גיוס תרומות, המדריך הישראלי המעשי

שגיא מלמד


תקציר על המחבר/ת טעימה מהספר
שם בעברית גיוס תרומות, המדריך הישראלי המעשי
דאנאקוד 99-2040
מספר עמודים 232
תאריך הוצאה נובמבר 2016
שם באנגלית Fundraising

שם מחבר באנגלית Sagi Melamed

תקציר

"אני לא מסוגל לבקש תרומה מאנשים!
איך בכלל עושים את זה?"

בספר זה, הראשון מסוגו בשפה העברית, פורש שגיא מלמד בפנינו את סודות המדע ‏והאמנות שמאחורי מקצוע גיוס התרומות. בבהירות ובשטף הוא מעניק לקורא כלים רבי ‏ערך, תוך שהוא משתף אותנו בסיפורים מרתקים ומלאי תובנות מעולם העשייה של ‏גיוס משאבים לארגונים ללא מטרות רווח.‏

הספר מיועד למגוון רחב של קוראים, ביניהם:

  • מנכ״לים, חברי הנהלה וגייסי תרומות בארגונים ללא מטרות רווח.
  • תורמים, חברי דירקטוריון ומנהלי קרנות.
  • מנהלי בתי ספר ויזמים חברתיים.
  • סטודנטים, אנשי עסקים ואזרחים מן השורה הרוצים ללמוד על מדע ואמנות גיוס המשאבים.

“בחום אני ממליץ על ספר חיוני זה, שהוא ראשון מסוגו ומהווה אוצר מקיף, מעמיק ומגוון של ידע, תיאוריה, שיטות עבודה ופרקטיקה בנוגע לגיוס תרומות...״

פרופ׳ אליעזר יפה, ביה״ס לעבודה סוציאלית, האוניברסיטה העברית בירושלים, מייסד ונשיא של האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית IFLA

“שגיא מלמד... מעמיד את הקורא מול תובנה עמוקה שבה המגייס בא למפגש כדי למצוא שותף לחזון ושותף למימושו. בקריאה בספר אתה מגלה את הריגוש שבעבודת גיוס הכספים ומקבל את תחושת הכבוד שבמקצוע.״

הרב ד״ר בנימין לאו

״...שגיא מלמד מדגים היטב בספרו את עקרון החלום בגיוס תרומות. זהו ספר חובה לכל מי שאי פעם חלם אך לא העז.״

עימאד תלחמי, איש עסקים, יו״ר ומייסד באבקום

"ספרו של שגיא מלמד הוא הפרק הראשון והחשוב בהוראת נושא גיוס המשאבים בישראל. אין ספק שהוא יאתגר רבים אחרים להצטרף למהלך החשוב הזה ..."

פרופ׳ יפה זילברשץ, יו״ר הוועדה לתקצוב ותכנון במועצה להשכלה גבוהה (ות״ת)

על המחבר

שגיא מלמד - Sagi Melamed

שגיא מלמד הוא בן קיבוץ רמת יוחנן המתגורר כיום עם משפחתו במצפה הושעיה ‏שבגליל. ‏

הוא מוסמך אוניברסיטת הרווארד בלימודי המזרח התיכון עם התמחות בפתרון סכסוכים, ‏ומכהן כנשיא מועדון בוגרי הרווארד בישראל.‏

מלמד כיהן במגוון תפקידים בכירים בעולם קשרי החוץ וגיוס המשאבים בישראל ובמקביל ‏ייעץ לעשרות ארגונים ללא מטרות רווח בתהליכים של הקמה ושדרוג של מערכות לגיוס ‏תרומות. ‏

שגיא מלמד מאמין בחלומות ובהגשמתם. בין שאר חלומות הילדות שהגשים עד כה, שגיא ‏רעה צאן, אפה לחם, שירת כקצין קרבי בצה"ל, הדריך קראטה והתחתן עם נסיכה.‏

ספרו הראשון, "בנארצי", יצא לאור ב-2012 בהוצאת אחיאסף.


