מעימות להידברות

כיצד לעצור את האלימות המילולית ולעבור לדו-שיח תרבותי

דבורה טאנן


תקציר על המחבר/ת
שם בעברית מעימות להידברות
דאנאקוד 99-1017
מספר עמודים 365
שם המתרגם בועז וייס
ז'אנר ספרי עיון
שם הספר במקור The Argument Culture
Stopping America's War of Words
שם מחבר באנגלית Deborah Tannen

תקציר

בעידן הזה שכולו אלימות מילולית, רווחים הדימויים מעולם המלחמה בשפת היומיום ומשפיעים על החשיבה שלנו. ביטויים שגורים, כמו מאבקים פוליטיים, המלחמה בקטל בכבישים, מתקפת התקשורת, ואפילו קרב על לקוחות, מוכיחים כי בעידן הוויכוח אנו מתייחסים לכל עניין כאל עימות בין שני צדדים.

בספרה המאלף מראה פרופ' דבורה טאנן כי תסמין זה של התרבות העכשווית מושרש עמוק יותר ממה ששיערנו, ובא לידי ביטוי בצורות רבות ומגוונות תוך שהוא משפיע על חיינו - לעתים לטובה, אך ברוב המקרים נגרם נזק רב.

בספר "מעימות להידברות" טאנן בוחנת את הדרכים שבהן אנו מדברים בציבור, בתקשורת, בפוליטיקה, בבתי המשפט ובחדרי הלימוד. היא דנה באווירת הפולמוס השורה, שגורמת לנו לפלג את בני האדם למחנות יריבים. בעידן הוויכוח, טוענת טאנן, מקובל לחשוב שהדרך הטובה ביותר להציג נושא מסוים היא לעורר ויכוח בין שתי עמדות קיצוניות, הסיקור החדשותי הטוב ביותר מתקבל כשמציבים את המתנגדים מול המצדדים, הפתיחה הטובה ביותר לכל מאמר היא ביקורת ומתקפה.

לעיתים הגישה הזאת מוצלחת, אולם על פי רוב היא יוצרת יותר בעיות ממה שהיא פותרת. המפגשים הציבוריים שלנו הופכים להיות דומים יותר ויותר לוויכוחים בין בני זוג - אף אחד אינו מנסה להבין מה שהצד השני אומר, אלא רק משתדל לנצח בוויכוח. אולם בדיוק כשם שבני זוג לומדים ללבן בעיות מבלי להזיק זה לזה, כך גם עלינו, כחברה, ללמוד למצוא דרכים יצירתיות ובונות לפתרון חיכוכים ולגישור על פערים.

הספר "מעימות להידברות" הוא ספר חשוב שעשוי להשפיע עלינו לרכך את קוטביות הוויכוח ולעבור לדו-שיח בעל משמעות.

על המחבר

דבורה טאנן - Deborah Tannen

דבורה טאנן היא המחברת עטורת השבחים של קֶצֶר (שלוש שנים ברשימת רבי המכר של ה"ניו יורק טימס"), קצר משפחתי, שזכה בפרס "ספרים לחיים טובים יותר", מעימות להידברות (שלושתם התפרסמו בעברית בהוצאת מטר), ועוד ספרים רבים אחרים. היא מכהנת כפרופסור לבלשנות באוניברסיטת ג'ורג'טאון. פרופ' טאנן היא מלומדת בעלת שם בינלאומי, שהרצתה בכל רחבי העולם וזכתה במלגות מחקר מדעיות רבות. היא העמידה את מחקריה המדעיים לרשות הציבור הרחב במאמרים שכתבה בניו-יורק טיימס, בכתב-העת ניו-יורק ובוושינגטון פוסט, וכן בהופעותיה בטלוויזיה, בתוכנית TODAY וברשת הטלוויזיה CNN, פרופ' טאנן מתגוררת עם בעלה בוושינגטון.


ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il