בכוכבים. רונלד וננסי רייגן אהבו להתייעץ עם הקוסמוס והרשו לאסטרולוגים להשפיע על היבטים רבים של חייהם הפוליטיים, לרבות העיתוי של ועידות פסגה בינלאומיות, הצהרות נשיאותיות ולוח הזמנים של טיסות המטוס הנשיאותי.

קבוצה קטנה של מדענים "משוגעים לדבר" חקרה במשך שנים את הקשר בין חייהם של אנשים לבין תאריך לידתם. עבודתם כללה חקר רוצחי המונים, עיון במיליוני דוחות מס הכנסה אמריקניים, בדיקת תאריכי הלידה של שחקני פוטבול מהליגה הראשונה, הזמנת יותר מ- 20,000 אנשים להיכנס לאינטרנט ולהעריך את מזלם, ובקשה מילדה בת ארבע לחזות את התנודות בבורסות החשובות ביותר בעולם. לאט אבל בבטחה, הם הצליחו להבדיל בין עובדות לסיפורי בדים ולגלות את הדרכים הרבות שבהן תאריך הלידה שלנו באמת משפיע על חשיבתנו והתנהגותנו.

נביאים ורווחים
"האגודה הבריטית לקידום המדע" הוקמה ב- 1831 על ידי המדען הסקוטי הדגול סר דייוויד ברוסטר. אגודה זו תרמה תרומה נכבדה לעולם המדע. המונח "דינוזאור" הושמע לראשונה באחד הכנסים שלה ב- 1841 , ובכנס השנתי שלה ב- 1860 , הציג הפיזיקאי סר אוליבר לודג' את אחת ההדגמות הפומביות הראשונות של שידור אלחוטי. ב- 1860 האגודה גם ניהלה את הוויכוח הציבורי המפורסם על תורת האבולוציה בין הביולוג ת"ה הקסלי לבין הבישוף של אוקספורד, סמואל וילברפורס )שהיה ידוע בשם החיבה "סאם סבוני" בשל חלקלקותו במהלך ויכוחים כנסייתיים(. על פי השמועות שנפוצו במשך השנים, פנה וילברפורס אל הקסלי במהלך הוויכוח ושאל: "האם אתה טוען שמצד סבך או סבתך מוצאך הוא מהקופים?" ללא כל מורא, פנה הקסלי אל עמיתיו ומלמל בשקט, "אלוהים מסר אותו בידי," ואז הכריז קבל עם ועדה כי הוא מעדיף שמוצאו יהיה מהקוף מאשר מהבישוף.

מדי שנה עורכת האגודה הבריטית לקידום המדע חגיגה לאומית בת שבוע ימים המעלה על נס את עולם המדע, וב- 2001 הזמינה אותי האגודה לערוך ניסוי במסגרת אירוע זה. לאחר קבלת ההזמנה, נתקלתי במקרה במאמר בעיתון המתאר את האופנה החדשה בראייה בכוכבים — אסטרולוגיה פיננסית. לפי המאמר, כמה מגידי עתידות טענו כי תאריך ייסודה של חברה יכול לנבא את ביצועיה הפיננסיים העתידיים. אם זה אכן נכון, הרי שיש לכך השלכות מרחיקות לכת לגבי משקיעים בכל רחבי העולם, ולכן החלטתי לגלות אם פעילות שמימית באמת יכולה לנבא את השורה התחתונה.

הניסוי כלל שלושה משתתפים — אסטרולוגית פיננסית, אנליסט מנוסה מהבורסה של לונדון וילדה קטנה. בתחילת הניסוי נתנו לכל אחד מהם סכום דמיוני של 5,000 ליש"ט, וביקשנו מהם להשקיע את הכסף כראות עיניהם בבורסה. לאחר מכן, במהלך שבוע אחד, עקבנו אחר הבחירות שלהם. מי יבצע את ההשקעות הנבונות ביותר?

ידוע כי קשה מאוד למצוא אסטרולוגים שיסכימו להשתתף במחקרים מעין אלו. רוב רובם של האסטרולוגים אינם מוכנים שטענותיהם ייבחנו באופן מדעי, ואלו שמעוניינים לעתים נדירות מסכימים לתנאים הקשורים לניסוי מדעי. אך לאחר עשרות שיחות טלפון מצאנו אסטרולוגית פיננסית מקצועית שחשבה שהפרויקט משעשע מאוד, והסכימה ברוב אדיבותה להיענות לאתגר.

