בעיולוגיה

פתרונות מעשיים לבעיות מהחיים

קן וטנאבה


תקציר על המחבר/ת טעימה מהספר
שם בעברית בעיולוגיה
דאנאקוד 99-1646
מספר עמודים 124
שם המתרגם יעל סלע-שפירו
שם באנגלית Problem Solving 101: A Simple Book for Smart People
שם מחבר באנגלית Ken Watanabe

תקציר

איך אתם מתמודדים עם הבעיות האמיתיות בחייכם?

בעיולוגיה החל את דרכו כספר לימוד שנועד להקנות לתלמידים ביפן כישורי חשיבה בסיסיים. אבל השיטות לפתרון בעיות שבספר היו כה אפקטיביות, עד שהספר הפך במהרה לרב מכר ענקי למבוגרים ביפן, ולאחר מכן בארצות הברית ובעולם כולו.

הכלים המוצגים בספר שאובים מניסיונו של הכותב כיועץ בכיר בחברת הייעוץ הבינלאומית "מקינזי", אבל ממש לא צריך תואר שני במנהל עסקים כדי ללמוד אותם. הספר ילמד אתכם דרכים פשוטות ויעילות לשיפור ההתמודדות עם בעיות ולמציאת פתרונות מוצלחים, וכל זאת תוך שימוש בדוגמאות משעשעות, בתרשימים שימושיים ובאיורים מאירי עיניים.

בעיולוגיה פשוט כל כך, עד שאפילו תלמידים בחטיבת הביניים יוכלו להבין אותו. והוא מתוחכם כל כך, עד שאפילו מנהלים בכירים יוכלו ליישם את שיטותיו כדי לפתור את בעיותיהם המורכבות ביותר. דרך החשיבה המכוונת לפתרון בעיות שמציג הספר המצוין הזה תעזור לכל אחד לשלוט בחייו טוב יותר, ואפילו... לשנות את העולם!

"בעיולוגיה מלמד אותנו לזהות את הרכיבים המשותפים לכל הבעיות שאנחנו נדרשים לפתור מדי יום ומלמד אותנו לחשוב ביסודיות. הוא מציע עצות ותחבולות לכל גיל. אני רוצה להציע הצעה נוספת: אם קשה לכם לבחור בין שתי אפשרויות, הטילו מטבע, ובעודו באוויר חשבו על איזה צד אתם רוצים שייפול. והרי לכם התשובה שחיפשתם."

- דן אריאלי, מחבר רב המכר לא רציונלי ולא במקרה


"הספר הזה הכעיס אותי. הוא הכעיס אותי כי המדינה הזאת מלאה אנשים שכדאי להם לקרוא אותו, שחייבים לקרוא אותו, שיֵצאו נשכרים מאוד אם יקראו אותו. אבל הם לא יקראו אותו. במקום לקרוא אותו הם יצפו בתוכנית ריאליטי בטלוויזיה. אם כולם יקבלו החלטות כמו קן וטנאבה, העולם יהיה מקום טוב יותר."

- סת' גודין, מחבר רב המכר לוותר או להסתער

על המחבר

קן וטנאבה - Ken Watanabe

קן וטנאבה למד באוניברסיטת "ייל" ובבית הספר למנהל העסקים ב"הרווארד", והיה יועץ לענייני ניהול בחברת "מקינזי" במשך שש שנים. הוא המייסד והמנכ"ל של חברת "דלתא סטודיו", חברה לחינוך, בידור ומדיה. הוא מתגורר בטוקיו.


טעימה מהספר

הקדמה

למה פתרון בעיות?
כולנו חייבים להחליט החלטות. סטודנטים, הורים, אנשי עסקים, אפילו ראש הממשלה - כולם נתקלים מדי יום בבעיות שהם צריכים לפתור. יש בעיות מכל מיני סוגים: לעבור מבחן במתמטיקה, להחליט היכן לגור, למצוא דרך להפוך את העסק לרווחי יותר. ואולי אתם רוצים לרזות, או פשוט להיות שחקני כדורגל טובים יותר.

גם בנושאים חשובים וגם בנושאים זניחים, כולנו קובעים לעצמנו יעדים, מתמודדים עם אתגרים, ושואפים להתגבר עליהם. בספר הזה מוצגת גישה לפתרון בעיות יומיומיות, והיא תעזור לכם למצוא בשיטתיות פתרונות אפקטיביים ומספקים. יש סיכוי רב שאף אחד לא טרח ללמד אתכם את הגישה הזאת.

אחת המטרות שניצבו לנגד עיני כשכתבתי את הספר הזה, היתה ללמד את כולם שיטה פשוטה להתמודדות עם הבעיות שצצות בחיי היומיום. אבל לא התכוונתי אך ורק להקנות לקוראים מערך של כישורים. פתרון בעיות הוא לא רק יכולת - הוא הלך רוח שלם, המאפשר לאנשים למצות את הפוטנציאל שלהם ולשנות את העולם לטובה. במקום להשלים עם המצב הקיים, חותרים פותרי־בעיות אמיתיים ללא לאות לעצב את סביבתם. תארו לעצמכם עד כמה היה שונה העולם, אם מנהיגים כמו מהטמה גאנדי, מרטין לותר קינג, אלינור רוזבלט, ג'ון קנדי או סטיב ג'ובס לא היו מצוידים בגישה הזאת.

