אתה תותח לעשות כסף

הפסיקו לפחד וכנסו לראש של העשירים

ג'ן סינצ'רו


תקציר על המחבר/ת טעימה מהספר
שם בעברית אתה תותח לעשות כסף
דאנאקוד 99-2176
מספר עמודים 216
שם המתרגם ענבל שגיב-נקדימון
תאריך הוצאה ינואר 2019
שם הספר במקור You Are a Badass at Making Money: Master the Mindset of Wealth
שם מחבר באנגלית Jen Sincero

תקציר

לעשות כסף יזניק אתכם מעבר לפחדים ולמכשלות שמנעו מכם עד כה הצלחה כלכלית. ג'ן סינצ'רו מסתמכת על השינוי שעברה בעצמה – במהלך שנים מעטות מאוד – מאישה עם חשבון בנק ריק שגרה במחסן רעוע ומבודד לאישה שנוסעת ברחבי העולם ולנה במלונות יוקרה.

סינצ'רו חוותה על בשרה כיצד חוסר ביטחון ופחד מכישלון מונעים מאיתנו לפעול, ומה באמת דרוש בכדי לפלס את הדרך במעלה הסולם הכלכלי.

בעזרת הרבה הומור ותובנות פשוטות ומעשיות, סינצ'רו תספק לכם את הכלים לממש את הפוטנציאל שלכם לשגשוג כלכלי. בספר הזה תלמדו:

- לחשוף מה מונע מכם להרוויח כסף
- להיפטר מהספקות, מהפחדים ומהתירוצים
- להתייחס לכסף בדרך חדשה ורווחית
- לנער את קוקטייל היצירתיות
- להתחבר ליכולת הטבעית שלכם להתעשר
- לעצב את המציאות שבה אתם חיים
- ולהפסיק להיות קורבן לנסיבות

"הספר הזה מבטא בצורה הטובה ביותר את התפיסה ששפע כלכלי מתחיל מבפנים – הכול שאלה של הלך רוח – וסינצ'רו מתייחסת ברצינות, ובצורה המצחיקה ביותר לדרך שבה תוכלו לזהות את האמונות המגבילות הקיימות בתוככם בכל הנוגע לכסף".   PopSugar

"מניפסט אופטימי על סילוק המכשולים הנמצאים ביניכם לבין ההכנסה שעליה אתם חולמים".   ניו יורק טיימס מגזין

על המחבר

ג'ן סינצ'רו - Jen Sincero

ג'ן סינצ'רו מסתמכת על השינוי שעברה בעצמה – במהלך שנים מעטות מאוד – מאישה עם חשבון בנק ריק שגרה במחסן רעוע ומבודד לאישה שנוסעת ברחבי העולם ולנה במלונות יוקרה.

סינצ'רו חוותה על בשרה כיצד חוסר ביטחון ופחד מכישלון מונעים מאיתנו לפעול, ומה באמת דרוש בכדי לפלס את הדרך במעלה הסולם הכלכלי.


טעימה מהספר

הקדמה
קוראי היקרים, נשים וגברים גם יחד, אם אתם רוצים להרוויח יותר כסף, אתם יכולים. לא אכפת לי כמה פעמים ניסיתם ולא הצלחתם, ואם אתם מוכרים נוזלי גוף כדי שיהיה לכם כסף לנסוע באוטובוס. גם לא אכפת לי כמה פעמים מצאתם את עצמכם במרכז תשומת הלב בקופה מזייפים הלם ועלבון: "בטוח? מה זאת אומרת הכרטיס לא עובר?! לא יכול להיות. אפשר לנסות שוב?"

אתם יכולים להרוויח המון כסף, ולא משנה כמה לא סביר נראה לכם הדבר כרגע. אתם תרוויחו כל כך הרבה כסף, שתוכלו לקנות דירות לכל מי שאתם אוהבים, אם זה מה שמדליק אתכם.

אני רוצה גם לציין שאין בכם איזה פגם איום ונורא אם עדיין לא הבנתם איך עושים את זה. כסף הוא אחד הנושאים הטעונים ביותר בחיינו - אנחנו אוהבים כסף, שונאים כסף, מתעסקים בכסף באובססיביות, מתעלמים מכסף, נוטרים לכסף, אוגרים כסף, משתוקקים לכסף, משמיצים כסף; הכסף עמוס כל כך ברצונות, בבושה ובטירוף, שאני לא מבינה איך אנחנו מסוגלים בכלל לומר את המילה בקול רם יותר מלחישה, על אחת כמה וכמה לצאת לעולם ולגרוף אותו בהנאה. (מעניין, אתם מעזים לקרוא את הספר הזה בציבור? כשכולם יכולים לראות מה שמו?)

