מאושרים לתמיד

תובנות חדשות ממדעי המוח למציאת סיפוק, שלווה וביטחון עצמי

ד"ר ריק הנסון


תקציר על המחבר/ת טעימה מהספר
שם בעברית מאושרים לתמיד
דאנאקוד 99-2003
מספר עמודים 240
שם המתרגם אורי שגיא
תאריך הוצאה ינואר 2016
שם הספר במקור Hardwiring Happiness
שם מחבר באנגלית Rick Hanson Ph.D.

תקציר

מדוע קל יותר לשקוע ברגשות מכאיבים מאשר ליהנות מאהדה וחיבה? משום שהמוח שלנו התפתח ללמוד מהר מחוויות שליליות וללמוד לאט מחוויות חיוביות.

אתם יכולים לשנות זאת.

החיים אינם קלים. ומשום שהמוח שלנו מחווט לשים דגש על הרע ולהתעלם מהטוב אנחנו חשים דאגה, עצבנות ולחץ, במקום ביטחון, שמחה ונוחות. כל יום מלא בהזדמנויות לבנות את הכוח הפנימי שלנו, אבל המוח מתוכנן להתעלם מהן ולבזבז אותן.

זו הסיבה שאתם ביקורתיים יותר כלפי עצמכם מאשר כלפי אחרים, מרגישים שנכשלתם גם אם הספקתם לעשות מאה דברים, וחשים בדידות גם כאשר אתם מוקפים באנשים תומכים. ד"ר ריק הנסון, נוירופסיכולוג מפורסם ומחבר רבי-מכר, מראה לנו מה נוכל לעשות כדי להתגבר על התכנות הבסיסי של המוח שלנו.

"מאושרים לתמיד" שוטח בפנינו שיטה פשוטה המשתמשת בכוח הנסתר של חוויות יומיומיות במטרה ליצור מבנים עצביים חדשים שיסבו לנו שמחה, אהבה, ביטחון ושלווה.

שיטת ארבעת הצעדים של ד"ר הנסון יכולה לעזור לנו לבנות מוח חזק מספיק להתמודד עם הטיית ההטיה השלילית, ולהפוך רגשות חזקים של שביעות רצון ורווחה למצב הנפשי החדש שלו.

אם נקדיש לכך דקות ספורות מדי יום, נוכל להפוך את המוח שלנו לנווה מדבר של שלווה.

נוכל להפוך מאושרים לתמיד.

‏"למדתי מריק הנסון על פסיכולוגיה חיובית יותר משלמדתי על כך מכל מדען אחר. קראו את הספר, ‏הנחילו את הטוב, ושנו את מוחכם למען תהיו האנשים שנועדתם להיות." ‏    פרופסור רוברט א' אמונס, עורך המגזין ‏ Journal of Positive Psychology‏ ומחבר רב המכר ‏"תודה!"

"ריק הנסון הוא אמן בתחומו, הסולל בספר זה נתיב חכם לחיי היומיום שלנו בהסתמך על ממצאים עדכניים במדעי המוח. הספר מגלה שאם נבין מעט יותר את דרכי פעולתו של מוחנו, נוכל להיטיב את חיינו ולהשפיע באופן עמוק על איכות קיומנו. זהו ספר שעלינו לנצור, לתרגל את תכניו, ולאמצו אל לבנו."    פרופ' מארק ויליאמס, אוניברסיטת אוקספורד

"טיפוח האושר הוא אחד הכישורים החשובים ביותר שאפשר ללמוד. למרבה המזל, קל לעשות זאת כאשר יודעים להצמיח את הזרעים הבריאים הטמונים בתודעתנו. ספר זה מציע צעדים פשוטים, זמינים ומעשיים להשגת שלווה ואושר, שזכותו של כל אדם ליהנות מהם."    טיש נהת האן, נזיר בודהיסטי

"בספר מצוין זה מציג אחד המומחים המובילים בעולם בתחום אימון המוח איך לטפח את החלקים המועילים והטובים המצויים בכל אחד מאיתנו. ריק הנסון מעניק לנו בכתיבתו היפה והבהירה מתנה רבת השראה, גדושה בתובנות חכמות, ומספקת הרגלים בעלי תמורה חיובית חיונית לכל קורא. זהו ספר רווי תקווה ואושר."   פרופסור פול גילברט, אוניברסיטת דרבי

