להישאר צעירים - הוראות תחזוקה

שנים רבות של חיים בריאים וטובים יותר

ד"ר מייקל פ' רויזןד"ר מהמט ס' אוז


תקציר על המחברים טעימה מהספר
שם בעברית להישאר צעירים - הוראות תחזוקה
דאנאקוד 99-1718
מספר עמודים 424
שם המתרגם נוגה שרון
שם הספר במקור You - Staying Young - The owner's manual for extending your warranty
שם מחבר באנגלית Michael F. Roizen, M.D • Mehmet C. Oz

תקציר

  • רובנו חושבים על הזדקנות גופנו כפי שאנחנו חושבים על הזדקנות המכונית שלנו: ככל שמזדקנים יש יותר קלקולים.

רובנו מאמינים שבגיל ארבעים מתחילה הידרדרות אטית אך יציבה של המוח, העיניים, העורקים, היצר המיני וכל יתר המנגנונים שמשפיעים על איכות חיינו ועל אורכם.

אבל תהליך ההזדקנות יכול להיות שונה!

מחברי רב המכר גוף האדם - הוראות תחזוקה חוזרים עם ספר מרתק נוסף. בסגנונם המשעשע ובאבחנותיהם החדות ילמדו אתכם הרופאים כיצד למנוע את ההידרדרות הבלתי נמנעת כביכול של מערכות גופכם. הסבריהם מאירי העיניים על גורמי ההזדקנות העיקריים שהמדע גילה רק לאחרונה יסייעו לכם להישאר צעירים ולחיות חיים ארוכים וטובים יותר!

בלב לבו של ספר חשוב זה נמצאים גורמי ההזדקנות העיקריים: תהליכים ביולוגיים השולטים בקצב ההזדקנות של גופכם. כמה מהתהליכים מוכרים לכם, כמה אינם מוכרים כלל, ואת חלקם מעולם לא קישרתם לתהליך ההזדקנות; חלקם מאיצים את תהליך ההזדקנות, וחלקם מעכבים את מנגנוני הריפוי של הגוף. שיאו של הספר בתוכנית מדהימה בת ארבעה-עשר ימים, שתסייע לכם להישאר צעירים ולחיות חיים ארוכים וטובים יותר!

בספר נפלא ושימושי זה תלמדו את העקרונות לאריכות ימים, את הסיבות הרבות להזדקנות ואת הדרכים המגוונות להילחם בהשפעותיהן; תבינו כיצד פועלות מערכות גופכם והכי חשוב - איך לגרום להן לעבוד כפי שעבדו בעבר, כשהייתם צעירים יותר, וכל זאת כדי לחיות חיים באיכות גבוהה ביותר עד יומכם האחרון!

על המחבר

ד"ר מייקל פ' רויזן - Michael F. Roizen, M.D

ד"ר מייקל פ' רויזן הוא מחבר רבי-מכר, ומייסד שותף של אתר האינטרנט הפופולרי RealAge.com. הוא עומד בראש התוכנית לשמירה על הבריאות ובראש המכון לשמירה על הבריאות במרפאת קליבלנד.

ד"ר רויזן מופיע זה תשע שנים ברציפות ב"רשימת הרופאים הטובים ביותר בארצות הברית" המפורסמת על ידי וודוורד/וייט.


ד"ר מהמט ס' אוז - Mehmet C. Oz

ד"ר מהמט ס' אוז אף הוא מחבר רבי-מכר ומומחה הבריאות בתוכניתה של אופרה וינפרי. הוא פרופסור לכירורגיה וסגן יו"ר המחלקה לכירורגיה באוניברסיטת קולומביה, והמנהל הרפואי של המרכז לרפואה משולבת, ומנהל מכון הלב במרכז הרפואי של בית החולים הפרסביטריאני ואוניברסיטת קולומביה בניו-יורק.


טעימה מהספר

הקדמה

רובנו סבורים שתהליך ההזדקנות מתרחש כך: אנחנו עסוקים בשלנו, חיים את חיינו באושר, עד שיום בהיר אחד אנחנו מתחילים להרגיש זקנים והתסמינים מופיעים בזה אחר זה אל מול עינינו המעורפלות מקטרקט. העצמות שלנו חורקות, הגב שלנו כואב, אנחנו לא מצליחים להיזכר בשמות השכנים, שונאים לנהוג בלילה, כבר לא יכולים לשחק גולף, לא שומעים את מה שבני זוגנו אומרים וחיי המין שלנו מסתכמים, פחות או יותר, בהתחככות במכונת הכביסה. לא עובר זמן רב ואנחנו מתחילים לאכול את ארוחת הערב בשלוש וחצי, כשמטרת היום העיקרית שלנו היא להישאר ערים עד שעה מאוחרת מספיק, כדי לראות תוכניות אהובות בטלוויזיה.

