גיטרה לאובדי עצות

המורה הפרטי שלכם לנגינה בגיטרה! למדו את הטכניקות הנחוצות לכם עוד היום!

מארק פיליפסג'ון צ'אפל


תקציר על המחברים טעימה מהספר
שם בעברית גיטרה לאובדי עצות
דאנאקוד 99-1745
מספר עמודים 432
שם המתרגם יואב איתמר
שם באנגלית Guitar for Dummies
שם מחבר באנגלית Mark Phillips • Jon Chappell

תקציר

גלו כיצד:

- לבחור את הגיטרה המתאימה לכם ואת הציוד הנלווה
- לפתח תנוחות ידיים נכונות ויציבות
- לנגן אקורדים בסיסיים ומנגינות פשוטות
- לכוון את הגיטרה, להחליף מיתרים ולבצע תיקונים פשוטים
- לרכוש טכניקות שיעשירו את הנגינה שלכם

טיפים וטכניקות מעולים לנגינת מוזיקה נפלאה - אין צורך לקרוא תווים!

הספר נכתב על ידי מארק פיליפס: מנהל מוזיקלי בחברת צ'רי ליין ו ג'ון צ'אפל, גיטריסט מחונן עטור פרסים, סופר ועורך ומשמש מקור ידע מהימן לכל אחד ואחת.

מתים לנגן בגיטרה? בין אם אתם נגני גיטרה לעתיד או שניגנתם גיטרה בעבר ואתם זקוקים לרענון, מדריך מעודכן ומקיף זה ייקח אתכם צעד אחר צעד ויעזור לכם להצטייד בכל הכישורים שאתם זקוקים להם: מנגינת אקורדים בסיסיים ופשוטים ועד לבלוז הורס ומגניב. בואו לערוך היכרות עם מגוון רחב של סגנונות מוזיקליים, מרוק וג'אז ועד פולק ומוזיקה קלאסית.

בונוס! דיסק אינטראקטיבי עם קובצי 3MP

מה מסתתר בדיסק?
כל השירים והתרגילים שמופיעים בספר
קובצי אודיו ו-3MP וכן ממשק PC, מספר הקטע, שמו ומשך זמן ההשמעה לפרטים נוספים ודרישות מערכת. ראו נספח "איך להשתמש בדיסק" בספר.

עוד במדריכים לאובדי עצות:

 Windows Vista ויסטה לאובדי עצות
 Windows ווינדוס 7 לאובדי עצות
 אינטרנט לאובדי עצות
 ברידג' לאובדי עצות
 יינות לאובדי עצות
 מחשבים לאובדי עצות מבוגרים
 צילום דיגיטלי לאובדי עצות
 רישום לאובדי עצות
 תורת המכירות לאובדי עצות

על המחבר

מארק פיליפס - Mark Phillips

מארק פיליפס הוא גיטריסט, מעבד מוזיקלי, סופר ועורך ותיק, בעל יותר משלושים שנות ניסיון בתחום ההוצאה לאור בנושאי מוזיקה.


ג'ון צ'אפל - Jon Chappell

ג'ון צ'אפל הוא נגן גיטרה מחונן בסגנונות רבים, מעבד מוזיקלי ולשעבר עורך אחראי של כתב העת GUITAR.


ייעוץ מקצועי למהדורה העברית:
שלמה כהן, מומחה בהוראת גיטרה

טעימה מהספר

אז אתם רוצים לנגן בגיטרה? ולמה לא, בעצם?
אז אתם רוצים לנגן בגיטרה? ולמה לא, בעצם? צריך להכיר במציאות: בעולם המוזיקה קבעה הגיטרה את הרף לקוּליות (ואנחנו לא סתם משוחדים כשאנו אומרים זאת). מאז שנות החמישים, רוב האמנים ברוק אנד רול, בלוז וקאנטרי ניגנו בגיטרה. חִשבו על צ'אק ברי המדלג על רגל אחת לאורך הבמה (הליכת הברווז) בעודו מבצע את Johnny B. Goode , ג'ימי הנדריקס הפורט על הסטרטוקסטר הימנית, ההפוכה (והבוערת לעתים), בוני רייט המנגנת על הסלייד גיטאר, גארת' ברוקס עם הגיטרה האקוסטית שלו וחולצות הפלנל, מתיחות המיתר המשכנעות והוויברטו מלא ההבעה של בי.בי. קינג על הגיטרה שלו "לוסיל", או נגיעות הג'אז של ג'ורג' בנסון. (אפילו אלביס פרסלי, שייתכן שהמיומנות שלו בגיטרה לא חצתה את קו חמשת האקורדים, השתמש בכל זאת בגיטרה על הבמה ביעילות כבאביזר.) והרשימה ארוכה.

