ברליץ - מדריך כיס - ברלין

בריג'יט ליג'ק מסנג'רג'ק אלטמן


תקציר על המחברים טעימה מהספר
שם בעברית ברליץ - מדריך כיס - ברלין
דאנאקוד 99-1257
מספר עמודים 150
שם המתרגם רותי קינן
שם באנגלית Berlitz Berlin Pocket Guide

תקציר

כל המידע הנחוץ לביקור בלתי נשכח

ציוני דרך מפורסמים: כנסיית הזיכרון לקיסר וילהלם, שער ברנדנבורג, הרייכסטאג, עמוד הניצחון, שלוסבריקה, מגדל הטלוויזיה באלכסנדרפלאץ.

מוזיאונים מעולים: המוזיאון המצרי, גמלדגלרי, נויה נציונאלגלרי, המוזיאון היהודי, מוזיאון פרגמון, המוזיאונים של דאהלם.

רחובות וכיכרות: קורפירסטנדאם, פרידריכשטראסה, אונטר דן לינדן, ג'נדרמנמארקט, פוסטדאמר פלאץ.

מעבר למרכז: שלוס שרלוטנבורג, גרונוואלד וואנזה, שלוס סאנסוסי ועוד: מידע על קונצרטים וחיי לילה, קניות, אוכל ונופש.

מדריכי הכיס של ברליץ הם מדריכי הנסיעות הנמכרים ביותר בעולם. מידות המדריכים: 10.5X14.5 ס"מ והם אכן נכנסים לרוב הכיסים. במדריכים מידע רב וחיוני למטיילים. כריכות המדריכים (כריכה רכה בלמינציה איכותית) נפתחות ועל חלקן הפנימי הכפול פרושות מפות מפורטות של העיר או המדינה.

במדריכים תוכלו למצוא את הפרקים הבאים: עשר האטרקציות המובילות, הקדמה, קצת היסטוריה, מה לראות, מה לעשות, לאכול בחוץ, מידע שימושי למטייל, מלונות ומסעדות מומלצים, על היהודים בעיר או במדינה, מפתח שמות ורשימת נושאים הנסקרים בקצרה בין עמודי הספר. גרפיקה צבעונית מייחדת כל פרק ופרק ומאפשרת לכם למצוא במהירות את מבוקשכם.

על המחבר

עורך המהדורה האנגלית: טוני האלידיי

תרגום עריכה והתאמה למטייל הישראלי: רותי קינן.

אתר האינטרנט של ברליץ: www.berlitzpublishing.com

טעימה מהספר

ברלין

מעטות הן הערים המשקפות את ההיסטוריה המודרנית של אירופה יותר מברלין. כמעט לכל אשר תפנו תיתקלו בתזכורות לאירועים הדרמטיים של המאה ה-20, משום שברלין היא עיר המכירה בפומבי בעברה - לטוב ולרע - באמצעות מוזיאונים, אנדרטות זיכרון, ושימור של מבנים היסטוריים בעלי חשיבות.

לעתים הדבר עלול לגרום לתחושות עזות ולאי נוחות, אך החיוניות שבה חובקים הברלינאים את העתיד ונחישותם להמשיך הלאה בעודם חולקים כבוד לסבלות העבר, מעוררות השתאות. ביקור בעיר הסואנת וההדורה הזאת, שהיתה עדה לזעזועים אנושיים קיצוניים כל כך, היא חוויה שחובבי היסטוריה ומטיילים כאחד לא ישכחו במהרה.

מאז היתה לראשונה לבירת גרמניה, עוררה ברלין רגשות מעורבים של גאווה בעוצמתה, הערצה לתרבותה, שנאה לעובדת היותה מרכז הרודנות של היטלר, סלחנות - בהיותה מעוז החופש אחרי המלחמה, ופחד - כמוקד לסכסוך של המלחמה הקרה. ברלין, יותר מכל בירה אירופית אחרת, מסמלת את השינויים העמוקים שהתחוללו במאה האחרונה באירופה המערבית והמזרחית.

לעיר יש אתר מיוחד לכל אחת מאותן תחושות שהשם ברלין מעורר. שלוס שרלוטנבורג האצילי והמבנים באונטר דן לינדן רוחשים כבוד לתפארת העבר הפרוסי, ואילו שער ברנדנבורג הוא הצהרה על איחודה מחדש של העיר. הרייכסטאג מסמל את היותה של גרמניה המאוחדת שוב דמוקרטיה פרלמנטרית, בעוד שהאצטדיון האולימפי הענק הוא ביטוי מצמרר לדיקטטורה הראוותנית של היטלר.