משמעותה של הגישה הזו, מבחינתנו, היא שאתם טובעים בחיים במקום לטבול ביופיים. אנחנו כאן כדי לקרוא תיגר על התפיסה הזו של תהליך ההזדקנות, ולהציע דרך חשיבה חדשה על "רפואת האנטי־אייג'ינג" )עיכוב ההזדקנות(. מסורתית, הקהילה הרפואית מתמקדת בטיפול במחלות כרוניות ובריפוי מחלות המזוהות עם תהליך ההזדקנות - סרטן, מחלות לב, שבץ. ההנחה ברורה: מאחר שיותר מ־ 50 אחוז ממקרי המוות מיוחסים לסרטן ולמחלות לב, יש סיכוי של 50 אחוז שתצליחו להימנע מהרוצחים הגדולים. אבל מתברר שזה לא מה שקורה במציאות. המחלות הללו אמנם קטלניות, אבל שלילתן כגורמי תמותה תעלה את תוחלת החיים הממוצעת שלכם בתשע שנים וחצי בלבד - לא בשלושים או בארבעים שנה כפי שהיינו מצפים. מדוע? מכיוון שמשהו אחר יתפוס את מקומן.

כדי להוסיף מספר ניכר של שנים לחייכם - וחיים לשנותיכם - עליכם להפחית את הסיכון לכל המחלות, והדרך היחידה לעשות זאת היא באמצעות האטת קצב ההזדקנות ברמת התא. ריפוי סרטן או כל מחלה אחרת לא משנה בהכרח את טבעו או את מהירותו של תהליך ההזדקנות של גופכם, זאת מכיוון שֶׁחוֹלִי והזדקנות - למרות הקשר ביניהם - אינם אותו דבר. כשאנו מזדקנים חלה הידרדרות אטית בכל מערכות גופנו, אשר חושפת אותנו יותר למחלות. האטת תהליך הזדקנותם של התאים בגופנו ובמקביל מניעת מחלות יאפשרו לנו ליהנות לא רק מאיכות חיים גבוהה יותר, אלא גם מתוחלת חיים ארוכה הרבה יותר. למצב הזה אנחנו רוצים להביא אתכם.

מובן מאליו שהסיבה לכך שתהליך ההזדקנות מפחיד כל־כך אינה משום שהוא נתפס כמי שמתגנב אלינו כמו גנב ממולח. במציאות, תהליך ההזדקנות דומה יותר לעבודתו של שודד בנקים מתוחכם, שבמשך חודשים מרוקן את הכספות. מדוע עשינו את ההבחנה הזאת? משום שחולף פרק זמן עצום בין הגורם לבעיה לבין התבטאותה בחיים שלכם. פירושו של דבר שכבר בשנות השלושים, הארבעים והחמישים לחייכם, עליכם להתחיל לבנות מנגנוני הגנה נגד התקפות שעשויות להופיע רק בגיל שישים, שבעים ושמונים.

מהו הגיל האמיתי שלכם? לכל אורך הספר נתייחס לגיל האמיתי שלכם, כלומר לגיל הביולוגי שמחושב לפי נוסחה המבוססת על אורח החיים שלכם ועל הרגליכם, ולא לגיל הכרונולוגי. אם תאמצו הרגלים חיוביים, הגיל האמיתי שלכם יהיה צעיר בהרבה מהגיל הכרונולוגי. אם תאמצו הרגלים שליליים, יהיה לכם גוף של קשישים, אפילו אם לפי לוח השנה עדיין לא הגעתם לגיל שלושים. אחד הממצאים של נוסחת הגיל האמיתי הוא הכלל הבא: עשו שינויים ותזכו בפרסים. אתם יכולים לחשב את הגיל האמיתי שלכם באמצעות מבחן שאפשר לעשות בחינם באתר הגיל האמיתי.