זה מזכיר לי מאוד את ההתניות שסיגלנו לעצמנו בהתמודדות עם סקס - עוד זוכה של מדליית זהב בתחרות הנושאים שמטריפים אנשים לגמרי. בכל הנוגע לסקס ולכסף, כולנו אמורים לדעת מה עושים וגם להצטיין בכך, אבל איש לא מלמד אותנו דבר בנושא, ואנחנו לא אמורים לדבר עליו, כי הוא מלוכלך, לא מנומס וחסר עידון.

כסף וסקס יכולים לספק לנו עונג בל ישוער ולהוליד חיים חדשים, אבל גם להוביל לאלימות ולגירושים. אנחנו מתביישים כשאיננו יכולים להשיגם ומתביישים עוד יותר להודות שאנחנו רוצים בהם, ושכדי להשיגם נעשה דברים שאנחנו לא מתלהבים מהם (אולי עם אנשים שאנחנו לא מתלהבים מהם).

אני יודעת שלא רק אני תפסתי את עצמי חולמת שאיזה זר בתלבושת באטמן יגשים לי את הפנטזיות האלה על ספסל בסנטרל פארק (נכון?). החדשות הטובות הן שאם יש לכם, כמו לרוב האנשים, מערכת יחסים בעייתית או מסוכסכת עם כסף, אתם יכולים לרפא אותה ולפתח יחסים טובים כל כך עם כסף, עד שיום אחד תתעוררו ותמצאו את עצמכם בדיוק בחיים שתמיד רציתם לחיות.

ואת השינוי הזה אתם יכולים להתחיל כבר עכשיו. עליכם רק להתעורר, להבין מה בולם אתכם, להתמקד בנושאים חדשים, מתוך כוח והבנה, לצבור ידע וחוכמה בענייני כספים, ולהסתער על הנושא כפי שלא הסתערתם עליו מעולם. זה מה שהספר שלי יעזור לכם לעשות.

אני בעצמי שיניתי את המציאות הכלכלית שלי כל כך מהר ובקיצוניות כזאת, שכל מי שמכיר אותי היטב עדיין תוהה מה לעזאזל קרה. ותאמינו לי כשאני אומרת, שאם תפרנית כמוני יכולה לעשות את זה, גם אתם יכולים, ולא משנה עד כמה חסר תקווה ועגום נראה לכם מצבכם כרגע.

כי אני, עד שהגעתי לשנות הארבעים לחיי, לא ידעתי כלום, ממש שום דבר, על כסף. ארבעים! זה הגיל שלרוב האנשים כבר יש דברים כמו בתים וקרנות חיסכון ללימודים גבוהים של הילדים שלהם, והם מבינים איך עובד מדד הדאו ג'ונס. לי היו בגיל ארבעים חשבון בנק ריק לחלוטין, קמט עמוק בין הגבות, מרוב דאגות, והיכרות קרובה עם שילה מההוצאה לפועל.

רוב שנותי כאדם בוגר הייתי פרילנסרית. ככותבת נאלצתי כל הזמן להשיג עבודות מפה ומשם שקיבלתי תמורתן סכומים מעליבים, יחסית לזמן ולהשקעה שהיו כרוכים בהן. אילו עשיתי חשבון, הייתי מבינה בדיוק עד כמה לא הייתי "עצמאית", אבל אני דווקא בחרתי להתכחש לעובדות, לעבוד קשה יותר, להתלונן יותר, וסתם, אתם יודעים, לקוות שאיכשהו, בדרך נס, אתחיל להרוויח בגדול, או שידרוס אותי מישהו עשיר שיצטרך לטפל בי אחר כך עד סוף חיי.

התוכנית המעולה שלי להיחלץ מהקשיים הכלכליים היתה מבוססת בחלקה על שלל תסביכים בענייני כספים (כסף זה רע, העשירים מגעילים, אין לי מושג איך לעשות כסף, לא יהיה לי מושג מה לעשות איתו, אפילו אם אדע איך להרוויח אותו, וכולי וכולי) וגם על ההתלבטות התמידית והמייסרת שלי. ידעתי שאני כותבת, וידעתי גם שאני רוצה לעשות יותר מלשבת בחדר בחלוק ולהקליד כל היום. פשוט לא ידעתי מה אני כן רוצה לעשות.