האנדרלמוסיה וההרס שזרע שלטון זה נראים בבירור על מבנה הכנסייה על שם הקיסר וילהלם, וזוועות השואה מונצחות באנדרטות אינספור, קטנות וגדולות. השיפוץ המופלא של בית הכנסת החדש הוא סמל לנחישותה של הקהילה היהודית לחשל לעצמה זהות איתנה.

מזכרות מהחלוקה הישנה
הרבעים המזרחיים של העיר - מיטֶה, פָּנקוֹב, פרידריכשֵיין ופּרֶנצלָאוּאר בֶּרג - הם בעיקרם המרכז העתיק והמיושב בצפיפות של העיר. בנייני המגורים שלו (המכונים בבוז מיטְסקאזֶרנן, שפירושו ״קסקרטינים להשכרה״), היו מקור השראה לתיאטרון הפרולטריון של ארווין פּיסקָטור ובֶּרטוֹלד בּרֶכט בשנות ה-20 של המאה העשרים. כשברלין חולקה בתום מלחמת העולם השנייה, היה זה אך טבעי שהמגזר הסובייטי, הנאמן לעקרונות הקומוניזם, השתלט על אזורים נרחבים של מעמד הפועלים, בעוד שהשכונה הבורגנית שרלוטנבורג היתה למרכזה של ברלין המערבית.

עם האיחוד, מצאו עצמן לפתע ביחד שתי קבוצות של אנשים, שפעלו פסיכולוגית בתוך מערכות כלכליות וחברתיות שונות לחלוטין, דבר שעורר בעיות בלתי צפויות. עשרות אלפי מזרח גרמנים עברו להתיישב במערב, וזכו למענק ״הסת­גלות״, לסובסידיה על הדיור ולמימון לימודי מקצוע מטעם ממשלת בון. הנטל הכספי של האיחוד החל להטריד את המערב גרמנים. מיעוט של מערב ברלינאים בלתי מרוצים אפילו החל לאחרונה להביע משאלה, שאולי מוטב היה לו החומה לא היתה נופלת.

גם לתושבי מזרח גרמניה המיזוג עם המערב לא היה בדיוק אידילי. החשיפה הפתאומית למערכת הכלכלית המערבית של השוק החופשי היתה במקרים מסוימים בבחינת אסון, והיו כאלה שאיבדו יתרונות שנהנו מהם בעבר, כמו שכר דירה מבוקר ומשרות בטוחות. זמן רב והשקעות מתמשכות יידרשו על מנת להגיע למצב שנוסח באמירה הנצחית של הקנצלר לשעבר של מערב גרמניה וילי ברנדט: ״מה ששייך זה לזה יצמח זה עם זה״.

שחזור וחידוש
נפילת החומה והמיזוג בין שתי הערים העצמאיות הוליד עושר וגיוון תרבותי. בעיר יש לא פחות משלושה בתי אופרה, שלוש תזמורות סימפוניות גדולות ושתי גלריות לאומיות, וברלין מתגאה בצדק בעוצמתה האמנותית המחודשת. הקוּלטוּרפוֹרוּם בטירגארטן הורחב, המוּזֶאוּמסאינזֶל הנהדר הממוקם באמצע הנהר שפּרֶה שוחזר, ומוזיאונים גדולים חדשים, כמו המוזיאון היהודי, פתחו את שעריהם.

השָאוּבּינֶה (Schaub?hne) המערב ברליני, ביחד עם הברלינר אנסמבל והדוֹיטשֶס תיאטֶר מהמזרח מרכיבים היום את אחד ממוסדות התיאטרון המופלאים בעולם, המעלה מופעים קלאסיים מסורתיים ואוונגארדיים כאחד. עם פסטיבל הסרטים של ברלין כספינת הדגל, גם הקולנוע חוזר לריגושים שאפיינו את התקופה היצירתית של שנות ה-20 של המאה ה-20, זו המונצחת במוזיאון הקולנוע החדש והמרתק.