נגינה בגיטרה חשמלית יכולה למקם אתכם בקדמת הבמה, שם אתם חופשיים להתרוצץ, לשיר וליצור קשר עין עם מעריציכם הגדולים. נגינה בגיטרה אקוסטית יכולה להפוך אתכם לכוכבי השירה בציבור בקומזיץ, ונגינה בכל סוג של גיטרה יכולה להוציא את המוזיקה שבנשמתכם ולהפוך לתחביב מהנה לשנים רבות.

על הספר הזה
גיטרה לאובדי עצות, מספק כל מה שהנגן המתחיל עד לגיטריסט ברמת הביניים צריך: מקניית גיטרה וכיוונה, דרך נגינה וכלה בטיפול בגיטרה. בספר זה יש הכול!

מציאת גיטרה
תאמינו או לא, המון אנשים ששואפים לנגן בגיטרה לא מגיעים אף פעם לנגינה משום שברשותם הגיטרה הלא־נכונה, או שהמיתרים קשים מכדי לפרוט עליהם (וגורמים לכאב רב). גיטרה לאובדי עצות, בשונה מכמה ספרים אחרים שיכולנו להזכיר, לא מניח שכבר יש לכם את הגיטרה הנכונה — או אפילו איזושהי גיטרה. בספר זה תלמדו את כל מה שצריך לדעת (מהמדריך לקונה ועד לאסטרטגיות קנייה, ועד גיטרות ואביזרים לסגנונות מסוימים) כדי להתאים את עצמכם לגיטרה ולציוד על פי צורכיכם ותקציבכם.

נגינה בגיטרה
רוב הספרים ללימוד גיטרה מצפים מכם שתתאמנו על הגיטרה כמו שמתאמנים על פסנתר. ראשית, אתם לומדים היכן התווים נמצאים על החָמְשָה (הקווים שעליהם משורטטים התווים — המתרגם); ואז אתם לומדים על משך הזמן שאתם אמורים לנגן כל תו; ואז אתם עוברים לתרגל סולמות; והפרס הגדול הוא שאתם מתאמנים על שירים בלתי מוכרים שבכלל לא רציתם לנגן מלכתחילה. אם אתם מחפשים סוג כזה של ספר גיטרה, הגעתם למקום הלא נכון. אך אל תדאגו, אין מחסור בספרים כאלה.

האמת היא שרוב הגיטריסטים הגדולים אינם יודעים לקרוא תווים, ורבים מאלה שיודעים לקרוא תווים למדו לעשות זאת רק אחרי שלמדו לנגן בגיטרה. חִזרו אחרינו: אינכם צריכים לדעת לקרוא תווים כדי לנגן בגיטרה. חזרו על המנטרה הזו עד שתאמינו בה, כי זהו עקרון יסוד בעיצוב גיטרה לאובדי עצות.

אחד הדברים הכי מגניבים בקשר לגיטרה הוא שאף על פי שאתם יכולים להקדיש חיים שלמים כדי לשפר את מיומנויותיכם, אפשר להתחיל להעמיד פנים שכבר עשיתם זאת בשלב די מוקדם. אנו מניחים שבמקום להתמקד בשאלה מה פירוש המשקל 3/4 , אתם רוצים לנגן מוזיקה — מוזיקה אמיתית (או לפחות כזו שניתן לזהות). גם אנחנו רוצים שתנגנו מוזיקה, משום שהדבר ייתן לכם מוטיבציה ורצון להתאמן.

אז איך גיטרה לאובדי עצות מממש את הבטחותיו? טוב ששאלתם. הרשימה הבאה אומרת כיצד הספר יגרום לכם להתחיל לנגן ולרכוש מיומנות בגיטרה במהירות:

הביטו בתצלומים. האִצבועים שאתם צריכים לדעת מופיעים בתמונות בספר. צרו באצבעותיכם את הצורות שאנו מראים בתצלומים. פשוט כך.

קראו את הטאבלטורה של הגיטרה. הטאבלטורה של הגיטרה היא שיטה מקוצרת מיוחדת לקריאת מוזיקה, המאפשרת לכם לראות על אילו מיתרים לפרוט ובאילו לאחוז כדי ליצור את הצליל המתבקש. הטאב (כפי שהיא מוכרת לחבריה ומעריציה) מאפשרת לכם לנגן מוזיקה בלי לקרוא תווים. אל תנסו את השיטה הזו על פסנתר!

