מגבריות לחרות

לשחרר גברים ונשים מנטל הגבריות

אמנון טולדאנו


תקציר על המחבר/ת טעימה מהספר
שם בעברית מגבריות לחרות
דאנאקוד 13710013
מספר עמודים 198
תאריך הוצאה אפריל 2019
שם באנגלית From Masculinity to Liberation
שם מחבר באנגלית Amnon Toledano

תקציר

גל ה-Mee Too השוטף באחרונה את העולם המערבי מוכיח כי ההטרדות המיניות אינן תופעה נקודתית, ומראה כי הן עולות בקנה אחד עם תפיסות מקובלות לגבי גבריות בחברה שלנו.

יותר ויותר גברים מגלים לפתע כי מה שהיה בעבורם מודל לגבריות, מוגדר עתה כדמותו של נבל המהווה יעד לביזוי ולשנאה. אנו שומעים שוב ושוב מה אסור לגברים לעשות, אולם הניסיונות לתת לגברים כיוונים חדשים ושונים למחשבה ולעשייה מצטיירים כמגומגמים וכלא רלוונטיים.

גילויי ההטרדות המיניות הם, אם כן, סימפטום של פגם עמוק ששורשיו נעוצים בתפיסות לגבי מהי גבריות: תפיסות שכל גבר מקבל משחר ילדותו, ושכל אישה לומדת לחיות לפיהן מגיל צעיר. ניסיונות למגר את ההטרדות המיניות תוך התעלמות מהאופן שבו אנו מלמדים ילדים וילדות מה זה אומר "להיות גבר", הם חסרי סיכוי.

דומה הדבר לניסיון להילחם באנטישמיות תוך שממשיכים ללמד את "הפרוטוקולים של זקני ציון" בבתי הספר.

בספר מגבריות לחירות מביא אמנון טולידאנו תובנות שרכש במשך יותר משלושים שנות ניסיון בעבודתו כפסיכולוג קליני, מטפל משפחתי ויועץ למנהלים, המתייחסות להשפעתה של תפיסת הגבריות על חיינו.

טולידאנו, שקיבל את הכשרתו בפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים ובמכון Tavistock בלונדון, מציג בספר הסתכלות אמיצה ובלתי מתפשרת על האופן שבו אנו תופסים גבריות ומה נחשב גברי.

הלחץ "להיות גבר" מקשה על גברים רבים להתפתח כבני אדם מורכבים המסוגלים לחוות עושר של חוויות ורגשות, ומגביל את יכולתם לתקשר עם נשים ולחוות את עולמן. גם נשים משלמות מחיר כבד בשל מיטת הסדום שתפיסות של גבריות חד-ממדית מכניסות אותן אליה, ודוחפות אותן לשמש אובייקטים להנאתם של הגברים.

הודות לספר יבינו גברים רבים שהם יכולים להשתחרר מהמחיר הכבד שהם משלמים בעבור הצורך "להיות גבר", ונשים יבינו כי המגבלות שתפיסות גבריות צרות מטילות עליהן אינן גזרת גורל.

על המחבר

אמנון טולדאנו - Amnon Toledano

בספר מגבריות לחירות מביא אמנון טולידאנו תובנות שרכש במשך יותר משלושים שנות ניסיון בעבודתו כפסיכולוג קליני, מטפל משפחתי ויועץ למנהלים, המתייחסות להשפעתה של תפיסת הגבריות על חיינו.

טולידאנו, שקיבל את הכשרתו בפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים ובמכון Tavistock בלונדון, מציג בספר הסתכלות אמיצה ובלתי מתפשרת על האופן שבו אנו תופסים גבריות ומה נחשב גברי.


עורכת: ענת ברלב אפרתי

הספר ראה אור בהוצאת "שולחן כתיבה" מבית מטר הוצאה לאור 

טעימה מהספר

הקדמה

אני שוחה בבריכה ומבחין שהגבר השוחה במסלול לידי מגביר את קצב השחייה שלו ברגע שבו אני עומד לעבור אותו. התנועות שלו הופכות מהירות הרבה יותר, ניכר שהוא מתאמץ, והוא אכן עובר אותי. "איזה גבר פתטי", אני חושב לעצמי בבוז.

"האפס הזה פשוט מתחרה בי. הוא רוצה להראות לי שהוא יותר מהיר ממני!" המחשבה הבאה שעוברת לי בראש היא: "אני אראה לו! אין מצב שאני נותן לפתטי הזה לעבור אותי!" אני מגביר את קצב השחייה שלי, וכך אנחנו שוחים בקצב מוגבר, זה לצד זה, כאשר איש מאיתנו אינו רוצה להיות המפסיד בתחרות שנוצרה פתאום.