ובמקום לבחור כבר משהו ולראות לאן הוא יוביל אותי, בחרתי לכסוס ציפורניים עד זוב דם ולהשתכשך בביצת "אין לי מושג מה אני בכלל רוצה לעשות בחיים". במשך שנים. עשרות שנים. זה היה כואב. מייסר. משתק לחלוטין. וכך מצאתי את עצמי בגיל ארבעים המופלג, גרה בחדרון שהיה פעם חניה מקורה, בסמטה, מפחדת שאצטרך טיפול שיניים ומצטיינת בבינוניות פיננסית באופנים האלה:

אוכלת/שותה/ממלאת את הכיסים בכל מה שחילקו בחינם, ולא משנה אם זה היה לטעמי ואם נזקקתי לזה.

הולכת המון ברגל, בכפכפים, כדי לחסוך חמישה דולר על שירותי חניה.

נעזרת בנייר דבק עבה, במקום בבעלי מקצוע, כדי לתקן דברים כמו צינורות דולפים, רצועות נעליים קרועות ועצמות שבורות.

פוגשת חברים במסעדה לארוחת ערב, מזמינה כוס מים - מי ברז זה בסדר גמור, אני מתה על מי הברז באזור הזה - ומסבירה לחברי לשולחן שאני ממש לא רעבה, שאני בעצם מפוצצת, ואז כשהיו מניחים על השולחן את סלסילת הלחמים, היא היתה נעלמת בן רגע בתוך הפה שלי.

בוחרת בין תשלום על קו טלפון לביטוח בריאות.

מבזבזת המון זמן על כל קנייה, החל בטלוויזיה, דרך כיסוי מיטה ועד לכף עץ, כדי לבחון ביסודיות כל אפשרות של משהו זול יותר, מבצע מתקרב, קוד קופון, או כדי לשקול את השאלה, "אולי זה משהו שאני יכולה להכין בעצמי?"

אילו התרכזתי בפעולות שמניבות כסף והקדשתי להן את כל הזמן שבזבזתי על דאגות שנבעו מחסרון הכיס שלי, כמו קיצוץ בהוצאות, מציאת מבצעים, התמקחויות, חיפושים, החזרות, מחזורי הלוואות, החלפת מוצרים ושינוי תוכניות מנוי, הייתי נוהגת כבר שנים קודם לכן במכונית שהמגבים שלה תקינים.

הקטע הזה של להרוויח כסף לא אמור למנוע מכם לקנות בחוכמה, או להתענג על מבצע טוב, או להתפטם בלחם. הוא אמור להעניק לכם את האפשרויות והבחירה לעשות, לקבל ולהיות כל מה שמדליק אתכם, במקום להתנהג כמו קורבן של הנסיבות. לא צריך להעמיד פנים שהכול נהדר - שאתם אוהבים לגור עם שלושה שותפים, אף על פי שאף אחד מהם לא יודע להשתמש בספוג או במטאטא מחורבן - במקום להתמקד בלהרוויח יותר כסף כדי שתהיה לכם אפשרות לגור לבד.

לא צריך להעמיד פנים שהכול נהדר מתוך חשש שישפטו אתכם, או שתהיו גרועים בזה, או שזה יהיה קשה מדי, או תובעני מדי, או משהו שאתם לא מסוגלים לעשות. המטרה היא להגיע למצב כספי שיאפשר לכם לחיות כפי שהייתם רוצים לחיות, במקום להתפשר על מה שאתם חושבים שאתם מסוגלים להשיג.

היכולת האנושית לתרץ את הדרמה שאנחנו כופים על עצמנו, להגן עליה ולקבל אותה, מטורפת ממש. בעיקר כי לכולנו יש בתוכנו את הכוח לבחור וליצור מציאויות מדהימות. אנחנו רואים את זה כל הזמן אצל אנשים שנמצאים במערכות יחסים מאמללות, או אפילו מתעללות: "הוא פשוט כל כך עצוב ומצטער אחרי שהוא בוגד בי.

זה שובר לי את הלב. והסקס כשאנחנו משלימים, אדיר!" אנחנו רואים את זה כשאנשים מתעקשים להישאר בעבודות שהם שונאים: "רע לי כל כך שאני בוכה בחדר המדרגות כל יום בהפסקת הצהריים. אבל ביטוח הבריאות מעולה." בינתיים יורדים לטמיון כוח החיים והזמן שיש להם עלי אדמות. יש לכם הזדמנות אחת, נפלאה וקצרה, להיות מי שאתם רוצים להיות עלי אדמות, ויש לכם הכוח ליצור כל מציאות שאתם חפצים בה. למה לא להיות הכי גדולים, הכי מאושרים, הכי נדיבים ומושלמים שאתם יכולים להיות?