הקשיבו לדיסק. אתם יכולים להקשיב לכל השירים והתרגילים על הדיסק המצוי בצדו האחורי של הספר. הדבר חשוב מכמה סיבות: אתם יכולים להבין את המקצב של השיר וגם כמה זמן למשוך כל צליל בהקשבה במקום בקריאה. יכולנו לומר לכם כל מיני דברים מגניבים על הדיסק, כמו העובדה שהגיטרה מוקלטת על ערוץ אחד והכלים המלווים בשני (כך שאפשר לעבור ביניהם באמצעות הכפתורים שעל מערכת הסטריאו שלכם); או כיצד הספר והדיסק קשורים זה בזה כך שתמיד תוכלו למצוא את הרצועה הנכונה. אך אנחנו צנועים ולא רוצים להתלהב מעצמנו יותר מדי.

הביטו על החמשות ככל שתשתפרו. לאלה המאשימים את גיטרה לאובדי עצות שאינו מייחס חשיבות ללימוד קריאת תווים, אנו עונים: פשוט לא נכון! תווי המוזיקה לכל התרגילים והשירים מופיעים מעל לקיצורים. כך אתם מרוויחים משני העולמות: אתם מקשרים את התווים המוזיקליים עם הצלילים שאתה מפיקים לאחר שלמדתם להפיק אותם. די מגניב, הא?

טיפול בגיטרה
גיטרה רצינית דורשת השקעה רצינית, וכמו בכל השקעה רצינית צריך לתחזק אותה. גיטרה לאובדי עצות מספק את המידע שתזדקקו לו כדי לאחסן נכון, לתחזק ולטפל בגיטרה — כולל איך להחליף מיתרים ואילו אקסטרות קטנות לאחסן בתיק הגיטרה שלכם.

הנחות עבודה מטופשות
אנחנו באמת לא מניחים שום דבר לגביכם. אנחנו לא מניחים שכבר יש לכם גיטרה, ואנחנו לא מניחים שאתם מעדיפים גיטרה אקוסטית או חשמלית או שאתם מעדיפים סגנון מסוים. זהו ספר שהוא די בעד שוויון הזדמנויות!

טוב, אנחנו מניחים כמה דברים. אנחנו מניחים שאתם רוצים לנגן בגיטרה — לא בבנג'ו, דוברו, או מנדולינה — ואנו מתמקדים בגיטרות של שישה מיתרים; אנחנו מניחים שעולם הגיטרות חדש לכם; ואנחנו מניחים שאתם רוצים ללמוד לנגן בגיטרה מהר ובלי התעסקות יתרה בקריאת תווים, מפתחות ומשקלים. אתם יכולים לקרוא על כל אלה בספר, אך זה לא הדגש המרכזי בו. הדגש המרכזי הוא לעזור לכם להפיק מוזיקה קוּלית ומתוקה בעזרת הגיטרה שלכם.

מה שעליכם לא לקרוא
התחלנו עם ספר שמלא רק בדברים מגניבים, מדליקים ושימושיים. אבל העורך שלנו אמר שאנחנו צריכים לדחוף פנימה גם כמה דברים משעממים וטכניים כדי לאזן את המצב (צוחקים איתכם)!

למעשה, ידיעת התאוריה מאחורי המוזיקה יכולה לעזור לכם לעשות את הצעד הבא אחרי שלמדתם את בסיס הטכניקה. אך ההסברים הטכניים הללו אינם באמת הכרחיים אם אתם רוצים לנגן רק מוזיקה בסיסית. מסיבה זו אנו משתמשים בסמל של עניינים טכניים כדי לסמל דברים שאולי תרצו לדלג עליהם בהתחלה ולחזור אליהם בעתיד אחרי שהתקדמתם ופיתחתם תחושה אינטואיטיבית לגבי הכלי. נתונה לכם גם רשותנו לדלג על האזורים המסומנים בפס אפור שתמצאו בחלק מהפרקים. אל תבינו אותנו לא נכון. זה מידע מעולה, אך הוא לא יחסר לכם אם תדלגו עליו.

כיצד הספר מאורגן
הפרדנו את הספר הזה לשני סוגי פרקים: פרקי מידע אינפורמטיביים ופרקי נגינה. פרקי המידע מלמדים אתכם את העובדות הבסיסיות לגבי הגיטרה — כמו למשל איך לכוון את הגיטרה, איך לבחור את הגיטרה הנכונה ואיך לטפל בגיטרה. פרקי הנגינה מספקים לכם את המידע שאתם צריכים לגבי (ניחשתם נכון) איך לנגן בגיטרה.

