פרוזק

התרופה של שנות ה- 90

פיטר ד. קריימר


תקציר על המחבר/ת
שם בעברית פרוזק
דאנאקוד 99-3030104
מספר עמודים 227
שם המתרגם תמי זילברג
שם הספר במקור Listening to Prozac
The Landmark Book about Anti-Depressants and the Remaking of the Self
שם מחבר באנגלית Peter D.Kramer

תקציר

רב-המכר של פיטר קריימר: פרוזק - "התרופה של שנות ה- 90" , מצהיר על מהפכה במדע "העצמי".טס לוקחת פרוזק, בגלל שהיתה מדוכאת; ג'וליה לוקחת את התרופה, בגלל שאין היא יודעת מי היא; כשסם לוקח את התרופה, היא גורמת לו להרגיש "יותר טוב מתמיד", ארבעה וחצי מיליון אמריקנים ומספר לא מבוטל של ישראלים, לוקחים את התרופה הזו נגד דיכאון, מאז שהוצגה לשוק, ורבים הפכו לאנשים בטוחים יותר, פופולריים יותר, מהירי מחשבה מבעבר ובעלי אישיות גמישה מאי-פעם.

מה משמעות הדבר, שגלולה הנלקחת עם ארוחת הבוקר, הופכת אדם ביישן ליצור חברתי? מהן ההשלכות של תרופה שאיננה משנה רק את המחלה הפיזיולוגית אלא גם את כל התייחסותנו אל מבנה האישיות? האם התגובה לתרופה יכולה להבהיר לנו מהי תכונת אופי ומהי התרחשות ביולוגית מקרית? האם תרופות שגורמות לשינוי אישיות משפיעות לרעה על היכולת לבחון את עצמך? האם מקרה הוא שכשהחברה האמריקנית רצתה לראות את הנשים יושבות בבית, היא השתמשה בתרופות דוגמת ואליום, ואילו היום, כשאותה חברה מעריכה תכונות כמו אסרטיביות, התרופה המועדפת היא פרוזק? האם אנו נכנסים לעידן של "פרמקולוגיה קוסמטית" כשאנו לוקחים תרופה, שביכולתה לעורר ולחזק את "העצמי" שלנו? ומהו בכלל אותו "עצמי"?

בעבודתו המרתקת, קריימר בוחן הוכחות מתחומי ידע שונים - ביולוגיה של התא, אתולוגיה של בעלי חיים, שאלות מוסר ברפואה, והיקר לו מכל - סיפוריהם של מטופליו, כדי לחקור את השלכותיהן של התרופות, המסוגלות לעצב את הטמפרמנט מחדש. ספרו על פרוזק מהווה תרומה רבת חשיבות לפסיכיאטריה של שנות ה- 90, בדיוק כפי שהוא מהווה תיאור מרשים פרובוקטיבי ומרגש של עצמנו.

על המחבר

פיטר ד. קריימר - Peter D.Kramer

ד"ר פיטר ד.קריימר למד היסטוריה וספרות בהארווארד ובלונדון, וקיבל את תואר הדוקטור שלו בהארווארד. הוא מלמד כפרופסור לפסיכיאטריה באוניברסיטת בראון, ומנהל קליניקה פרטית בפרובידנס. הוא כותב טור חודשי קבוע עבור ה- Psychiatric Times ואף חיבר את הספר "רגע מעורבות: פסיכותרפיה אינטימית בעידן טכנולוגי".

אתר הבית של: פיטר ד' קריימר


ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il