שני שפני הניסוי הנותרים שלנו התגלו כקלים יותר לגיוס. לאחר חיפוש מהיר באינטרנט וכמה שיחות טלפון מצאנו אנליסט מנוסה בבורסה של לונדון ששמח להשתתף. לבסוף, חבר של חבר אמר שהם ישאלו את בתם אם תרצה להיות המשתתף השלישי והאחרון שלנו. חפיסת שוקולד חתמה את העסקה, ותיאה, ילדה בת ארבע מדרום־מזרח לונדון ללא כל ניסיון בהשקעות בבורסה, השלימה את הצוות. כאשר חברת ברקליס, אחת מחברות ההשקעות המובילות בבריטניה, הסכימה לשפוט בתחרות, היינו מוכנים לצאת לדרך.

הרשנו לשלושת המתנדבים שלנו להשקיע את כספם בכל אחת ממאה החברות הגדולות ביותר בבריטניה. האסטרולוגית הפיננסית שלנו בחנה היטב את תאריך הייסוד של החברות, ובחרה מיד במגוון של מגזרים שונים, לרבות חברות תקשורת וטכנולוגיה (Baltimore Tech ,Emap ,Vodafone ו־ Pearson). האנליסט שלנו הסתמך על שבע שנות ניסיונו הנרחב בתחום והחליט להשקיע בעיקר בענף התקשורת (Cable & Wireless ,Marconi ,Vodafone ו־ Prudential).

רצינו שבחירותיה של תיאה יהיו אקראיות לחלוטין, והיא אישרה בשמחה הליך בחירה מתוחכם שכלל סולם רחב ובלוק נייר גדול. בשעה 11.55 בבוקר ב- 15 במרס 2001 , מצאתי את עצמי מנסה לשמור על שיווי משקל בקצה סולם שגובהו 1.80 מטרים באולם המבואה מצופה השיש של חברת ברקליס. תיאה, וקהל קטן של כמה מבכירי המשקיעים בבריטניה, המתינו בסבלנות למטה. אחת מידי אחזה בחוזקה בסולם, בעוד ידי השנייה החזיקה במאה גיליונות נייר קטנים, שעל כל אחד מהם מתנוסס שמה של חברה. בעת שהשעון צלצל שתים־עשרה, השלכתי את הניירות גבוה באוויר ותיאה תפסה באקראי ארבעה מהם כאשר נחתו ברכות על הרצפה. היא מסרה בזהירות את ארבעת גיליונות הנייר לאימה, שהכריזה כי בתה תשקיע בבנק גדול (הבנק של סקוטלנד), בקונסורציום של מותגי משקאות מפורסמים (Diageo), בקבוצת שירותים פיננסיים (Old Mutual), וברשת מרכולים מובילה (סיינסברי). הצופים הריעו, ותיאה קדה קידה לקהל הקטן אך האוהד שלה.

כדי לשמור על הגינות מרבית, הרשנו למשתתפים שלנו לשנות את השקעותיהם בתוך כמה ימים במהלך הניסוי שארך שבוע ימים. האסטרולוגית הפיננסית התייעצה שוב עם גרמי השמים, ושינתה ש לוש מבחירותיה, כך שתיק ההשקעות הסופי שלה כלל את ,BOC BAE Systems , יוניליבר ו- Pearson . בריאיון אחד עם עיתונאים היא הצדיקה את החלטותיה בטענה שמאחורי חברות אלו עמדה רוח כוכבית טובה. 3 האנליסט המומחה בחר לדבוק בבחירותיו המקוריות. סיבוב שני של השלכת ניירות אקראית השאיר את תיאה עם Bass ,Amvescap , הבנק של סקוטלנד והאליפקס.

בסוף השבוע התכנסנו שוב בחברת ברקליס ובחנו את התוצאות. היה זה שבוע סוער במיוחד בבורסה, ומניותיהן של החברות המובילות בעולם צנחו במיליארדי לירות שטרלינג. למרבה הפלא, אף אחד מהמומחים לא חזה כי תהיה מפולת. בעקבות ירידות השערים החדות, כל שלושת המשתתפים הפסידו גם הם כסף. במקום האחרון היתה האסטרולוגית הפיננסית, שהחלטותיה השמימיות הניבו הפסד של 10%. האנליסט המומחה היה שני, עם הפסד של 7.1%. ובמקום הראשון עמדה תיאה, עם הפסד של 4.6% בלבד.