למרבה המזל, המדע פענח סוף סוף את רוב התהליך הביולוגי המדהים ששולט בהזדקנות. באמצעות היכרות עם המיטוכונדריה, הטלומרים, האנזים סירטואין, החנקן החמצני והעצב התועה - היכרות שתעשו באמצעות ספר זה - תלמדו כיצד להשתמש בתגליות המופלאות הללו בחייכם. כשניקח אתכם למסע בתוך גופכם, תלמדו על הכרומוזום דמוי הפרסה שמשפיע על איבוד הזיכרון; תגלו את מפעלי האנרגיה התאיים שמשתתפים בתהליכים הפוגעים בעורקים ובתהליכים השומרים עליהם (ואתם חשבתם שזה הכול בגלל עוגיות החמאה); הנשים שביניכם אפילו יגלו אם הן מועמדות טובות לטיפול הורמונלי כשהן מזדקנות; ותבינו כיצד העין השלישית שלכם שולטת בהרגלי השינה (כן, אמרנו שלישית). לבסוף, באמצעות הבנת המדע שמאחורי גופכם, תאטו את קצב ההזדקנות שלכם כדי לחיות חיים ארוכים ובריאים. אף שהמדע הוא שמחזיק את המפתחות, רק לכם יש הכוח לפתוח את המנעול ולממש את הפוטנציאל שלכם לאריכות ימים.

אחרי ככלות הכול, ההזדקנות אמנם בלתי־נמנעת, אבל בהחלט אפשר להשפיע על הקצב שלה.

ייתכן שהדרך הטובה ביותר להסביר את מנגנון ההזדקנות היא באמצעות התבוננות במערכת מורכבת אחרת, שנתונה לאותן השפעות כמו הגוף שלכם: עִיר. ערים מסוימות נשארות יפות ואלגנטיות גם כשהן בנות שנים רבות )חשבו על ערים אירופיות עתיקות ואלגנטיות כמו לונדון(, בעוד שערים אחרות, אף אם אינן כה עתיקות, נראות שחוקות וחבולות ונזקקות לטיפול נמרץ עירוני. כל עיר חווה את העליות והמורדות של ההזדקנות, וכללית אפשר לומר כי הדרך שבה ראשי העיר ותושביה מסתגלים לשינויים קובעת אם העיר תזדקן בחן או תהפוך למוכת גרפיטי, מהומות והתנוונות עירונית {ראו איור 1).

לכל עיר יש קוד גנטי משלה, כשם שלכם יש קוד גנטי משלכם. הגֶנים של העיר הם הנתונים הגיאוגרפיים שלה - היא יכולה לשכון לצִדו של נהר, להימצא באזור אקלים חם או קר, או לשכון על נתיב תנועתן של סופות הוריקן מזדמנות. את הנתונים הגיאוגרפיים של המקום אי־אפשר לשנות מיסודם. אבל העיר יכולה להתאים את עצמה לסביבה באמצעות מבנים עמידים לרעידות אדמה, רחובות תת־קרקעיים לתנועת אנשים בחורף או שימוש במעבורות כאמצעי תחבורה. תהליך ההסתגלות שהעיר עוברת כדי לשרוד ולשגשג הוא גורם מכריע לחיוניות שלה. הדבר נכון גם בכל הקשור אליכם.

העובדה שהגורל חילק לכם קלפים גנטיים המעלים את הסיכון שלכם לחלות במחלת לב או בסוכרת, או להזדקק למכנסיים בגודל של מצנח, אינה אומרת שאתם לא יכולים להקטין את מידת ההשפעה של הגנים האלה. אחד הדברים העיקריים שנלמד אתכם הוא שאמנם אינכם יכולים לשנות את המטען הגנטי שלכם, אבל אתם יכולים לקבוע אם הוא יופעל או יישאר רדום ובאיזה אופן הוא יתבטא. לא כל גֶן מזיק ואגרסיבי חייב לבוא לידי ביטוי, ולא כל הגֶנים המגִנים והבלתי־פעילים חייבים להישאר רדומים. בדיוק כמו עיר, גם אתם תוכלו לפצות על החסרונות בצורה אלגנטית, אם תבינו את האפשרויות העומדות בפניכם. בל נשכח, את רומא מכנים "עיר הנצח".