כל פרק נגינה מכיל תרגילים המאפשרים לכם להתאמן במיומנויות שעליהן דיברנו באותו חלק ספציפי. בסופו של כל פרק נגינה או בסמוך לו תמצאו שירים שאותם תוכלו לנגן בטכניקות שנלמדו בפרק. בראשית כל חלק של "שירי נגינה" יש חלק הנקרא "אודות השירים" שבו מפורטות המיומנויות שתזדקקו להן ומידע מיוחד על אודות כל שיר.

חלק I: אז אתם רוצים לנגן בגיטרה
חלק I מכיל שלושה פרקים אינפורמטיביים על עובדות יסוד לגבי הגיטרה שעליכם לדעת בטרם תתחילו לנגן. פרק 1 עוזר לכם לדעת איך לקרוא לכל חלק בגיטרה ומה כל חלק עושה. פרק 2 עוזר לכם לכוון את הגיטרה גם ביחס לעצמה וגם ביחס למקור חיצוני — כמו קולן, פסנתר או טיונר — כך שתהיו מכוונים ביחס לכלים אחרים. פרק 3 מכסה את המיומנויות הבסיסיות שעליכם לדעת כדי להצליח בלימודים באמצעות הספר — כמו לקרוא טאבלטורה של גיטרה, איך לפרוט במפרט (pick), איך לפרוט באצבעות (strum) ואיך להפיק צליל נקי, ברור וללא זמזומים .(buzz-free)

חלק II : אז תתחילו לנגן: היסודות
בחלק II אתם מתחילים ממש לנגן בגיטרה. כל הפרקים בחלק זה עוסקים בנגינה בגיטרה, אז "רתמו" את עצמכם (ותתרגלו למשחקי מילים גרועים). פרק 4, פרק הנגינה הראשון, מציג בפניכם את הדרך הקלה ביותר להתחיל לנגן מוזיקה אמיתית — עם אקורדים מאז'וריים ומינוריים. פרק 5 סוקר את הדרך לנגן מנגינות פשוטות בשימוש בתווים בודדים. פרק 6 מוסיף קצת עניין עם אקורדי 7 בסיסיים. אתם זוכרים את הבדיחה הישנה על התייר ששאל את הביטניק הניו יורקי, "איך מגיעים לקארנגי הול?" התשובה: "תתאמן, אח שלי, תתאמן." ובכן, אולי לעולם לא תגיעו לקארנגי הול (מצד שני, מי אנו שנקבע?), אך אימון במיומנויות היסוד הוא עדיין דבר חשוב אם אתם רוצים להיות נגני גיטרה טובים.

חלק III : מעבר למיומנויות הבסיסיות:
תתחילו להישמע מגניבים

חלק III מתקדם מעבר לדברים הפשוטים אל חומרים קצת יותר מתקדמים. פרק 7 מספק לכם את הטכניקות שבהן משתמשים בנגינה בפוזיציה — דבר שגורם לכם לא רק להישמע מגניבים אלא גם להיראות מגניבים. פרק 8 מלמד אתכם לנגן אקורדי בָּארה (barre chords) שבהם אצבע אחת מונחת לרוחב המיתרים והאקורד מבוצע לפני האצבע הזו. פרק 9 מתמקד בטכניקות מיוחדות שיוצרות אפקטים גיטריסטיים ספציפיים עם שמות די מגניבים כמו האמר־און (hammer-on), בנד או מתיחה (bend) וסלייד או החלקה .(slide)

חלק IV : שפע סגנונות
חלק IV , המקבץ האחרון של פרקי הנגינה, מכסה את כל השיטות שבהן משתמשים בסגנונות מוזיקה ספציפיים. פרק 10 , על סגנון הרוק, מלמד אתכם כיצד לנגן את התפקיד המוביל (lead) בסולם הפנטטוני המינורי (pentatonic minor scale) , לנגן סולואים בפוזיציה אחת (in a box) ועוד סגנונות רוק. (הפרק גם נותן מידע על פריטה [pickin] של סגנונות קאנטרי בסולם פנטטוני מאז'ורי.) פרק 11 , על בלוז, מספק עוד תבניות סולואים וארטיקולציות בלוז מיוחדות ומלמד אתכם איך להפעיל את המוג'ו שלכם. פרק 12 , על מוזיקת פולק, מלמד אתכם תבניות פריטה ספציפיות שנותנות למוזיקת הפולק את הצליל המיוחד שלה (וגם נותן טכניקות פריטת אצבעות המיוחדות לקאנטרי). בפרק 13 , על הגיטרה הקלאסית, נציג בפניכם את הטכניקות הנדרשות כדי לנגן באך ובטהובן. פרק 14 , הפרק על הג'אז, מלמד אקורדים של ג'אז, נגינת ליווי (rhythm playing) וסולואים.