"מאושרים לתמיד מעניק לקורא ערכת כלים ידידותית להעצמת תחושות האושר ולביטול ההשפעות העמוקות שיש לחוויות ולזיכרונות שליליים."    סטיבן פורג'ס, פרופסור לפסיכיאטריה, אוניברסיטת צפון קרוליינה

"מאושרים לתמיד מלמד כיצד להשתחרר מנטייתנו האבולוציונית להיאחז באירועים שליליים בחיינו, ובמקום זאת לנצור את האירועים החיוביים ולהפנימם עמוק בתוכנו. איזו מתנה טובה יותר נוכל להעניק לעצמנו או לאהובינו מאשר אסטרטגיה יעילה לחיזוק האושר באמצעות תרגול מהנה של מוחנו. כל הכבוד!"    ד"ר דניאל סיגל, בית הספר לרפואה של UCLA

על המחבר

ד"ר ריק הנסון - Rick Hanson Ph.D.

ד"ר הנסון הוא בר-סמכא בתחום הנוירופלסטיות העצמית. עבודתו הוצגה בערוצי חדשות ובמגזינים ‏גדולים ברחבי העולם, ומאמריו התפרסמו בכתבי עת שונים לקהל הרחב. הניוזלטר האינטרנטי השבועי שלו – ‏Just One Thing‏ – נקרא על ידי למעלה מ-100,000 מנויים.

הוא ‏הופיע גם באתרים גדולים כגון Huffington Post ו- Psychology Today ובתוכניות רדיו שונות. ‏

ד"ר ריק הנסון הוא נוירופסיכולוג וסופר, שספריו ראו אור בעשרים וארבע שפות. הוא מייסד מכון ‏ Wellspring למדעי המוח וחוכמת המדיטציה ועמית ב- Greater Good Science Center באוניברסיטת ברקלי, קליפורניה. הוא ‏לימד והרצה באוניברסיטאות אוקספורד, סטנפורד והרווארד ובמרכזי מדיטציה שונים ברחבי העולם.

למידע נוסף הנכם מוזמנים להיכנס ‏ לאתר האינטרנט שלו


טעימה מהספר

אל תחשוב בזלזול על הטוב ותאמר, "הוא לא יפקוד אותי."
טיפה אחר טיפה מתמלא סיר המים.
כמותו יהיה החכם שיאסוף אותו טיפין טיפין ויתמלא בטוב.
- דהמפאדה 9.122

מבוא
אם אתם כמוני וכמו רוב האנשים, הימים עוברים עליכם בריצה מדבר לדבר. אבל בחיי היומיום, מתי היתה הפעם האחרונה שבה עצרתם לעשר שניות כדי להתעמק באחד הרגעים החיוביים שמופיעים אפילו בימים הסוערים ביותר?

אם אתם לא מקדישים את השניות הללו ליהנות מהחוויה, היא חולפת דרככם כמו רוח בין העצים, נעימה לרגע אך ללא כל השפעה מתמשכת.

הספר הזה עוסק בנושא אחד פשוט: הכוח הטמון בחוויות חיוביות יומיומיות לשנות את המוח שלכם - ולפיכך את חייכם - לטובה. אני אראה לכם כיצד להפוך רגעים טובים למוח מצוין, מלא ביטחון, נינוחות, נעימות, ערך עצמי, ותחושה שלאחרים אכפת מכם.

אלה לא רגעים של מיליון דולר אלא פשוט התחושה הנעימה של סוודר אהוב, ההנאה שבכוס קפה, חמימות רגשותיו של חבר, הסיפוק לאחר שסיימתם מטלה, או האהבה של בן או בת זוגכם.

כמה פעמים ביום, תריסר שניות בכל פעם, אתם תלמדו כיצד להנחיל את הטוב, והוא יטפח בכם באופן טבעי אושר, שלווה ועוצמה גדולים יותר.

אבל ההרגל הזה והמדע שבבסיסו אינם סתם חשיבה חיובית או עוד תוכנית ליצירת חוויות חיוביות, שמתבזבזות על המוח; כוחו בכך שהוא משתמש בחוויות בנות חלוף כדי לגרום לשיפור מתמשך ברשת העצבית שלכם.