ערים מסוימות עלולות להידרדר אם לא ינוהלו כראוי, ואילו אחרות עשויות להישמר ולהתחדש אם יהיו להן משאבים וחסכונות מתאימים וזמינים. גם אתם יכולים לחיות חיים של כבוד ושל תשוקה, אפילו אם גופכם מבוגר יותר ביסודו. לכל אורך הספר, תלמדו דרכים רבות לניהול המטרופולין הפרטית שלכם. תִראו שהמערכת החיסונית שלכם היא בעצם כמו כוח המשטרה של גופכם. שהעורקים שלכם הם כמו כבישים, שעלולים להיות עמוסים, חסומים או שחוקים בעקבות שנים של שימוש; שהמוח הוא כמו רשת חשמל שמספקת אנרגיה לכל העיר, ושהיא עלולה להיפגע פה ושם אם תיתנו לענפים עצביים ליפול על קווי המתח שלכם; תלמדו שבמובנים רבים, העור שלכם הוא כמו הפארקים והמרחבים הירוקים של העיר, שתורמים לתחושה הכללית של היופי ושל החיוניות.

ומה תלמדו על השומן שלכם? כן, שהוא המזבלה.

ואתם? חשבו על עצמכם כראשי העיר, בעלי הכוח להחליט מה יהיה הטוב ביותר לעיר הביולוגית שלכם.

המטרה העיקרית שלנו אינה רק למנוע מהעיר שלכם להפוך לעיר רפאים, כלומר למנוע מכם למות (אם כי ברור שזו מטרה חשובה) . המטרה שלנו היא להציב את הגוף שלכם בראש רשימת "עשר הערים שהכי טוב לחיות בהן". המטרה היא להפוך את גופכם לנמרץ ולעדכני, עם משאבים רבים שינוהלו היטב, ואולי יותר מכול, להעניק לו את היכולת להסתגל במהירות לזמנים המשתנים, ולהמציא את עצמו מחדש.

כיצד תלמדו להכיר את העיר שלכם ואת כל הדברים שמשפיעים עליה? אנו עומדים להציג אותה בפניכם כך: המדע זיהה ארבעה־עשר תהליכים עיקריים שמניעים כמעט את כל תהליכי ההזדקנות שאנחנו עוברים. מגורמי ההזדקנות הללו - החל בשחיקה ובלאי וכלה בחוסר איזון של המוליכים העצביים )נוירוטרנסמיטורים( - אפשר ללמוד על הכלים שתזדקקו להם כדי להשיג את מה שאתם באמת רוצים: לעזור לגופכם להיות צעיר ולהעניק לו יותר אנרגיה מזו שיש לְגוּר לברדור.

לאורך הספר תפגשו את גורמי ההזדקנות הללו בקטעים מיוחדים שכותרתם גורם הזדקנות עיקרי. בפרקים שביניהם, תגלו כיצד גורמי ההזדקנות העיקריים משפיעים על מערכות הגוף השונות, ותמצאו הצעות מעשיות וספציפיות בנוגע לאופן שבו אפשר לפעול נגד השפעותיהם. הבנת הסיבות להזדקנות תאפשר לכם להבין את דרכי הפעולה להארכת תוקף האחריות על גופכם, שאותן נחשוף בפרק האחרון.

חפשו לאורך הספר את הקטעים שיעזרו לכם ללמוד על גופכם:

גורמי הזדקנות עיקריים: רוב האנשים אינם מכירים אותם, אבל אלה הם גורמי ההזדקנות העיקריים שפועלים מאחורי הקלעים וגורמים להזדקנות התאים שלנו. (בסופו של דבר, אנחנו לא מסתדרים בלי התאים שלנו...) הבנת התהליכים הללו - שהחשיפה שלהם הובילה בדרך־כלל לפרס נובל - תהפוך אתכם לנבונים יותר כשתשוטטו בין המגוון הרחב של טיפולי אנטי־אייג'ינג, או לפחות תגרום לכם להישמע חכמים בשיחות חולין. הציצו בסיכום שלנו בעמוד 17 , אשר מרכז את גורמי ההזדקנות העיקריים, ותוכלו לראות אילו מהם יכולים להטות את כף הנעורים לטובתכם.

גוף האדם - מבחן: בתחילת כל פרק מופיע מבחן קצר שתוכלו לעבור כדי להעריך היכן אתם ממוקמים בסולם ההזדקנות. הרגעים האינטראקטיביים האלה יעניקו לכם תובנות חדשות על גופכם ועל גילו התפקודי.