טעימה מהספר

הקדמה
מקצוע גיוס משאבים הוא תחום הנמצא בהתהוותו בישראל. כמו בעולם כולו, גם בישראל קיים מחסור משמעותי באנשי מקצוע מוכשרים ומיומנים בגיוס משאבים. גם הספרות המקצועית בתחום גיוס התרומות כמעט ולא היתה קיימת עד היום.

בשל סיבות אלו וסיבות נוספות, "גיוס תרומות - המדריך הישראלי" הוא ספר כה חשוב.

בספר פורץ דרך זה, הראשון מסוגו בשפה העברית, מנחה שגיא מלמד את הקורא בנתיבי האמנות והמדע שבגיוס משאבים למוסדות ללא מטרות רווח (מלכ"רים).

תודות לניסיונו העשיר בתחום, מלמד עושה זאת תוך שימוש באינספור אנקדוטות ותיאורי מקרה, בסגנון מפורט ואינפורמטיבי מצד אחד, ומשעשע, מעורר מחשבה ומרתק מצד שני.

בארבעת העשורים שבהם אני עוסק בגיוס משאבים, בישראל ובעולם, אני מוצא לעתים קרובות כאלו המתייחסים לגיוס משאבים כאל פעולת מכירה. אני מתנגד בתוקף לגישה זו. מבחינתי, גיוס משאבים הוא פעולה חינוכית באחד מביטוייה היפים ביותר: הצגת מסר וייעוד בפני אנשים אשר ביכולתם לסייע ולתרום.

מגייס התרומות הוא בא כוחם ונציגם של אנשים אחרים אשר אינם יכולים להיות בחדר בעת בקשת התרומה. פעולה חינוכית זו והמפגש עם התורם אינם רק הצגת ההזדמנות לתורם לעזור לאנשים הזקוקים לעזרה - זהו מפגש מקודש המאפשר להעניק משמעות קיומית עמוקה יותר לאותו תורם שעמו אני נפגש, מצייר בפניו חזון וחלום, ומעניק לו את ההזדמנות לתרום.

הרגעים מעוררי ההשראה והמרגשים ביותר בחיי המקצועיים היו הרגעים המקודשים הללו, שבהם הייתי צינור, כלי, שליח של נפשות, של קולות ושל קהילות אשר לא היו איתנו בחדר.

הייתי כלי להעברת המסרים, החלומות והתפילות של אותם אנשים, לאדם או לאנשים הנמצאים עמי בחדר. האם זוהי פעולת מכירה? אולי יהיה מי שיראה אותה ככזו, אך לא אני. בעיני מפגשי גיוס התרומות האלו הם פעולות מקודשות ונגיעה של נפש בנפש, של ייעוד בייעוד, של חלום בחלום, של תפילה בתפילה.

זוהי הסיבה בגינה אני מאמין כי מגייסי התרומות הטובים ביותר הם אותם האנשים המאמינים בייעודם, באופן רציונלי ואמוציונלי גם יחד. אלו המתמסרים לחזון ולמטרות הארגון או למטרות הפרויקט שהם מקדמים, ועושים את המרב כדי לחבר בין התורם לאותו חזון ולאותן מטרות.

אין זה מקרה כי ההנהגה המתנדבת של ארגון הג'וינט העולמי (JDC) שבו אני משרת מזה עשרות שנים ובראשו ניתנה לי הזכות לעמוד, התברכה בתורמים רבים אשר החלו את מעורבותם בארגון בתרומה לאחת מפעילויות הג'וינט. השקעתם הפילנתרופית בתוכניות הארגון חיברה אותם לארגון כולו ולמטרותיו, ובהמשך גרמה להם לשאוף ולהתחייב למעורבות עמוקה יותר.

תחום גיוס המשאבים נמצא בצמיחה מואצת במדינת ישראל של המאה העשרים ואחת. הגידול בעושרם של אזרחים ישראלים מצד אחד, והרחבת פערים חברתיים וכלכליים מצד שני, מאיצים את פעילות גיוס התרומות הן בישראל והן מחוצה לה. החדשות הטובות הן שאנשי המקצוע הישראלים הולכים ומתמקצעים במקצוע גיוס המשאבים וכך גם פעילות גיוס התרומות בארגונים השונים.