העוצמה הפנימית שאנו זקוקים לה בשביל להצליח, לדעת להתמודד ולחוש רווחה נוצרת על ידי מבנים עצביים במוח - אבל כדי לעזור לאבותינו לשרוד, המוח פיתח הטיה שלילית שהופכת אותו למעין ולקרו בכל הקשור לחוויות שליליות ולטפלון בכל הקשור לחוויות חיוביות.

על מנת לפתור את הבעיה ולייצר את העוצמה הפנימית במוח שלכם, אתם תלמדו אילו חוויות חיוביות ממלאות את שלושת הצרכים הבסיסיים שלכם: ביטחון,

סיפוק וקשר. כאשר תעצימו את תחושת השלווה הפנימית, הסיפוק והאהבה שלכם, לא תרגישו צורך לרדוף אחר אירועים נעימים או להיאבק באירועים לא נעימים. אתם תיהנו מתחושת רווחה ללא תנאי, שאינה מבוססת על נסיבות חיצוניות.

המוח שלכם הוא האיבר החשוב ביותר בגופכם ומה שמתחולל בו קובע מה תחשבו ותרגישו, תאמרו ותעשו. מחקרים רבים מראים שהחוויות שלכם משנות בהתמדה את המוח בכיוון זה או אחר. ספר זה מתמקד בשיפור יכולתכם לשנות את המוח לטובה.

המוח הוא איבר מדהים ואתם תלמדו עליו הרבה. בשלושת הפרקים הראשונים אתן סקירה של אופן הפעולה של המוח, למה אתם צריכים לתפוס עליו פיקוד, ואיך אתם יכולים להתחבר אל הטבע האמיתי הנפלא שלכם.

בהמשך הספר אראה לכם דרכים יעילות להנחיל את הטוב ולהפוך את הפעולה להרגל. אינכם זקוקים לרקע במדעי המוח או בפסיכולוגיה על מנת להבין את הרעיונות האלה.

זיקקתי אותם לארבעה צעדים: לחוות חוויה חיובית. להעשיר אותה. לספוג אותה. לקשר חומרים חיוביים ושליליים כך שהחיוביים ישככו ואפילו יחליפו את השליליים. (הצעד הרביעי אינו הכרחי.)

אנחנו נתעמק בכל צעד, ואתם תלמדו שפע של דרכים מעשיות וענייניות לשים לב או ליצור - אפילו באמצע יום עבודה עמוס - חוויות חיוביות ולשלבן במוחכם, בנפשכם ובחייכם.

בסוף כל פרק ישנו חלק בשם "לב הדברים" שמסכם את נקודות המפתח. ואם אתם רוצים ללמוד עוד על המדע ששאבתי ממנו או לקרוא את הערות השוליים המזדמנות שלי, תוכלו לעבור להערות ולביבליוגרפיה בסוף הספר. נתקלתי בהנחלת הטוב בעודי במכללה וזה שינה את חיי. כיום, לאחר ארבעים שנה, אני מנסה במסגרת עבודתי כנוירופסיכולוג לפתח את ההרגל הזה במלואו.

לימדתי אלפי אנשים, ורבים מהם שלחו לי סיפורים על האופן שבו הוא שינה גם את חייהם שלהם; אתם תראו כמה מהסיפורים האלה בגופן מודגש בפרקים הבאים.

אני שמח על ההזדמנות שיש לי לחלוק איתכם את ההרגל הכביר הזה, ואם אתם רוצים ללמוד עליו יותר אתם מוזמנים לפנות למקורות שמוצעים חינם באתר האינטרנט שלי.

בתור אב, בעל, פסיכולוג, מדריך מדיטציה ויועץ עסקי למדתי שהדברים שאנחנו עושים - בעולם ובתוך ראשנו - הם החשובים ביותר. לפיכך אציג בפניכם שיטות חווייתיות להמרת מצבים נפשיים בני חלוף למבנים עצביים בני קיימא; אתם מוזמנים להתאים את ההצעות שלי לצורכיכם.

אני מקווה שתיהנו ממה שתמצאו בספר הזה, ושהוא יעזור לתגליות שלכם להיטמע במוחכם ובחייכם.

האמינו בעצמכם. הנחלת הטוב תעזור לכם לראות את הטוב שיש בכם, בעולם ובאנשים אחרים.

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il