גוף האדם - טיפים: בסוף כל פרק נמנה כמה פעולות ואסטרטגיות, שבעזרתן תוכלו לשמר את התפקוד הנמרץ של גופכם, כך שבגיל שישים הוא יהיה כפי שהיה בגיל שלושים וחמש. הטיפים האלה - שחלקם שנויים במחלוקת, אנחנו מודים - יספקו מידע על שינויים פשוטים שאפשר לעשות כדי להשפיע על התהליכים המורכבים שבגופכם. במקרים שבהם אי־אפשר להסתמך על המדע מאחר שהוא אינו יכול לנחש במדויק מה יהיה בעוד חמישים שנה, נביא את העצות שהיינו נותנים לבני משפחותינו.

גוף האדם - כלים: בעמוד 334 ולאורך הספר כולו, יצרנו תוכניות שכדאי לכם ליישם בחייכם. הן יעזרו לכם להפחית מתח, להפסיק לעשן, לבצע את בדיקות המעבדה הנכונות, להתמודד עם כעסים ולהשיג עוד הרבה דברים אחרים. כמו כן, יש פרק מיוחד על הדרכים שבהן אתם יכולים לשפר את מצב הגוף )והנפש( שלכם, באמצעות תרגילים שמתאימים לכל אחד.

גוף האדם - התוכנית להארכת תוקף האחריות על גופכם: בסוף הספר נציג תוכנית שאמורה להימשך ארבעה־עשר ימים, שבכל אחד מהם יבוצעו השינויים הקטנים שיביאו לשינוי גדול שיאפשר לכם לחיות יותר שנים ולהיות יותר צעירים. זאת תהיה תוכנית היסוד לעשורים הבאים של חייכם.

גוף האדם: עקרונות לאריכות ימים
מתברר שאחד המדדים הטובים ביותר לקביעת מידת ההזדקנות אינו עד כמה לאט אתם נוסעים בנתיב השמאלי או האם אתם לובשים מכנסיים משובצים או לא, אלא כיצד אתם מעריכים את מצבכם הרפואי. אז בואו רגע לקראתנו, וענו על השאלה הבאה:

מה מצב בריאותכם ביחס לאנשים אחרים בגילכם?

  • מצוין
  • טוב מאוד
  • טוב
  • סביר
  • רע

אם בחרתם בסביר או ברע, יש לכם סיכוי גדול פי שלושים, לעומת מישהו דומה, למות בשנתיים הקרובות. אם זה לא מספיק מפחיד כדי לגרום לכם להוציא את החטיף מהפה, אנחנו לא יודעים מה כן. אבל אנחנו לא מנסים להפחיד אתכם כדי שתעשו שינויים; אנחנו פשוט רוצים שתבינו שאתם אחראים ליצירת רשימת "הערים שהכי טוב לחיות בהן" שלכם. האם אתם מאושרים בגופכם? האם אתם רוצים לגור בו? באיזה מקום אתם מדרגים את מצב בריאותכם? האם הרשימה שלכם טובה יותר משל אחרים?

התשובות לשאלות הללו יספקו את התשובה הטובה ביותר לשאלה עד כמה ארוכים יהיו חייכם ומה תהיה איכותם. מדוע? מכיוון שהאמת היא שסביר להניח שיש לכם תחושת בטן בנוגע לאיכות חייכם; בנוגע למידת הבריאות שלכם ולנקודות התורפה שלכם. התחושות הפנימיות שלכם בכל הקשור לגופכם יכולות להוביל להארה הסופית שאולי לא בחרתם בדרך הנכונה. למרבה המזל, כאן המדע בא לעזרתנו. ובעזרת מה שהמדע גילה לאחרונה (וב"לאחרונה" אנחנו מתכוונים לכך שעל חלק מהדברים אפילו לא דיברו לפני עשר או אף חמש שנים), תוכלו לעשות את השינויים הדרושים.

לפני שניכנס להסברים על התהליכים הביולוגיים המופלאים הללו - המצבים הספציפיים והבעיות תלויות־הגיל שבהם אפשר לשלוט - בואו נבחן מה בעצם מצא המדע. ברגע שתבינו את העקרונות החדשים לאריכות ימים, תהיו נכונים יותר לשנות את הרגליכם. חמשת העקרונות האלה ישַׁנו את דרך החשיבה שלכם על אופן ההזדקנות של גופכם.

1. הזדקנות היא בעצם פשרה
למרות מה שאתם חושבים, ההזדקנות - שמסורתית נתפסת כמצב שבו כל המערכות קורסות בתהליך אטי ומכאיב - אינה "אמורה לקרות". היא לא תולדה של החיים. למעשה, היא מעין תופעת לוואי של תוכנית מפוארת יותר לבני האנוש.