במקביל, יותר ויותר בעלי הון ישראלים נרתמים לפעילות פילנתרופית ומשקיעים מכיסם האישי בתרומות כספיות לארגונים ללא מטרות רווח. זהו תהליך בלתי נמנע וחיוני למגזר השלישי בישראל.

אף שתמיד יהיו בעולם אנשים אשר ירצו לתרום למטרות צדקה בישראל, הרי שיותר ויותר תורמים בעולם מצפים להשקעה פילנתרופית מצדם של בעלי יכולת ישראלים, ואף מתנים את תרומתם שלהם בכך שיהיו לארגון המתרים תורמים ישראלים המשקיעים בו לא רק מזמנם אלא גם מכיסם.

בשנים האחרונות מתבצעות פעולות חשובות וראויות לציון להפיכת גיוס המשאבים בישראל ל"מקצוע" שאותו יש לרכוש, ללטש ואשר אותו ניתן וצריך ללמד.

עם זאת, לפנינו עוד עבודה רבה בתחום זה. אחד האתגרים העומדים לפנינו, האנשים העוסקים בגיוס התרומות, הוא למשוך למקצוע גיוס התרומות אנשים הרואים בכך לא רק עבודה אלא גם ייעוד וזכות. מחסור זה במגייסי תרומות מקצוענים ומסורים משמעותו כי ארגוני המגזר השלישי בישראל אינם יכולים להגיע למלוא פוטנציאל הפעילות והתרומה שלהם לחברה הישראלית ולמדינת ישראל.

ראשון מסוגו על גיוס תרומות, בשפה העברית ולקהל הישראלי, חפצתי מאוד להיענות להזמנה אך התחייבויות רבות אחרות מנעו ממני לעשות כן. כעת, אני מצדיע בפני שגיא על כי לא נרתע מהאתגר ועשה זאת בעצמו. ספר זה הוא תרומה חיונית ומשמעותית למקצוע גיוס התרומות בישראל ולכל מי שחפץ להבינו או לעסוק בו.

שגיא מביא עמו את ההכשרה ואת הערכים אשר דרושים ויוצרים מגייס משאבים מצליח. הוא הגיע לתחום חמוש ומצויד בהשכלה אקדמית מהרמה הגבוהה ביותר בעולם, הוא בעל אישיות המחפשת דרכים חדשות לפרוץ, כאשר מאחוריו שירות צבאי משמעותי, ניסיון ניהולי בתחום המלכ"רי, והוא מוּנע ברוח יזמית וחדשנית.

במקביל, חייו האישיים של שגיא נטועים בערכים יהודיים ובגישה של "כל ישראל ערבים זה לזה". מניסיוני, מגייסי המשאבים הטובים ביותר הם אלו המשלבים רב־ תחומיות ועומק באישיותם, בהכשרתם ובניסיונם המקצועי. שגיא הוא אחד מאלו. אם לנסח זאת בקצרה, ספר זה מכיל את התוכן הנכון, הוא יוצא לאור בזמן הנכון ונכתב על ידי המחבר הנכון. הספר מהווה מקור ומשאב רב־ערך לכל אדם העוסק בתחום, ששוקל לעסוק בו ואפילו שרק מתעניין בתחום גיוס התרומות.

יתרה מכך, ספר זה ראוי שייקרא על ידי כל חבר או חברה בוועד מנהל, בחבר נאמנים, באגודת ידידים ובוועד הורים, כמו גם על ידי מנהלים ואנשי מקצוע מתחומים אחרים. כאלו אשר מן הראוי כי יבינו מהו גיוס משאבים ומה הוא דורש. קריאת ספר זה תסייע להם להבין טוב יותר מה נדרש כדי להצעיד את ארגונם קדימה בעולם תחרותי ומשתנה, ולהיות מנהלים ומנהיגים טובים יותר בארגונם שלהם.

קריאה מהנה,
אלן גיל, מנכ"ל הג'וינט העולמי

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il