האמריקאית בלב ברלין הנאצית

סיפורה האמיתי של הצעירה שהקימה מחתרת התנגדות להיטלר

רבקה דונר


תקציר על המחבר/ת פרטים נוספים
שם בעברית האמריקאית בלב ברלין הנאצית
דאנאקוד 99-2492
מספר עמודים 520
שם המתרגם עדית שורר
תאריך הוצאה 2023
שם באנגלית All the Frequent Troubles of Our Time
שם הספר במקור All the Frequent Troubles of Our Time
שם מחבר באנגלית Rebecka Donner

תקציר

מילדרד הרנק, שנולדה וגדלה במילווקי, היתה בת 26 כאשר נרשמה לתוכנית דוקטורט בגרמניה והיתה עדה לעלייתה המטאורית של המפלגה הנאצית. ב־1932 החלה לערוך בדירתה מפגשים חשאיים עם קבוצה קטנה של פעילים פוליטיים. הקבוצה התרחבה ועד 1940 היתה לארגון המחתרת הגדול ביותר בברלין. הרנק גייסה למחתרת גרמנים ממעמד הפועלים, עזרה ליהודים להימלט מגרמניה, תכננה פעולות חבלה, ושיתפה פעולה בכתיבת עלונים שגינו את היטלר וקראו להפיכה. חברי המחתרת שלה נעו ברחבי ברלין בחסות החשכה וחילקו עלונים בתיבות דואר, בשירותים ציבוריים ובתאי טלפון. כשנורו היריות הראשונות של מלחמת העולם השנייה, היא נהפכה למרגלת והעבירה ידיעות מודיעיניות רבות ערך לבעלות הברית. ערב הימלטותה לשוודיה נתפסה בידי הגסטפו. הרכב של חמישה שופטים בבית משפט נאצי גזר עליה שש שנות מאסר במחנה עבודה, אבל היטלר ביטל את ההחלטה ופקד להוציאה להורג. ב־16 בפברואר 1943 היא נכפתה לגיליוטינה וראשה נערף. היסטוריונים מציינים את מילדרד הרנק כאמריקאית היחידה בהנהגת המחתרת הגרמנית, אבל סיפורה יוצא הדופן נותר כמעט לא נודע עד כה.

הסופרת, רבֶּקה דונר, הנינה של אחותה של הרנק, הסתמכה על תחקיר ארכיוני מקיף שערכה בגרמניה, ברוסיה, באנגליה ובארצות הברית, וכן על מסמכים שחשפה בארכיון המשפחתי כדי לטוות את הסיפור האמיתי והמפתיע, ומיזגה בהצלחה מרכיבים ביוגרפיים עם מותחן פוליטי וסיפור בלשי. השילוב המבריק של מכתבים, קטעי יומן, פתקאות שהוברחו מהכלא בגרמניה, עדויות ניצולים ומסמכי מודיעין הניבו סיפור גבורה, והקימו לתחייה את האישה שהפגינה אומץ מוסרי נדיר אך נותרה חידה וכמעט נמחקה מדפי ההיסטוריה.

הספר זכה ב: פרס Pen America לספרות ובפרס National Book Critics Circle Award לביוגרפיה ונבחר כספר העיון של The New York Times

על המחבר

רבקה דונר - Rebecka Donner

רבֶּקה דונר היא עיתונאית "הניו יורק טיימס" וה-Bookforum. היא בוגרת אוניברסיטת קולומביה ואוניברסיטת קליפורניה. היא לימדה כתיבה באוניברסיטת ברנארד וקולומביה. האמריקאית בלב ברלין הוא ספרה השלישי.


רבֶּקה דונר היא עיתונאית "הניו יורק טיימס" וה-Bookforum. היא בוגרת אוניברסיטת קולומביה ואוניברסיטת קליפורניה. היא לימדה כתיבה באוניברסיטת ברנארד וקולומביה. זהו ספרה השלישי.

פרטים נוספים

"מרשים... ביוגרפיה מרתקת ויצירתית... ספרה של דונר מביא תיאור עוצר נשימה על האופן שבו קומץ בני אדם מצאו בתוכם את הכוחות להתקומם נגד החשכה האופפת אותם."

Time Magazine

 

"ביוגרפיה מדהימה... המחקר של דונר הוא ללא דופי, הפרוזה הקולחת ורישומי הדמויות העזים שלה סוחפים את הקורא... את ההיסטוריה יוצאת הדופן הזו אסור לפספס."

Publishers Weekly

 

"ספר מרשים... תרומה מבורכת להיסטוריה של המחתרת האנטי־נאצית."

Kirkus Reviews

 

"קולאז' מעולה של היסטוריה וסיפור משפחתי, חלון הנפתח אל 'שקיעת האלים' (Götterdämmerung) ששינתה את העולם לעד."

Oprah Daily

 

"מלאכת שחזור החודרת עד עמקי הלב... בצילום הדפים המופיע בספר, כתב היד הצפוף אך דייקני של מילדרד הרנק מזכך את מטרתה של דונר: להחזיר את גיבורת משפחתה אל דפי ההיסטוריה, להשיבה לחיים."

Los Angeles Times

 

"ספר חזק... השימוש שעושה רבקה דונר בזמן הווה מגביר את התחושה שמשהו עומד לקרות בעוד היא מגוללת את הסיפור עד סופו המחריד... סיפור עיוני המתקדם בקצב של מותחן פוליטי ורווי במתח ובאימה... ביוגרפיה המותירה רושם עמוק על קוראיה, מלווה בתחקיר יסודי ובהיר... הסופרת מפיחה חיים בתחושה המסחררת של חופש בתקופת רפובליקת ויימר בברלין ובשחיקתה המהירה. תיאור החירויות הנגזלות ממש מכאיב."

The Wall Street Journal

 

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il