רבים חושבים שמִפרקים חורקים, ציפורניים מעובות ומעיים עצבניים הם פשוט חלק מהעניין. אנחנו זוכים לחיות עד גיל שמונים ומשהו, ואחר־כך, בתמורה, מצפה לנו אומללות עד סוף ימינו. זה נורא להיות זקן, הא? חכו רגע. נכון, יש פשרה, אבל לא כזו. אם תביטו בכל אחד מהתהליכים הביולוגיים שמתרחשים בגופנו, תראו שיש סיבה אבולוציונית לקיומו ולאופן פעולתו של כל אחד מהם. הסיבה הזו, בלי יוצא מן הכלל, היא להבטיח את הישרדות המינים. במילים אחרות, האבולוציה קבעה ששימור הגֶנים שלכם חשוב הרבה יותר משימור החיים שלכם כפרטים. התהליכים הביולוגיים בגופכם קיימים כדי להגן עליכם אך ורק בפרק הזמן הדרוש לרבייה ולגידול הצאצאים. למעשה, רק מאמצע המאה העשרים - לפחות במדינות המפותחות - יכלו אנשים לצפות לחיות הרבה מעבר לשנות הרבייה שלהם.

התהליכים האלה, שקיומם הגיוני מאוד לצורכי רבייה, לא יפעלו מן הסתם לטובתכם כשתתבגרו. זהו תהליך ההזדקנות. המערכות, שנועדו להגן עליכם עד שתסיימו את תהליך הרבייה שלכם (בין אם אתם מתרבים ובין אם לאו), עלולות לא להסתגל לתהליך ההזדקנות. אם מסתכלים על תהליך ההזדקנות מנקודת המבט של הגֶנים ולא מנקודת מבטו של האדם, הכול נראה הרבה יותר הגיוני.

לפשרה הזו נתייחס מדי פעם בשם התיאוריה של גוף האדם להזדקנות - העובדה שההזדקנות אינה חלק מתוכנית־העל לחיים, אלא רק הסתעפות שלה.

2. הזדקנות קשורה יותר לתיקונים ופחות להרס של מערכות
דברים מתקלקלים. מכוניות, מחשבים ומערכות יחסים - לכל אחד מהם יש נקודת שבירה משלו. זו תהיה טעות לחשוב שלא יופיעו קלקולים לאחר פציעה אקוטית (שרֵפת ענק או קרע של רצועה בברך), או לאחר שימוש ממושך ושנים ארוכות של שחיקה (כביש בן חמישים שנה או גב שהשתמשו בו יותר מדי). אין ספק שחשוב לשמור על המערכות הביולוגיות כך שלא יתקלקלו, אבל הסוד האמיתי לאריכות ימים אינו קשור לקיומם או להיעדרם של קלקולים, אלא לאופן שבו מתאוששים מהם ומתקנים את הנזקים לאחר שהתרחשו. למעשה, גופנו אינו בנוי כך שלא יתקלקל (רגליים עבות כמו עצי סקויה אולי לא יישברו, אך גם לא יהיו זריזות במיוחד). הוא בנוי כך שיהיה יעיל ויוכל לרפא את עצמו.

מגופכם, כמו ממכוניתכם, תוכלו להוציא קילומטראז' גדול יותר אם תבצעו טיפולי אחזקה שגרתיים. ההזדקנות, בבסיסה, היא תהליך שבו התאים מאבדים את יכולת ההתאוששות שלהם; הם מאבדים את יכולתם לתקן נזקים מכיוון שמנגנונים כמו מיטוכונדריה וטלומרים, שאולי לא שמעתם עליהם מעולם )עד עכשיו(, אינם עובדים כמו שצריך. אבל יש בכוחכם להמריץ את יכולת ההתאוששות שלהם ולאפשר לכלי הרכב שלכם להמשיך לנסוע עוד כמה מאות אלפי קילומטרים.