אחרי כמה בריכות של שחייה מאומצת, אני מבין שאני פתטי בדיוק כמוהו. אני יודע בדיוק באיזה קצב אני רוצה לשחות, אבל הנוכחות של גבר - שאיני מכיר כלל - במסלול לידי, גורמת לי להגביר את הקצב ולהתאמץ הרבה יותר מכפי שרציתי.

אם אפגוש בו מחוץ לבריכה, הוא מן הסתם לא יזהה אותי ואני לא אזהה אותו. אין שום משמעות לשאלה מי יקדים את מי בבריכות שנותרו. אני יודע שההתנהגות שלי טיפשית וילדותית, אבל זה חזק ממני.

מהו אותו "זה"? להיות גבר. להיות גבר משמעותו שלא מנצחים אותי, שלא מקטינים אותי, שלא מתעלמים ממני, ויש עוד הרבה "לאווים" שגבר המכבד את עצמו אינו יכול להרשות לעצמו לעבור עליהם. ההיגיון אומר לי שאני אמור לעצור ולא להשתתף בתחרות הילדותית הזאת, אבל "זה" פשוט חזק ממני.

כך אני גם עלול למצוא את עצמי מאיץ את מהירות המכונית שלי ונוהג במהירות מופרזת, רק כי נהג, שכל מה שאני יודע עליו זה שהוא נוהג במכונית פולקסוואגן שחורה, עקף אותי בפראות, וכל מה שחשוב לי זה להגיד לעצמי: "אני לא אתן לו!" זה חזק ממני, כי כמו אצל גברים אחרים, המסר שאני צריך להיות גבר הוטמע בי עוד לפני שלמדתי לדבר.

בדומה לגברים אחרים, אני שבוי בתפיסות שהושרשו בי כה עמוק, שבמקרים רבים איני מודע להן כלל, והן נהיו חלק ממני. אני מגיב כיצור מתוכנת, ולתכנות הגברי הזה יש לעתים כוח אדיר עלי.

היטיב לתאר זאת קווין לאב, שחקן הכדורסל של קליבלנד קאבלירס, במאמר שהתפרסם ב"פליירז טריביון" במרס 2018 . "כשאתה גדל, אתה לומד מהר מאוד כיצד בן אמור להתנהג. אתה לומד מה זה אומר 'להיות גבר'. זה דומה לחוברת התרגילים בכדורסל: תהיה חזק. אל תדבר על רגשותיך. תסתדר לבד...

הערכים האלה על אודות גברים וקשיחות הם שגרתיים כל כך, שהם נמצאים בכל מקום... ובאותה עת הם בלתי נראים, מקיפים אותנו כמו אוויר או כמו מים. הם דומים מאוד לדיכאון או לחרדה במובן הזה".

מטרתו של ספר זה היא להאיר את הערכים הללו ואחרים, שהפכו להיות חלק מהאוויר שאנחנו נושמים בכל יום ויום, גברים ונשים כאחד, ולעורר מחשבה על ההוראות החבויות בתוך התכנות הזה, שקובע כיצד להיות גבר.

ההוראות הבלתי נראות, כפי שמתאר אותן קווין לאב, מפעילות אותנו בתחומים רבים של חיינו, ומגבילות לא רק את יכולת הביטוי הרגשי של גברים. הן מגבילות את היכולת שלנו לתקשר; הן מצמצמות את יכולתנו לקיים דיאלוג עם נשים; הן אפילו פוגעות בנו בתחומים החשובים לנו ביותר, כמו ביכולת הביצוע שלנו וביכולתנו להשיג תוצאות.

כדי להכיר את מאפייניה הבלתי נראים של הגבריות המקובלת בתרבות, ראוי להישיר אליה מבט מבלי לתת לעצמנו הנחות. גברים ונשים לא יוכלו כנראה להשתחרר מכבלי תפיסות הגבריוּת מבלי שנכיר את הוראות ההפעלה של התכנות שמפעיל את הגברים. גברים רבים אינם מזדהים עם הלחץ לעמוד בדרישות הגבריות, אבל הם מתקשים להתנגד לו.

הם מרגישים שהיה להם קל הרבה יותר להשתחרר מכבלי הגבריות, לולא היו לבד. אמנם יש גברים המוצאים קבוצות השתייכות שמאפשרות להם להיות חופשיים מהדרישה "להיות גבר", אולם כפי שאפשר יהיה לראות בפרקים הבאים, תפיסות הגבריות המקובלות עדיין מצרות את עולמם של גברים רבים, בדרך כלל מבלי שאנו מודעים לכך.

