דירקטוריונים ודפוסי ניהול בישראל

ד"ר גדעון שטיאט


תקציר על המחבר/ת
שם בעברית דירקטוריונים ודפוסי ניהול בישראל
דאנאקוד 99-2354
מספר עמודים 316
תאריך הוצאה יולי 2021
שם באנגלית Boards of Directors and Management Styles in Israel
שם מחבר באנגלית Dr. Gideon Chitayat

תקציר

דירקטוריונים ודפוסי ניהול בישראל עוסק בעבודת הדירקטוריון הלכה למעשה, במערכות היחסים בין הדירקטוריון לבין המנהל הכללי, בדפוסי הניהול הכללי ובתהליכי קבלת החלטות עסקיות.

ד"ר גדעון שטיאט בוחן את שהתרחש בחדרי הישיבות של הדירקטוריונים שבהם לקח חלק, ומשרטט את גבולות אחריותו המקצועית של הדירקטור כלפי החברה וכלפי בעלי המניות. בספר מציע ד"ר שטיאט דרכים לשיפור עבודת הדירקטוריון ומתאר את התמורות במעמדם של בעלי השליטה בחברות הציבוריות והשפעתם על תפקודי הדירקטוריון.

בדירקטוריונים ודפוסי ניהול בישראל פותח ד"ר שטיאט צוהר לעבודתם של מנהלים כלליים בחברות עסקיות גדולות במשק הישראלי ומציג מגוון רחב של דפוסי ניהול. כך למשל מוצגים הכריזמה ודפוסי הניהול הייחודיים של אלי הורביץ שהוביל את צמיחתה של טבע מחברת תרופות מקומית לחברת ענק גלובלית; מערכת היחסים הפתוחה, הלא-פורמלית והיעילה שהוביל אבי נאור בין חברי ההנהלה באמדוקס; ומנגד, דפוסי הניהול השמרניים של ארנסט יפת, יו"ר הדירקטוריון והמנכ"ל של קבוצת בנק לאומי, שהשכיל לקבל החלטות דרמטיות אשר הובילו לשינויים ניהוליים וארגוניים מהפכניים בבנק לאומי.

לפנינו ספר מרתק הממחיש את תפקידה המרכזי של חשיבה יצירתית "מחוץ לקופסה", והוא מומלץ לדירקטורים, למנהלים ולסטודנטים הלומדים מנהל עסקים.

ספר זה מבוסס על מחקר וניסיון עשיר שצבר ד"ר גדעון שטיאט במשך ארבעה עשורים שבהם ניהל חברת ייעוץ אסטרטגי, השתתף במאות ישיבות דירקטוריונים וּועדות דירקטוריון, לימד בבתי ספר למנהל עסקים בישראל ובארצות הברית, וערך סמינרים למנהלים בכירים בנושאי ניהול כללי וחשיבה אסטרטגית.

"ד"ר גדעון שטיאט משלב את הרקע האקדמי בניהול עם ניסיון בן עשרות שנים בייעוץ ניהולי למנהלי חברות עסקיות. הוא עתיר ניסיון בתפקידים של ראשות דירקטוריונים, משמש דוגמה לעצמאות הדירקטור ולאי-תלותו בבעלי השליטה ובחברה, ולשימת הדגש בראש ובראשונה על טובת החברה."

פרופ' אפרים צדקה (אוניברסיטת תל אביב)

 

"אלי הורביץ העריך מאוד את יכולת ההתבוננות החדה של ד"ר גדעון שטיאט על המערכת הארגונית ועל המנהלים בראייה כוללת, ועוד יותר מכך על המלצותיו המקוריות והמעשיות באשר לשינויים שנדרש לבצע."

חיים הורביץ (איש עסקים)

"במסגרת לימודי לתואר השני במנהל עסקים, ד"ר גדעון שטיאט העביר את הקורס 'אסטרטגיה תחרותית' בשיטה ייחודית ומקורית, עם דגש מיוחד על תהליך קבלת החלטות וחשיבה אסטרטגית מנקודת ראותו של המנהל הכללי. המשכתי ללמוד מניסיונו כדירקטור כשכיהן כיו"ר הדירקטוריון של חברה עסקית."

ציפי עוזר ערמון (מנכ"ל לומניס)

"ד"ר גדעון שטיאט הוא דירקטור בולט שתרומתו לאיכות הדיונים בדירקטוריון בנק הפועלים, בעיקר בנושאים אסטרטגיים, היתה משמעותית במיוחד. ד"ר שטיאט היה תמיד מוכן לדיון, בקי בחומר שהוצג, ולא פעם אִתגר את ההנהלה בחשיבה יצירתית. הערכתי מאוד את תרומתו לחשיבה העסקית בבנק."

צביקה זיו (לשעבר מנכ"ל בנק הפועלים)

"היה לי העונג והסיפוק ללוות את ד"ר גדעון שטיאט בתהליך הייזום, ההשקה והביצוע של פרויקט אוניברסיטת קיץ לנוער באוניברסיטת תל אביב. זו היתה יוזמה חברתית מקורית, להביא אל בין כותלי האוניברסיטת בני נוער מהפריפריה וממגזרים רבים ושונים ולהציע להם לבחור קורסים רגילים, עם סטודנטים רגילים, ובמקביל גם 'לטעום' משְׂכיות התרבות שמספקת העיר תל אביב. גדעון לא הסתפק רק בהעלאת הרעיון; הוא דחף וחתר לביצוע מוצלח. הוא גייס תורמים, רתם את הנהלת האוניברסיטה, יצר קשר עם משרד החינוך וקשר את כל הקצוות יחד עד ל'הפקת' הפרויקט כולו, פרויקט שהתרחב ונטמע באוניברסיטת תל אביב עד היום."

פרופסור ניב אחיטוב (לשעבר סגן נשיא ומנכ"ל אוניברסיטת תל אביב)

על המחבר

ד"ר גדעון שטיאט - Dr. Gideon Chitayat

ד"ר גדעון שטיאט נולד בבגדד ועלה לארץ עם משפחתו ב-1951. הוא התחנך בפנימייה הצבאית שליד בית הספר הריאלי בחיפה, השתחרר מצה"ל ושרת במילואים בדרגת סגן אלוף. בוגר תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במנהל עסקים בהצטיינות מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ובעל תואר דוקטור מבית הספר וורטון למנהל עסקים באוניברסיטת פנסילבניה.


ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il