אחרי ארבעים שנה ויותר שבהן החזקתי מעמד בקושי, כבר לא יכולתי לשמוע את עצמי חוזרת על המנטרות החביבות עלי: "זה יקר לי מדי" ו"אני לא יודעת מה אני רוצה לעשות", או להמשיך לחיות במקומות עלובים וקטנים עד כדי כך, שהייתי יכולה לשבת על האסלה, לפתוח את דלת הכניסה ולעשות חביתה בעת ובעונה אחת (כמו לגור בסירה, או בתוך פטרייה).

כבר לא הייתי מסוגלת לשבת בשקט ולראות את כל האחרים מסובבים את העולם על האצבע הקטנה, מרוויחים יפה בעבודות שהם אוהבים, מזמינים את החברים שלהם לארוחות יוקרה, תורמים יותר מחמישה דולר ופתק תודה לעמותות שהם אוהבים, מטיילים בעולם בתנאי מותרות, נועלים נעליים שאף אחד אחר לא נעל לפניהם - ביסודו של דבר, חיים את החיים שאני רוצה לחיות. גם אני חכמה, מוכשרת, מקסימה ומטופחת כמוהם...

מה הבעיה שלי בכלל? למה אני מחכה? לא משנה כמה התלוננתי, או התחרפנתי, או ניסיתי לשכנע את עצמי שחיי המעורערים הנוכחיים הם החיים הטובים ביותר שאני מסוגלת, אמורה, או יכולה לממש; בתוך תוכי ידעתי שנועדתי לדברים גדולים יותר, ושאותם אני רוצה. עבודה מגניבה כמו להיות עיתונאית שמדלגת ברחבי העולם, או מתארחת בבית חוף של מישהו, היתה מלהיבה אותי, ואז הייתי חושבת לעצמי: זה! זה מה שאני יכולה לעשות! אבל במקום להשתמש בהתלהבות הזאת כדי לדחוף את עצמי לפעולה, הייתי מתחילה מיד לשכנע את עצמי לוותר. טוב, אין לי שום טקסט מספיק טוב כדי להוכיח שאני יכולה להיות עיתונאית טובה.

ואני לא בטוחה לגמרי שזה מה שאני רוצה לעשות. חוץ מזה, יש לי חתול. אני לא יכולה לטייל בעולם ולהשאיר כאן את מיסטר ביגינס. אף על פי שהיה לי קל יותר ומסוכן פחות להישאר תקועה במקומי ולא להסתכן ולצאת, הרגשתי נורא. הרגשתי שאני מאכזבת את עצמי, שאני חלשלושה, שאני מרסנת את עצמי, שוללת מעצמי המון דברים נהדרים, נוחרת כל החיים. כי ביסודו של דבר, כך אכן היה.

הידיעה שאני יכולה לעשות כל כך הרבה יותר, אבל לא עושה, נעשתה בסופו של דבר בלתי נסבלת, עד כדי כך שלבסוף הזזתי את התחת וקיבלתי החלטה מכריעה להתגבר על הפחד והתיעוב שלי בכל הנוגע לכסף ולמצוא דרך להרוויח; להניח לעצמי לעשות את זה בדרך שאולי אינה מושלמת, אבל לפחות נראית לי די נכונה, במקום להיצמד למפלט הנוח של חוסר הוודאות.

לא היה רגע ששמעתי בו רעם של "אהא!"; לא ניצלתי בנס ממוות בשרֵפה במטבח, אהבת חיי לא זרק אותי בטענה שאני לוזרית, ולא חוויתי התגלות שאמרה לי "לצאת מזה". פשוט, פתאום כבר לא הייתי מסוגלת יותר להקשיב לתלונות של עצמי. בסופו של דבר התעוררתי. זאת הדרך שבה הרצון העז לחולל שינוי גדול מתעורר אצל רוב האנשים.

הזינוקים שנדרשו ממני כדי לחלץ את עצמי בכוח מתוך המציאות הקטנה והבטוחה שחייתי בה היו פעמים רבות מפחידים מאוד ומעוררי עימותים. לדוגמה, השקעתי סכומי כסף מבהילים בהקמה של עסק מקוון: עברתי קורסים, שכרתי מנטורים, בניתי אתר אינטרנט, נתתי למישהו - במקום לאחת הידיים שלי - לצלם אותי צילומי פרופיל, וכן הלאה.