ראוי להדגיש שהספר אינו עוסק בגברים, אלא בתפיסת הגבריות - בגבר ה"תבניתי", שהוא תוצר של תבניות מקובלות לגבי גבריות, שמשהו ממנו קיים בתוך כל גבר כמעט שגדל בתרבות שלנו. יש גברים שהגבר הזה השתלט על זהותם לחלוטין והפך אותם לקריקטורות חד־ממדיות של תפיסות הגבריות; יש גברים שאצלם הוא מופיע ברגעים מסוימים, בדרך כלל מבלי שהם מודעים כלל להשפעה שלו על מחשבותיהם ועל התנהגותם.

יש מודלים רבים של גבריות, ויש ביניהם כאלה אשר אינם מכניסים גברים למיטת סדום ומאפשרים לגברים להיות בני אדם עשירים ומורכבים. ואולם אם נשאל אפילו ילדים בגיל בית ספר אילו תכונות נחשבות בעיניהם גבריות, האם הם יאמרו שרגישות היא תכונה גברית? נראה שלא.

האם הם ידרגו יצירתיות כתכונה הנמצאת גבוה בסולם הגבריות? סביר שלא. מה ייחשב בעיניהם, ובעיני מרבית בני האדם בתרבות שלנו, כתכונות גבריות? חוזק, אסרטיביות, עצמאות, נחישות, אומץ ועוד. אמפתיה, זהירות ורגישות בדרך כלל אינן נחשבות כתכונות גבריות.

גם היום, לאחר שינויים רבי משמעות שגרמה המהפכה הפמיניסטית, אי־אפשר להתעלם מקיומו של גרעין קשה של תפיסות נוקשות המעצבות את תפיסותינו לגבי גבריות ולגבי מה שנחשב גברי.

הגרעין הקשה הזה מועבר לבנים כבר בשנות חייהם הראשונות, ובגיל ההתבגרות הוא כבר הופך להיות חלק מהם. נער, שבגיל 12 למד שהוא יכול לעצור את הבכי בעזרת שליטה בנשימה שלו, יזדקק לשנים של פיתוח מודעות בבגרותו כדי להתגבר על תכתיבי הגבריות ולהשיב לעצמו את היכולת לבכות.

גברים רבים שהצליחו לפתח התנהגויות או צדדים באישיות שלהם שאינם מתאימים להגדרות הנוקשות של תפיסות הגבריות, מתארים את התהליך שעברו כמו ריצה במעלה הר תלול מאוד. כדי להעשיר את עצמם, ולהיות בני אדם מורכבים וחופשיים יותר, היה עליהם להתנגד לתכתיבי הגבריות המקובלים שאותם הפנימו מילדות, לסבול בשל כך לעתים קרובות מפיחות במעמדם בקבוצות גברים שאליהן הם משתייכים, ולעתים אף לספוג עלבונות ובוז מחבריהם הגברים.

בספר זה אנסה להאיר כמה מתכתיבי הגבריות האלה, ובכך אולי לתרום מעט לזרם המתגבר שנותן לגברים את האנרגיה להשתחרר מכבלי הגבריות ולהיות בני אדם חופשיים יותר. לאורך הספר יתוארו התנהגויות ואופני חשיבה, שלדעתי מקורם בתפיסות של הגבריות שאנו נושמים לאורך כל חיינו.

אין מטרת התיאורים הללו להקטין גברים, אלא להאיר את הדרכים שבהן תפיסות הגבריות משפיעות עלינו, הגברים, ומעצבות אותנו כבני אדם. מטרתי בספר זה להציג כמה מהמאפיינים הפחות נראים של גבריות, שאליהם אנו חשופים מילדות, ואשר יש להם השפעה מכרעת על התפיסות שאנו מפנימים לגבי "מה זה אומר להיות גבר".

אין זה ספר מחקרי, והוא אינו מתיימר להציג תמונה שלמה או אובייקטיבית של תפיסות הגבריות בתרבות. אנסה להביא כאן תובנות שרכשתי במשך למעלה משלושים שנה של עבודתי כפסיכולוג על מה זה אומר "להיות גבר" בתרבות שבה אנו חיים. בחלקו הראשון של הספר אתאר כמה מהמאפיינים של התפיסות שלנו לגבי מה זה אומר "להיות גבר".