ניתן להבחין בסימנים לשינוי בכל מקום. הציניקנים שבין הברלינאים טוענים שעירם הפכה לאתר הבנייה הגדול ביותר באירופה, אך הבנייה מספקת משרדים וחללי דיור ומסחר לאוכלוסייה שגידולה הואץ עם המעבר של משרדי הממשל והפקידות מבון לברלין. כמה מהמבנים החדשים יפים במיוחד, והתחושה היא שהעיר נראית כמו גלריה חיה לאמנות. בניין הרייכסטאג, ששב להיות מושב הפרלמנט של גרמניה המאוחדת, ניתן לזיהוי לפי כיפת הזכוכית הענקית, המסמלת את היעדר הסודיות והשקיפות בממשל הגרמני המודרני.

החברות דיימלר-קרייזלר וסוני שינו ללא הכר את פניה של כיכר פוטסדאמר, וחנויות, משרדים ובתי דירות מתנשאים מעל מה שהיה בעבר צ׳קפוינט צ׳רלי. קניונים חדשים ונוצצים מלאים בחנויות מעצבים נבנו בסביבות פרידריכשטראסה, ובניינים ישנים ורעועים במזרח העיר הוסבו לגלריות, בוטיקים יוקרתיים ובתי קפה אופנתיים. מרכז אופנתי ייחודי שכזה הוא שוֹינֶנפירטֶל, אזור מלא אווירה מצפון לתחנת Hackescher Markt של רכבת הפרוורים.

מרחב נשימה
על אף האבן, הפלדה והזכוכית, ברלין היא המטרופולין הירוקה ביותר באירופה, ו-40 אחוז משטחה מכוסים באגמים ונהרות, פארקים וחורשות. חוץ מהטירגארטן והנהר שפּרה במרכז העיר, כוללים הפרוורים הדרום מערביים את יער גרוּנוואלד, הנהר האפֶל ואגם ואנזֶה, ואילו מצפון נמצאים יער ואגם טֶגֶל. שפע של מושבות-גנים קטנות, עם קהילות חקלאיות, כמו ליבָּרס, נמצאות בתחום גבולות העיר. לכל אלה מוסיפה מזרח ברלין את הגרוֹסֶר מיגֶלזֶה שלה כמו גם את החורשות ושטחי הפארק מסביב לטרֶפּטוֹב וקֶפֶּניק. יש עוד טיולים נעימים שאפשר לערוך אל מחוץ לגבולות העיר. קל להגיע לפוטסדאם, בקצה האחר של גשר גליניקֶה, ולבקר בארמון סאנסוּסי של פרידריך הגדול, על שטחו הנרחב; או לטייל ברגל ביערות ובפארקים המקיפים את שָרלוֹטֶנהוֹף, פֶּצוֹב וּוֶרדֶר; אפשר גם לנסות לשוט על אגם טֶמפּלינֶר; או אפילו לעלות לרגל למנזר לנין ליד ברנדנבורג.

צעירים ברוחם
מעבר לסיורים באתרים השונים, הדבר המרתק ביותר בברלין הוא תושביה. במהלך כל ההיסטוריה רבת התהפוכות של העיר עוררו האינדיבידואליזם, האומץ והתבונה של הברלינאים את הערצת העולם. כבעלי מודעות גרמנית בכלל ופרוסית בפרט הם הצטיירו לעתים כאנשים קרירים וחסרי רגשות. התחושות האלה נעלמות במהרה לנוכח החום והמזג הנעים שמפגינים רבים מתושבי העיר.

״הסצנה האלטרנטיבית״ הצעירה מחזירה לעיר את המוניטין שיצאו לה בשנות ה-20 של המאה ה-20 בזכות היצירה העצמאית והחיוניות שאפיינו אותה, והיא מתרכזת לעתים בניהיליזם חסר אשליות במעוזיה, ברובעי הפועלים נויקֶלן וקרוֹיצבֶּרג. ברבעים אלה ניתן למצוא גם את הקהילה הברלינאית הגדולה של הגאסטאַרבַּייטֶר (העובדים הזרים, המכונים ״פועלים אורחים״), שרובם מטורקיה, המוסיפים הרבה צבע וניחוחות לחיי החברה והגסטרונומיה של העיר.

המטרופולין הנמרצת והמתפשטת מושכת אליה כארבעה מיליון תיירים מדי שנה, שכל אחד מהם חש תערובת של זכות ויראה לנוכח עיר בהתהוות מרגשת כל כך.

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il