חלק V: רכישה וטיפול בגיטרה
חלק V מכיל שני פרקים שנועדו לעזור לכם למצוא את הציוד שמתאים בשבילכם. פרק 15 מכיל מידע שיעזור לכם לא רק למצוא את גיטרת האימונים הראשונה שלכם אלא גם את הגיטרה השנייה והשלישית (החלטות שהן לעתים קשות יותר מאשר לבחור את הגיטרה הראשונה). פרק 16 , על הציוד הנלווה, נותן לכם בסיס לגבי מגברים לגיטרות ועובר על הדברים הקטנים והחשובים שתזדקקו להם כדי להיות מצוידים כהלכה.

כמו כן, חלק זה מכיל שני פרקים על האופן שבו מטפלים בגיטרה. פרק 17 מכסה את תהליך החלפת המיתרים, דבר שעליכם לדעת אם ברצונכם לנגן בגיטרה יותר מחודש. פרק 18 דן בתחזוקה הבסיסית ובתיקונים שיכולים לחסוך כסף בחנות הגיטרות ויאפשרו לכם לנגן עמוק לתוך הלילה.

חלק VI : עשרה דברים ש..
החלק שדן בעשרה דברים ש... הוא סמלה המסחרי של סדרת אובדי העצות, ומספק מידע כיפי ומעניין בסגנון "עשרת הגדולים". פרק 19 ימלא אתכם בהשראה באמצעות מידע על עשרה גיטריסטים גדולים, ופרק 20 ילמד אתכם על עשר גיטרות גדולות, ואולי יפתה אתכם להגיע לחנות הגיטרות המקומית שלכם כדי לרכוש אחת מהיפהפיות האלה לעצמכם.

חלק VII : נספחים
הנספחים בספר זה מכסים כמה סוגיות חשובות. נספח א' מסביר מה הפירוש של כל הסימנים המוזרים על החמשה ומלמד אתכם די קריאת תווים כדי להסתדר. נספח ב' מספק טבלה שימושית של 96 האקורדים הנפוצים ביותר, ונספח ג' מסביר לכם לגבי הדיסק שמלווה את הספר.

לאן מכאן?
גיטרה לאובדי עצות עוצב מתוך מחשבה רבה כך שתוכלו למצוא כל מה שאתם רוצים או צריכים לדעת לגבי הגיטרה ולא יותר. מכיוון שכל פרק עומד פחות או יותר בפני עצמו, אתם יכולים לדלג על מידע שכבר הפנמתם בלי להרגיש אבודים. עם זאת, אתם יכולים לקרוא את הספר מכריכה לכריכה ולהתאמן בגיטרה באופן כזה שבונה את הידע שלכם על בסיס הידע הקודם, צעד אחר צעד.

כדי לגלות את המידע הדרוש לכם אתם יכולים פשוט לעיין בתוכן העניינים ולמצוא את החלק שמעניין אתכם, או לחפש את המידע הספציפי במפתח בסוף הספר.

אם אתם מתחילים ורוצים להתחיל לנגן תכף ומיד, דלגו על פרק 1 והתחילו ישירות מפרק 2 שבו לומדים לכוון את הגיטרה. לאחר מכן עברו אל פרק 3 שבו אתם מפתחים את המיומנויות הנדרשות לנגינה, ואז תצללו ישירות לפרק 4. למרות שאתם יכולים לדלג על חלק מהפרקים, אם אתם מתחילים, אנחנו מציעים לכם הצעה ידידותית ללמוד את הפרקים לפי הסדר — אחד בכל פעם. יתר על כן, כדאי לכם לדבוק בפרק ארבע עד שיצמחו לכם יבלות על האצבעות, מצב שיאפשר לכם לבצע את האקורדים נכון בלי זמזום.

אם עדיין אין לכם גיטרה, התחילו מחלק V, המדריך לקונה, וחפשו את מה שאתם צריכים בגיטרה בסיסית לאימון. מוטב שלא תשפכו כספים על גיטרה יקרה עד שתהיו בטוחים שהכלי הזה בשבילכם. אחרי שתקנו את הכלי תוכלו להתחיל לנגן. זה הרי הכיף האמיתי בסופו של דבר, לא?

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il