הסתכנתי בכך שאיראה מטומטמת ורמאית, כי העסק החדש שלי התמקד באימון של כותבים אחרים, ומעולם קודם לכן לא אימנתי כותבים אחרים. הסתכנתי בכך שאאבד את סכומי הכסף המבהילים שהושקעו בבניית עסק מקוון, שכן לא היה לי שמץ של מושג על ניהול עסקים מקוונים. בעצם גם לא על ניהול עסקים לא מקוונים.

הרגשתי שמגוחך אפילו לספר לאנשים שיש לי עסק בכלל. הרגשתי שאני מעמידה פנים, משחקת ב"משרד" עד שמישהו יתפוס אותי: סליחה! סתם צחקתי! אני לא באמת יודעת מה אני עושה!

אבל הפחדים האלה, שליוו אותי בכל צעד ושעל, היו כאין וכאפס לעומת החשש התמידי שהתלווה לשאלה איך אצליח אי?פעם להחזיר את הלוואות הסטודנטים שלקחתי ולהרגשה שאני יכולה לעשות הרבה יותר מלכלות את ימי בחיים קטנטנים. עכשיו אני לא רק מרוויחה מיליוני דולרים כסופרת וכמאמנת להצלחה, אני כותבת ספר שהנושא שלו הוא איך להרוויח כסף.

לחשוב שאני, ג'ן סינצ'רו, לשעבר סוחבת מחנויות ואוספת מטבעות מכריות ספה (כריות ספה של אנשים אחרים) אעשה את כל הדברים אלה, זה בדיוק כמו לחשוב שאבא שלי בן התשעים יהפוך בן לילה לסנסציה ב"רוקדים עם כוכבים". ואחר כך יכתוב על זה ספר. נסים. אני מאמינה בהם.

היה מדהים לראות - זה אולי אחד הדברים הכי מגניבים שאני זוכרת - כמה מהר התחילו להופיע בחיי הזדמנויות ורעיונות ומקורות הכנסה חדשים מרגע שהחלטתי ברצינות לעשות סדר במצבי הכלכלי.

הם היו שם כל הזמן, כמובן, אני פשוט הייתי עסוקה מדי בשמירת קופונים ובהתבוססות ברפיון הידיים שלי, ולא שמתי לב אליהם. אבל אני רוצה שתדעו שיש לכם כל מה שאתם זקוקים לו כבר עכשיו כדי להתחיל להפוך את המציאות הכלכלית שלכם למצב שבו לא תצטרכו להתעורר בצרחות באמצע הלילה.

עליכם רק להיות מוכנים לעשות את מה שצריך. והנה מה שצריך: להסכים שיהיה לכם ממש, ממש, ממש, ממש לא נעים. שוב ושוב.

חינכו אותנו להאמין שחייבים לעבוד קשה כדי להרוויח כסף, ואין ספק שלפעמים זה נכון, אבל הסוד האמיתי הוא שצריך לקחת סיכונים ענקיים ולא נוחים. אתם חייבים לעשות דברים שלא עשיתם מעולם, לחשוף את עצמכם, להכיר בעובדה שאתם גדולים, להסתכן בכך שתיראו מטופשים. חשוב שתודו שאתם רוצים עושר ושתתחייבו ליצור אותו, אבל חשוב יותר שתאפשרו לעצמכם לעשות זאת.

לא נעים להסתכן, אבל זאת אי-נעימות שמורכבת במידה שווה מחשש ומנחישות. פחד והתרגשות הם שני צדדים של אותו המטבע, וזאת בדיוק אי?הנעימות שאני מדברת עליה. זה האדרנלין שהוא אי-הנוחות החשובה והמרגשת של חיים בגדול, של אחיזה במושכות.

אני מקווה בשבילכם שתקראו את הספר הזה שוב ושוב ושתעשו את כל מה שכתוב בו, שתקשיבו לצרחות של הלב שלכם, במקום לספקות ולפחדים, ושתקפצו באומץ שוב ושוב אל הלא-נודע.

ראיתי אינספור לקוחות וחברים ואנשים שאני פוגשת במסיבות במאבקים כאלה סביב כסף, ואני תמיד מרגישה כאילו אני רואה אנשים גוועים ברעב מול מזנון אכול?כפי?יכולתך שניצב מעבר לפינה.

הכסף שאתם רוצים קיים וזמין עבורכם. ההזדמנויות, הלקוחות, המורים, הרעיונות המבריקים להרוויח כסף, כולם קיימים, ברגע זה ממש, מחכים שתתעוררו, שתיפָּתחו אליהם ושתתחילו את המסיבה.

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il