אתמקד בעיקר בדרכים שבהן מעצבת תפיסת הגבריות את היחס של גברים לנשים, את השיח של גברים עם נשים, את האופן שבו גברים תופסים את המיניות של נשים ואת יחסי המין, וכן את השפעתה על היבטים שונים של קשרים בין גברים לנשים.

בהמשך הספר אציג כמה מהמחירים שגברים וגם נשים משלמים על תפיסת הגבריות המקובלת, ואנסה להציע מבט אחר על גבריות שעשוי לשחרר גברים ונשים מהנטל הכבד של התכנות לגבריות.

מה שהניע אותי להעלות את התובנות הללו על הכתב הוא מודעות לכאב שתפיסות הגבריות המקובלות גורמות לנשים, וגם לגברים, סבל שהוא לעתים בל יתואר.

ייתכן שכמה מהרעיונות ומהתיאורים שיובאו בהמשך יעוררו אי־נוחות מסוימת, בעיקר בקרב גברים. אי־נוחות זו הכרחית כדי להוביל לחשיבה מחודשת שתתרום במשהו להשתחררות מכבלי הגבריות. כל עוד נישאר באזור הנוחות הגברי, לא נוכל לראות את המחיר שאנו משלמים בעבור הנוחות הזאת.

אני מזמין אתכם, הקוראים הגברים, לנסות לקרוא את הספר מעמדה של סקרנות ופתיחות, ולא מתוך רצון להוכיח לעצמכם שנושאים אלה לא רלוונטיים מבחינתכם, ו/או שהתיאורים המובאים בספר מתאימים לגברים אחרים, אבל "אני לא כזה".

ספר זה נועד לגברים שמוכנים לבחון מחדש את הגבריות שלהם, ושיש להם אומץ לראות את הוראות התכנות הגברי הנמצאות בתוך כל אחד מאיתנו. כדי לפתוח לעצמנו אפשרויות חדשות וכדי להשתחרר מכבלי הגבריות, אנו חייבים לראות כיצד מה שלמדנו לאורך השנים על מה זה אומר "להיות גבר" מעצב אותנו ומשפיע על התנהגותנו.

הספר נועד באותה מידה גם לנשים, שאני מקווה שימצאו בו קול לחוויות שלהן עם גברים - חוויות שלעתים קרובות נמחקות כלא היו בתוך שיח שמתאר את מה שעובר על נשים מנקודת מבט של עיניים גבריות. אני בטוח שמודעות לתפיסות הקיימות בתרבות לגבי מהי גבריות, ומודעות לסיפורי הגבריות שאנו נושמים מדי יום, יסייעו לנשים להשתחרר מהתכתיבים של תפיסות אלה ברבים מתחומי חייהן.

ייתכן שגם נשים ירגישו מידה זו או אחרת של אי־נוחות כאשר יזהו כיצד גם הן מוגבלות לעתים בגלל תכתיבי הגבריות. ייתכן שהן גם יזהו מאפיינים של תפיסות הגבריות שיתוארו כאן אצל גברים שהן אוהבות.

אין כוונתי בספר זה להציג פתרונות או להציע מודל חדש של גבריות. החיפוש הבלתי נלאה של גברים אחר מודלים חדשים של גבריות, ואחר דרכים למימוש הגבריות, רק מדגים עד כמה התרבות מגבילה את ההתנהגויות הגבריות "המותרות". נשים יכולות להרים משקולות, להתחרות על תואר האישה השרירית בעולם או ללבוש חליפה ועניבה, מבלי שאף אישה תחשוב שהן שברו את כללי הנשיות המקובלים.

ואולם כאשר גבר לובש בגדי אישה או שחקן כדורסל חושף העדפה מינית הומוסקסואלית, תמיד יימצא המומחה הגבר שימהר להכריז על גילויה של "גבריות חדשה" אשר תיתן כביכול הכשר להתנהגויות שהגבריות הישנה לא הכשירה.

במקום לנסות להמציא מודלים חדשים של גבריות, אנסה בספר זה לבחון אם בכלל יש צורך במודלים של גבריות. אציע הסתכלות שאני מקווה שתתרום משהו לשחרור מהכבלים שבהם תפיסות הגבריות השונות כובלות אותנו.

אנסה לטעון שגבר אינו צריך לעשות דבר כדי להיות גבר, ושכל ניסיון ליצור מודל של גבריות רק מצמצם אותנו ומקשה עלינו לממש את הייחוד שלנו כבני אדם. בספר זה אציע לוותר על הגבריות כיעד להגשמה או להגדרה עצמית. זהו ניסיון לשחרר גברים ונשים מהגבריות.

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il