הגורילה הפנימית

תשוקות, אהבות וכאב בעולמם של גברים

ד"ר עלי כ"ץ


תקציר על המחבר/ת טעימה מהספר
שם בעברית הגורילה הפנימית
דאנאקוד 99-2423
מספר עמודים 276
תאריך הוצאה 2023
שם הספר במקור הגורילה הפנימית
שם מחבר באנגלית Elli Katz

תקציר

מה מניע את הגבר? הדעה הרווחת היא שזהו המשולש הקדוש – אגו, סקס וכסף – אלא שהגברים, כך מגלה לנו הפסיכולוג הקליני הבכיר ד"ר עֵלי כ"ץ, מכרו לנו מצג שווא. אמנם הם עסוקים בכיבושים, בניצחונות, בתחרותיות, בהצלחות ובמימוש הצורך הקמאי להיות זכר אלפא, אך כל אלה הולידו בהם חרדתיות, תלותיות וטראומות שקיבלו לגיטימציה בשיח החברתי והאישי רק בעידן שלנו.

 

בכנות מאלפת, חושף המחבר את השיח האישי־גברי המתנהל בין כותלי המעבדה שלו לחקר נפשו של הגבר – חדר הקליניקה – ומגיש אותו במיומנות נרטיבית המוכרת לנו מספריו הקודמים לצד סצנות ואנקדוטות מפליאות בישירותן מעולמו האינטימי. הגברים בסיפורים של עֵלי הם גברים מהמציאות – לא דמויות פיקטיביות ולא חצי מומצאות. אלה הם בני הזוג שלנו, אבותינו, סבינו, ילדינו, קולגות לעבודה וחברים ללימודים אשר משקפים את הטלטלה, את הסדקים ואת השינויים בעולמם בעשורים האחרונים. מרביתם זנחו בהדרגה את פרופיל הגבר הפטריארכלי או הגורילה השולט – נטול העומק הרגשי שעיקר עולמו הוא זיונים, כדורגל ובירה – והיו לדמויות רב ממדיות ומורכבות: הם משתוקקים לממש את המיניות המשתוללת בתוכם, ובד בבד מתלבטים ומהרהרים בפתיחות במשמעויות ובמחיר של מימוש הדחפים הללו; הם שואפים לעמוד לבדם בראש המשפחה ולכבוש כל פסגה, ובה בעת מכירים בערכי השוויון, השיתוף והעוצמה שבהתחברות עם אחרים; הם מפגינים ביטחון עצמי, כמצופה מהם, אך מודים באומץ שהם חווים דילמות וסכסוכים פנימיים סמויים; הם רגישים ורגשנים יותר, והחשוב מכול – הם מדברים סוף־סוף על החולשה, על הכאב, על הפחד ועל האהבה.

 

הגורילה הפנימית מציע לנו בחינה מחדש של תודעת הגבר. היחשפות "הגבר המדבר" על הבמה הפומבית מזמינה אותנו להבין אותו לא רק באמצעות המבט הבוחן מבחוץ את מעשיו, אלא על סמך עדותו שלו.

 

ד"ר עֵלי כ"ץ, פסיכולוג קליני בכיר, ניהל מוסדות פסיכיאטריים בארצות הברית ובישראל, ומרצה באקדמיה ובפני הקהל הרחב. ספר זה הוא פרי עבודתו הטיפולית בגברים ומחקריו בתחום. ספריו הקודמים – אוף גוזל,  אינטליגנציה אבהית (מטר, 2009); הקן שאינו מתרוקן (מטר, 2020) – היו לרבי מכר שמודפסים ונמכרים גם כיום.

על המחבר

ד"ר עלי כ"ץ - Elli Katz

ד"ר עלי כ"ץ הוא פסיכולוג קליני, ניהל בארץ ובארה"ב מוסדות פסיכיאטריים והרצה באוניברסיטאות ובמכללות. כמו כן הוא מחברו של רב המכר אוף גוזל, שעוסק בבעיות של הורים ומתבגרים. נשוי ואב לשלושה ילדים.


ד"ר עֵלי כץ

מחבר רבי המכר אוף גוזל, אינטליגנציה אבהית והקן שאינו מתרוקן

טעימה מהספר

הקדמה


כאשר סיימתי לכתוב ספר זה, שלחתי את הקובץ לשני חברים קרובים, אישה וגבר, וביקשתי מהם לקרוא אותו ולהעיר לי הערות. מיכאל, גבר כבן חמישים, איש אקדמיה בכיר, טלפן אלי כעבור שבועיים וגיחך במבוכה: "תגיד לי, עלי, אז מה השורה התחתונה? אתה חושב שמותר לגברים לבגוד, או לא?" שתקתי. אבל לעצמי חשבתי שזה מדהים למדי שגבר רציני, בוגר, אב לארבע בנות, קרא ספר נרחב המוקדש לעולמו של גבר, ספר שנכתב במשך שנים, ובסופו של דבר זה כל מה שמעניין אותו.


לעומת זאת, אמירה, אף היא בעלת תארים אקדמיים ושוחרת ספרות, שלחה לי מייל עם קבלת הקובץ, ובו היא כתבה: "עלי יקר, פתחתי כעת את הקובץ, ואני ממש בהלם. מההה...?" היא כתבה, עם שורה ארוכה של נקודות, "ספר שלם, עמוק וארוך כל כך על העולם של הגבר? כאשר ביקשת ממני לקרוא, הייתי משוכנעת שזה יהיה ספר קצרצר... אחרי הכול, תמיד האמנתי שעולמם צר, כדברי המשוררת, כעולם נמלה."