אני מקווה, שהספר יעזור לילדים ולמבוגרים כאחד להתמודד עם האתגרים בחיי היומיום שלהם, וכתוצאה מכך - לפתח את הלך הרוח האקטיבי שאני מדבר עליו. אחרי שתלמדו את הדרך הפשוטה לפתרון בעיות, שאתם נתקלים בהן בשגרה, תיווכחו שגם החלומות וההישגים הגדולים ביותר שלכם הם במרחק נגיעה.

למה כתבתי את הספר הזה?
לפני שכתבתי את הספר, הייתי יועץ בחברת הייעוץ הבינלאומית McKinsey Company &. במשך שש שנים עבדתי עם חברות מובילות מכל רחבי העולם, ועזרתי להן להתמודד עם האתגרים העסקיים שלהן באמצעות כלים פשוטים אך מוצלחים מאוד לפתרון בעיות.

כל אדם יכול להשתמש בכלים האלה. הם אינם מצריכים תוכנות מחשב מתוחכמות או גדודים של מומחים. הם בסך הכול גישות פשוטות, המאפשרות להרחיב ולארגן את החשיבה לגבי התמודדות עם בעיה, עד שפתרונות ישׂימים צצים מעצמם.

בשנת 2007 , ראש ממשלת יפן העמיד את החינוך בראש סדר העדיפויות של האומה. המדינה החלה למקד מאמצים במערכת החינוך, ואני הרגשתי שמוטל עלי לתרום את תרומתי לכך. אנשי עסקים, מחנכים ופוליטיקאים בכירים ביפן אומרים כבר שנים, שיפן חייבת לעבור מ"חינוך ממוקד שינון" ל"חינוך ממוקד פתרון בעיות", אבל אף אחד לא מצא עדיין דרך מעשית ליישם זאת.

התפטרתי מעבודתי במקינזי כדי לכתוב את הספר הזה וללמד ילדים. מטרתי היתה ללמד את הילדים היפנים לחשוב כמו פותרי־בעיות ולמלא תפקיד פעיל בחינוך שלהם ובקביעת מסלול חייהם. לקחתי את הכלים שבהם השתמשנו במקינזי, וניסיתי לפשט אותם בדרך מהנה ונגישה, שתלמד ילדים מה הם יכולים להרוויח באמצעות גישה מעשית לפתרון בעיות. אינני מתיימר להיות מומחה לחינוך, אבל אני מקווה שהספר הזה יהיה לפחות נקודת פתיחה, שתסיט את הדיון מהשאלה האם צריך ללמד פתרון בעיות, לשאלה איך צריך ללמד פתרון בעיות.

ואז קרה דבר משונה: הספר התחיל לעורר עניין רב - ולא רק אצל ילדים. בתחילה הוא פשט כאש בשדה קוצים במגזר העסקי, והפך לרב המכר העסקי המוביל ביפן בשנת 2007 . אחר כך התפשט בקהילה החינוכית, ומשם לקהל הרחב. התברר אפוא, שקוראים מבוגרים ביפן, החל בהורים ובמורים וכלה במנכ"לים של תאגידי ענק, חשקו כבר מזמן במדריך פשוט ושימושי על טכניקות לפתרון בעיות.

כיום אני עוזר לילדים ליישם את בעיולוגיה בחייהם. אני חושב, שהחוויה שילדים עוברים כשהם מעלים רעיון, נוקטים יוזמה ולומדים מהצלחותיהם, כמו גם מכישלונותיהם, היא התנסות חשובה, שאנחנו חייבים להקדיש לה יותר תשומת לב. לכן אני יוצר הזדמנויות שיאפשרו לילדים ללמוד ממצבים במציאות, כי ממצבים כאלה הם לומדים יותר מכפי שהם לומדים ממצבים המתרחשים רק בכיתה.

השלב הראשון בעבודתי עם ילדים הוא לא ללמד אותם בכיתה כישורים מתוך בעיולוגיה. במקום זאת, אני נותן להם ללמוד בדרך שלמד וורן באפט. באפט עבר את החוויה העסקית הראשונה שלו כשהיה בן שש בלבד: הוא קנה בקבוקי קוקה קולה בחנות של סבא שלו, ומכר אותם ברווח. הילדים שאני עובד איתם, מקבלים הזדמנות לנהל בעצמם עסק לממכר מזון ומשקאות באמצעות מכונית פולקסוואגן מסחרית דגם 1965, שאותה שיפצתי והפכתי לחנות על גלגלים.

הילדים מחליטים אילו סוגים של מזון ומשקאות הם רוצים למכור, היכן למכור אותם, ואיך להתחרות נגד צוותים אחרים במכירת סוגי מזון ומשקאות, שהם בישלו או הכינו בעצמם. באמצעות החוויה הזאת לומדים הילדים על חשיבותם של כישורים לפתרון בעיות, על חשיבותם של מנהיגות, עבודת צוות, יצירתיות, התמדה, קסם אישי ו קאיזן (Kaizen - השתפרות מתמדת) - ולומדים איך כל התכונות האלה עוזרות להם להגשים את חזונם. רק אחרי שעברו את החוויה הזאת, אני עוזר להם לשאול את השאלות החשובות, ומספק להם את הכלים לפתרון הבעיות שיעזרו להם בפרויקטים עתידיים.

ברור שחשיבה המוכוונת לפתרון בעיות, יכולה להועיל גם מחוץ לגבולות הכיתה, בכל היבט של חיינו. היא מאפשרת לנו להתמודד עם האתגרים שעומדים בפנינו, ולשנות את העולם לטובה. אני מקווה, שגם קהלים הדוברים שפות אחרות יֵצאו נשכרים מהספר הזה, כפי שהועיל הספר לקוראים ביפן.

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il