3. ההזדקנות היא בו בזמן תהליך פנימי שמשפיע על החוץ
ותהליך חיצוני שמשפיע על הפנים רבים מאיתנו אוהבים לחשוב שההזדקנות היא תהליך קסום שמתרחש עמוק בגופנו. שיש, כביכול, יצורים גרונטולוגיים קטנים שמפעילים לחץ על התאים ועל מערכות הגוף שלנו כדי שנזדקן. בספר הזה תלמדו שתהליך ההזדקנות אינו קשור רק לתהליכים התאיים האלה, אלא בעיקר לתגובות, לדרכי ההסתגלות ולדרכי ההתמודדות שלנו עם הגורמים שמשפיעים עלינו מבחוץ - גורמים כמו שמש, מצבי לחץ ומדרכות חלקלקות. לְמה הכוונה? הכוונה היא שתהליך ההזדקנות קשור בעצם לקצב ההזדקנות, ובמיוחד לצורה שבה המִשתנים החיצוניים והפנימיים מאיצים או מאטים את התהליך. הנה הסוד הגדול על הזדקנות: קצב ההזדקנות שלכם מכפיל את עצמו כל שמונה שנים. לו היינו מסוגלים לשמור על קצב הזדקנות של גיל ארבעים למשך שארית חיינו, היינו חיים יותר ממאה ועשרים שנה ו"מתים מזקנה". בעוד שהשפעות הפנים על החוץ והחוץ על הפנים תורמות לתהליך ההזדקנות (ושתיהן משפיעות זו על זו), המשימה שלכם היא לנסות לשלוט בשני סוגי ההשפעות, כדי להאט את הגורם האמיתי להזדקנות: קצב ההזדקנות.

4. ההזדקנות אינה קשורה לבעיות בודדות אלא לבעיות מורכבות
מי שביקר פעם במעדנייה יודע שלגבינה שוויצרית יש שני מראות אופייניים: חורים גדולים או חורים קטנים, שפיזורם וצורתם אקראיים. דרך טובה לחשוב על ההזדקנות היא לדמיין שאתם מסתכלים דרך ערֵמה של תריסר פרוסות גבינה שוויצרית (ראו איור 2, עמוד 14). אם החורים קטנים והפרוסות עבות, אי־אפשר לראות מבעד לערמה. כעת, דמיינו לעצמכם שכל פרוסה של גבינה שוויצרית כזו מייצגת שכבת הגנה של הגוף כנגד תהליך ההזדקנות.

לאנשים נמרצים וחזקים אולי יש חורים קטנים במערכת - כאלה שמאפשרים מעבר של מספר קטן של בעיות, אבל לא משהו רציני מדי. אולי יש להם חור קטן בפרוסה של בריאות הלב, כמה חורים קטנים בפרוסה של בריאות המוח וחור בינוני בפרוסה של בריאות הכרומוזומים. לא משהו רציני שמאפשר לראות מבעד לערמה.

אך כשתהליך ההזדקנות מתחיל, החורים הללו יכולים לגדול מעט או הגבינה יכולה להיהפך לקצת יותר דקה. כאשר חורים גדולים בפרוסה אחת חופפים לחורים הגדולים של פרוסה אחרת, המשמעות היא שיש לכם בעיות גדולות. וזה דומה במקצת למה שמתרחש בתהליך ההזדקנות: לבעיות הקטנות שצצות פה ושם אולי אין השפעה גדולה, אך כשהן גדֵלות וחוברות לבעיות אחרות, נוצר משהו שאנחנו אוהבים לכנות בשם )הפעילו את מוזיקת הרקע המפחידה( "רשת של סִיבָּתִיוּת". זהו מצב שבו בעיות בריאוּת קלות לכאורה נהפכות לבעיות חמורות יותר, שכולן נובעות מצירוף של סיבות שונות.

5. תהליך ההזדקנות הוא הפיך - כל מה שצריך זה דחיפה קלה בכיוון הנכון
רוב האנשים סבורים שתהליך ההזדקנות הוא כמו מפולת הרים, שבכל מקרה כולנו נזדקק להליכונים, למכשירי שמיעה ולמשקפיים. אנחנו לא אומרים שבהכרח תצליחו להימנע מכל המהמורות (הקטנות והגדולות) שבדרך, אבל אנחנו גורסים שתהליך ההזדקנות אינו בלתי־נמנע כמו טיולי הבוקר לשירותים.

בספר הזה תלמדו כיצד לדרבן קלות את מערכות גופכם, כדי שהן יפעלו לטובתכם ויתנו תנופה לחייכם. והחשוב מכול, בכל הנוגע למועד שבו מתחילים לערוך את השינויים הללו אין מוקדם או מאוחר. אינכם זקוקים לשיפוץ כללי, מאחר שלמען האמת הגוף שלכם הוא מכונה ממש מצוינת. מה שעליכם לעשות הוא למצוא ולתקן את החוליות החלשות האישיות שלכם - את הדברים שעושים אתכם הכי פגיעים להשפעות ההזדקנות. התוצאה המצטברת של הדרבון הזה - אף שהוא אינו משמעותי מבחינה התנהגותית או אפילו ביולוגית - עשויה להיות עצומה בכל הנוגע להעלאת תוחלת החיים ולשיפור איכות החיים.

