עידן התהפוכות

אלן גרינספאן


תקציר על המחבר/ת
שם בעברית עידן התהפוכות
דאנאקוד 99-1584
מספר עמודים 532
שם המתרגם מיכל אילן
שם באנגלית The Age of Turbulence
שם מחבר באנגלית Alan Greenspan

תקציר

אלן גרינספאן, יו"ר הבנק הפדרלי בארצות הברית בשנים 2006-1987, חולק עם הקוראים לראשונה בספר חכם ומעורר מחשבה זה את סיפור חייו ואת סודותיו המקצועיים. נאמן להיסטוריה רבת התהפוכות שחווה ועיצב, הוא מוביל את הקורא למסע מופלא אל אופק הכלכלה הגלובלית, מגלה לנו את יסודות הצמיחה הכלכלית ומתעמק בעובדות הנוגעות למדינות החשובות ולאזורים המרכזיים בעולם.

במהלך 18 שנות כהונתו ידעה כלכלת ארצות הברית עליות ומורדות, כולל מפולת הבורסה ב-1987 ואירועי 11 בספטמבר 2001, אך בסך הכול היו אלה שנים של פריחה כלכלית: האינפלציה נעלמה, האבטלה פחתה, הריבית ירדה, הסחר הבינלאומי פרח והדמוקרטיה רשמה ניצחונות אדירים. הבורסות ובתי ההשקעות יצרו נכסים פיננסיים רבים שהעניקו לשכבת ביניים רחבה תחושת עושר - שהתפוגגה במהירות בשנתיים שחלפו מאז עזב גריסנפאן את הבנק הפדרלי. על התהליכים הללו השפיע גרינספאן יותר מכל אדם אחר מתוקף תפקידו כמדינאי הכלכלי מספר אחת בעולם.

לאורך הספר עוברת כחוט השני אמונתו הבלתי מעורערת של גרינספאן בעליונות השוק החופשי נטול הרגולציה. אין לו ספקות או הרהורי כפירה, והשקפת עולמו גורפת וסוחפת. מפרספקטיבה של עשרות שנות שירות ציבורי הוא מתייחס בסלחנות, מקוממת לעתים, לפגמיה של השיטה שהעריץ הערצה עיוורת. אולם ב"אחרית דבר" מקיפה וכנה שנכתבה לאחר שהחל המשבר הכלכלי העולמי באמצע 2008 הוא מודה: "אני המום ומזועזע... המשבר שפרץ שונה מכל מה שראיתי בחיי." ובאוקטובר 2008 הוא חולק את תדהמתו עם חברי ועדת הקונגרס האמריקני לענייני פיקוח ורפורמה, כשנדרש להופיע בפניה ולהבהיר את חלקו שלו בקריסתה של מערכת שוק ההון האמריקנית.

למהדורה העברית נוספה הקדמה מקיפה ועדכנית מאת סבר פלוצקר, העורך הכלכלי הראשי של "ידיעות אחרונות". ההקדמה נכתבה מזווית ראייה עכשווית, בשיאו של המשבר הכלכלי העולמי, והיא מעניקה לקורא תמונה מאירת עיניים ומרחיבת אופקים על הנגיד הוותיק שנאלץ להתפכח.

עידן התהפוכות הוא מנה מזוקקת של חוכמה ותובנות שנצברו במשך חיים שלמים ומבטאות השקפת עולם עקבית ובלתי מתפשרת, שתמשיך להתנוסס כסמל למורשתו האישית והאינטלקטואלית של גרינספאן.

על המחבר

אלן גרינספאן - Alan Greenspan

אלן גרינספאן נולד ב-1926 וגדל בשכונת וושינגטון הייטס בניו-יורק. לאחר שלמד נגינה בקלרנית בג'וליארד ועבד כמוזיקאי מקצועי, החל ללמוד באוניברסיטת ניו-יורק והשלים תואר ראשון, שני ושלישי בכלכלה. ב-1954 היה שותף בהקמתה של חברת "טאונסנד-גרינספאן" לייעוץ כלכלי. בשנים 1977-1974 כיהן כיו"ר מועצת היועצים הכלכליים של הנשיא ג'רלד פורד. ב-1987 מינה אותו הנשיא רייגן לתפקיד יו"ר מועצת הבנק הפדרלי, תפקיד שהחזיק בו עד לפרישתו ב-2006.


ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il