האנליסט לא ממש הפגין את האופטימיות שכה אופיינית בדרך כלל למסחר בבורסה של לונדון, ואמר לעיתונאים כי ציפה בסתר לבו לסיים אחרון, וחשב כל העת שתיאה תנצח. האסטרולוגית פנתה לעזרת השמים כדי להסביר את כישלונה, וציינה כי לו היתה יודעת מראש כי תיאה היא בת מזל סרטן היא לא היתה משחקת נגדה. תיאה היתה צנועה להפליא לגבי ניצחונה, ואמרה כי היא אינה יכולה להסביר את השיטות המנצחות שלה, ואף לא למדה כלל מדעים בגן הילדים שלה.

העיתון סאן היה נלהב למדי מהצלחתה של תיאה ופרסם כתבת פרופיל עליה על פני עמוד שלם במדור הפיננסי של העיתון, שכללה את שלוש העצות הטובות ביותר שלה לכל מי שמשתוקק לשחק בבורסה: "כסף זה לא הכל — ממתקים כן", "ללכת לישון מוקדם", ו"לעקוב אחר השוק הצומח של צעצועי ילדים". תוכנית האירוח של ג'יי לנו הביעה עניין באירוח תיאה בתוכנית, ואני חושב שהיא האורחת היחידה שלהם שסירבה בגלל שיעורי בית.

שבוע אינו פרק זמן ארוך מספיק בעולם הפיננסים, ולכן החלטנו להמשיך בניסוי למשך שנה שלמה, שהתגלתה כשנה קשה מאוד לשוק הפיננסים העולמי, עם ירידה כללית של 16%. אך כעבור שנה כמעט מהניסוי המקורי, ביקשנו מחברת ברקליס להעריך מחדש את ערכם של שלושת תיקי ההשקעות. הפעם ההבדלים היו דרמטיים עוד יותר. האנליסט ספג הפסד של 46.2% על השקעתו המקורית. מצבה של האסטרולוגית הפיננסית היה מעט טוב יותר, אך עדיין היא ספגה הפסד של 6.2% . שוב תיאה הובילה בראש. בתקופה של ירידות חדות בשוק היא הצליחה להשיג רווח של 8.5.

לא הייתי מופתע לחלוטין שהתחזיות של המומחים שלנו התגלו כלא מרשימות בלשון המעטה. זו לא היתה הפעם הראשונה שחוכמת האנליסטים בבורסה של לונדון התגלתה כלוקה בחסר. במחקר שוודי דומה, נתן עיתון ארצי 1,250 דולר לחמישה משקיעים מנוסים, ושימפנזה בשם אולה. אולה בחר את השקעותיו באמצעות הטלת חיצים על שמות החברות הרשומות בבורסה של שטוקהולם. לאחר חודש, השווה העיתון את הרווחים וההפסדים של כל מתחרה. אולה עלה בביצועיו על אשפי הפיננסים. בדומה לכך, הוול סטריט ג'ורנל כבר ביקש מארבעה משקיעים לבחור כל אחד מניה אחרת, ואז לבחור באופן אקראי ארבע מניות נוספות באמצעות טכניקת הטלת החיצים של אולה. לאחר שישה חודשים, השווה העיתון את התשואות על המניות שנבחרו על ידי המומחים ל"תיק לוח החיצים". החיצים לעתים קרובות מצליחים יותר, וכמעט תמיד עולים על מומחה אחד או שניים לפחות.

המבחן שערכתי לאסטרולוגית הפיננסית לא היה הבחינה המדעית הראשונה של הקשר כביכול בין פעילות שמימית לבין אירועים ארציים. מחקרים דומים נעשו עוד לפני עשרות שנים, וכללו סדרות של ניסויים יוצאי דופן, לרבות מחקרו של אחד הפסיכולוגים הפוריים ביותר בבריטניה.

[...]

*גלים מקסיקניים - תנועת גל שנוצרת על ידי אוהדים באצטדיונים בעת שהם קמים יחד כשידיהם מונפות למעלה ומתיישבים כשידיהם למטה.

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il