האמת בנוגע לתהליך ההזדקנות היא שיש לכם - ברגע זה - יכולת להאריך את תוחלת החיים שלכם ב־ 35 אחוז לעומת תוחלת החיים המצופה (כיום תוחלת החיים היא שבעים וחמש שנים לגברים ושמונים לנשים), עם שיפור ניכר באיכות החיים וללא חולשה. במילים אחרות, לא נגזים אם נאמר שאתם יכולים לחיות עד גיל מאה ויותר, וליהנות מאיכות חיים טובה לאורך הדרך.

אתם אמנם יכולים להיעזר בכישורים, במיומנויות ובידע של אחרים כדי לפתור בעיות בריאות, אבל מה שאתם באמת צריכים לעשות הוא למנוע מראש את הבעיות האלה. הגבלת צריכת הקלוריות, חיזוק הגוף ושיפור איכות השינה הן שלוש מתוך תרופות האנטי־אייג'ינג הטובות ביותר של הטבע. שילוב של הפעולות האלה יחד עם שאר הפעולות שאנחנו ממליצים עליהן, ישפר ב־ 70 אחוז את איכותו של תהליך ההזדקנות שלכם. האם אתם לא מעדיפים שהכוח לשלוט בעתידכם יהיה בידיים שלכם ולא בידיים של מישהו אחר?

העובדה שעשיתם טעויות בעבר אינה אומרת שאתם לא יכולים לתקן אותן היום. גם אם אכלתם המבורגרים לארוחת בוקר או טיגנתם את תאי המוח שלכם מרוב לחץ, גורלכם אינו מחייב לבישת מכנסיים רחבים ושכחת ימי הולדת. לא משנה מה היה אורח החיים שלכם בעבר, תהליך ההזדקנות הוא הפיך: אתם יכולים להתחיל מחדש אם אתם רוצים. אם תאמצו הרגל חיובי במשך שלוש שנים, השפעתו על גופכם תהיה כאילו נהגתם כך כל החיים. יתר על כן, גם לאחר שינוי התנהגותי שנמשך שלושה חודשים בלבד אפשר לראות הבדל בתוחלת החיים הצפויה.

כפי שאמרנו, ההזדקנות בלתי־נמנעת, אך קצב ההזדקנות לא. הביאו בחשבון את העובדה הבאה: רק 10 אחוזים מהאנשים בשנות השבעים לחייהם נחשבים לתשושים. בהגיעם לגיל מאה, כמעט 100 אחוז מהם נחשבים לתשושים. מה שאנחנו מנסים לעשות הוא לוודא שהאחוז הזה יישאר נמוך למשך זמן ארוך יותר. אנחנו רוצים שבסוף המירוץ תרגישו טוב כפי שהרגשתם בתחילתו.

המטרה שלנו כאן היא להבטיח שתיהנו מאיכות חיים טובה, עד שבשלב כלשהו - תסלחו לנו על הבוטות - תתפגרו. זה התרחיש האידאלי, נכון? אף אחד לא רוצה לבלות את שנות הזהב שלו באכילת ג'לי, כשהוא סובל מפצעי לחץ ולא זוכר את תשעת העשורים הקודמים של חייו. כולנו רוצים להרגיש בני שלושים גם בגיל שמונים. אנחנו רוצים שתהיה לנו חוכמה של סבא וסבתא, בלי להרגיש כאלה. המטרה שלנו אינה להביא אתכם לגיל מאה ועשרים - אלא אם כן מאה עשרים השנים הללו תהיינה איכותיות.

בסופו של דבר, ובניגוד למה שרבים חושבים, "לחיות יותר" אין משמעו ש"המוות נמשך זמן רב יותר". משמעותו היא שצריך ליהנות מכל רגע של החיים הארוכים יותר ולהפיק את המרב מהחיים.

אתם רוצים לחיות לאורך זמן ולחיות טוב. אתם רוצים להרגיש שאתם חיים, כל עוד אתם בחיים.

אתם לא רוצים להזדקן. אתם רוצים להישאר צעירים.

זו הדרך.

בואו נתחיל.

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il