על השאלה "הגברית" של ידידי מיכאל אין לי תשובה, אבל ברור לי שמתחייב לברר מדוע זוהי השאלה הראשונה והקלישאתית כל כך שעלתה בראשו של קורא בוגר. כיצד היא קשורה לעולם הפנימי של הגבר, לאתוס הגברי ולמכלול הדילמות הקיומיות שלנו, הגברים? גם התגובה של אמירה היא קלישאתית למדי, וגם לה לא השבתי, אבל לעצמי חשבתי שהתגובות של שני חברי הן בדיוק הסיבה שהיה לי כה חשוב לכתוב את הספר הזה.


התגובות המפתיעות, והמוזרות למדי, של חברי, תמכו בתחושת הבטן שלי בנוגע לחשיבותו של שיח בנושא. המטרה שעמדה לנגד עיני מהרגע שבו התחלתי במלאכת הכתיבה היא הצגת הדילמות שעמן מתמודדים גברים, הצורך לעורר את המחשבה מבלי לחשוש לשאול שאלות קשות, אפילו אם הן מתנגשות לעתים עם "רוח הזמן" ועם מה שנחשב כיום פוליטיקלי קורקט.


אין זה סוד שעולם הגבר בטלטלה. בעשורים האחרונים אנו, הגברים, נתונים בעיצומה של מהפכה אדירה שמשנה מן היסוד את הגדרת העצמי שלנו. אבל את המהפכה המגדרית הזו מובילות הנשים, ואילו אנו רק מדשדשים בעקבותיהן. במאבק הזה, שלא כפי טבענו, אין אנו מחרפים נפשנו בחוד החנית. אין לנו דגל או אידאולוגיה משלנו, ואין אנו מבינים מה בדיוק רוצים מאיתנו. ויתרה מכך — מה בעצם אנו רוצים מעצמנו?


את הבלבול הזה של הגבר המודרני יצאתי לחקור. במסע שארך כעשור הקשבתי למאות גברים, צעירים ומבוגרים, ובמשעוליו נשאבתי אל מסע מורכב, גם אל נבכי עצמי. הגברים שפגשתי דיברו בלהט מהול באימה על עולמם המשתנה שבו נשים דורשות מעמד ויחס אחר, זוגיות שוויונית, הורות שכם אל שכם ושיח עמוק ופתוח. מרביתם מציגים מצג של הבנה ומתאמצים לשתף פעולה, ומיעוטם מדברים בגלוי על תסכול ועל חשש מן השינוי. הצעירים שבהם טוענים שמאסו בצורך הזכרי העתיק להיות זכר אלפא השולט תמיד בעניינים, אבל עמוק בתוכם מפעפע קול עתיק ושתלטני.

זהו הקול של הגורילה הקמאית שחרוט במוח האחורי שלנו ואינו נותן לנו מנוח. התרבות המודרנית מנסה להדחיק ולהשתיק את הקול הצורם הזה. "אל תהיה גבר, תהיה בן אדם", חקוק על דגל המהפכה. "היה גבר־גבר", ממשיכה לזמזם הגורילה.
הגברים דיברו על המיניות המבולבלת שלהם. בעבר הותר להם, ואף היה מקובל, לבגוד. כיום הם מבינים שבגידה אינה מונופול גברי ושהיא עשויה להיות הדדית — ובכל זאת שיעור ניכר מהגברים פונה בסתר לנערות ליווי, לעיסוי מפנק, או "בוגד" עם נשים וירטואליות ברשתות הדיגיטל.

רבים מעידים שרצונם הוא למשוך את עגלת החיים בשוויון מלא עם בת זוגם, אך כוח פנימי כביר דוחף אותם לתפקיד הזאב הבודד — הגבר החזק שהוא ראש השבט, המצליחן שניצב בראש הפירמידה החברתית והכלכלית. האגו הגברי, מתברר,
דוחק בנו מבפנים, אבל התרבות המודרנית מתעלמת מקיומו ומכוחו עלינו. אנו מגיחים לאוויר העולם עם צורך מולד להיות מנצחים, לכבוש נשים וטריטוריות, להביס את המתחרים שלנו. המחשבה שלפיה נהפוך לבני אדם טובים יותר אם נתעלם ונדחיק את הקולות הזכריים הללו היא אשליה כוזבת. היא מביאה עלינו בלבול וגורמת לנו לחיות חיי שקר עם בנות הזוג שלנו ועם עצמנו.


הקשבתי קשב רב במשך שנים לסיפורי גברים על אודות אהבה, זוגיות, תשוקה, אגו זכרי ואחוות אחים גברית, והם עוררו בי מחשבות עומק על חיי שלי. מהי הגבריות שבי? מהן הפנטזיות שלי? כיצד ומדוע התאהבתי? מהי זוגיות עבורי? האם יש לאהבה תאריך תפוגה? האם גם בתוכי — גבר מבוגר שחווה מנעד של חוויות — חיה ובועטת גורילה מטורללת שאינה נותנת מנוח?


סיפורי שזור לאורך דפי הספר שלפניכם בסיפורים אותנטיים של גברים שחלקו עמי בקליניקה את מצוקותיהם, את אהבותיהם ואת מאבקיהם, ורק שמותיהם הוחלפו בשמות בדויים.


אני מזמין אתכם למסע אל נפתולי עולמו העשיר והמורכב של הגבר.

עלי

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il