ברליץ - מדריך כיס - בולגריה

קרייג טרפ


תקציר על המחבר/ת טעימה מהספר
שם בעברית ברליץ - מדריך כיס - בולגריה
דאנאקוד 99-1332
מספר עמודים 152
שם המתרגם רותי קינן
שם באנגלית Bulgaria Berlitz Pocket Guide

תקציר

בולגריה: כל המידע הנחוץ לביקור בלתי נשכח

עיירות וערים היסטוריות: סופיה הקיסרית, פלובדיב הרומית, וליקו טרנובו ההדורה, קופרובשטיצה מעידן התחייה הלאומית.

שכיות חמדה תרבותיות: כנסיית בוינה, מנזר רילה, קתדרלת אלכסנדר נבסקי, מצודת צרבץ, קברים תראקיים, אוצר רוגוזן ופנגיורישטה.

נופים מדהימים: מעבר שיפקה, גיא האיסקר, נקיק השטן, פירדמידות סטוב, הרי פירין, רילה ורודופי.

אתרי הים השחור: נסבר, סוזופול, ורנה, אלבנה, חולות הזהב.

וגם: כל המידע על אתרי הסקי והחופים הטובים ביותר, טיולים רגליים, מוסיקת פולקלור, פסטיבלים, בתי מלון, מסעדות ועוד הרבה יותר.

מדריכי הכיס של ברליץ הם מדריכי הנסיעות הנמכרים ביותר בעולם. מידות המדריכים: 10.5X14.5 ס"מ והם אכן נכנסים לרוב הכיסים. במדריכים מידע רב וחיוני למטיילים. כריכות המדריכים (כריכה רכה בלמינציה איכותית) נפתחות ועל חלקן הפנימי הכפול פרושות מפות מפורטות של העיר או המדינה.

במדריכים תוכלו למצוא את הפרקים הבאים: עשר האטרקציות המובילות, הקדמה, קצת היסטוריה, מה לראות, מה לעשות, לאכול בחוץ, מידע שימושי למטייל, מלונות ומסעדות מומלצים, על היהודים בעיר או במדינה, מפתח שמות ורשימת נושאים הנסקרים בקצרה בין עמודי הספר. גרפיקה צבעונית מייחדת כל פרק ופרק ומאפשרת לכם למצוא במהירות את מבוקשכם.

על המחבר

עורך המהדורה האנגלית: טוני האלידיי

תרגום עריכה והתאמה למטייל הישראלי: רותי קינן.

אתר האינטרנט של ברליץ: www.berlitzpublishing.com

טעימה מהספר

בולגריה

לפני שנים רבות היתה בולגריה הארץ החזקה ביותר באירופה. בתואר הזה היא כבר אינה יכולה להתהדר, אולם היא עדיין נמנית עם המרתקות שבהן. אין ספק שהיא שונה מהשאר. כאן נפגשים המזרח והמערב, מה שמסביר אולי את היותה אחד המקומות היחידים שבו יכלו, במשך ארבעים שנה, אזרחי מזרח גרמניה לפגוש את קרוביהם ממערב גרמניה.

זאת, בשעה שבולגריה היתה בעלת בריתה הנאמנה ביותר של ברית המועצות, ובעלת משטר סוציאליסטי קיצוני, אבל גם הראשונה בגוש הסובייטי שפיתחה את הפוטנציאל העצום שלה כיעד תיירותי. בולגריה הפנתה משאבים עצומים לתיירות עוד בשנות ה-60 של המאה ה-20. אתרי סקי וכפרי נופש לאורך החופים נבנו במיוחד, והמחירים הזולים עד גיחוך משכו מבקרים רבים ממערב אירופה, ובמיוחד מבריטניה ומגרמניה.

מגוון האפשרויות לתייר השתפר מאז שבולגריה נפרדה מהקומוניזם בדרכי נועם ב-1990. מאתרי הנופש וכפרי הדייגים שעל חופי הים השחור עד למרכז הסקי החדש בבָּנסקוֹ; מהבירה סופיה, שממדיה פרובינציאליים אבל אווירתה קוסמופוליטית, לאזור ההיסטורי מסביב לווֶליקוֹ טָרנוֹבוֹ, בולגריה עדיין מציעה תמורה הוגנת מאוד למחיר, תוך שמירה על ייחודיותה.

8 מיליון תושבים בבולגריה עדיין מנסים להתחבר לזהותם בעולם הפוסט-קומוניסטי, וב-2001 הם בחרו במלך לשעבר לראשות הממשלה. על אף שבולגריה נראית ערוכה לקראת הצטרפותה לאיחוד האירופי ב-2007, היא עדיין נתפסת לפעמים, שלא בצדק, כאחת המדינות המפגרות באירופה, יחד עם רומניה, אלבניה ומוֹלדובה. הדימוי חוטא לאמת. בולגריה היא מדינה שקצב המודרניזציה שלה גובר והולך, אומה של סוחרים ואיכרים, ומדינה שהצליחה להפיק את המיטב מהעירוב התרבותי שלה: יותר מכל מדינה בלקנית אחרת.

הארץ והאקלים שלה
לבולגריה גבול עם רומניה בצפון, סרביה ומקדוניה במערב, יוון וטורקיה בדרום, ו-378 ק״מ לאורך חופי הים השחור במזרח. שטחה הוא 110,993 קמ״ר, בערך כשטחה של אירלנד. הבירה סופיה, המונה כחמישית מאוכלוסיית המדינה, שוכנת במערב, במפגש של שני רכסי הרים עצומים החוצים אותה: רכס הרי הבלקן המשתרע כמעט עד הים השחור, ורכס רילָה/רוֹדוֹפּי, המשתרע לכיוון דרום אל תוך יוון ומזרחה אל תוך מקדוניה. ההר הגבוה ביותר במדינה הוא הר מוּסָלָה (2,925 מ׳), והוא גם ההר הגבוה ביותר בחצי האי הבלקני.

בולגריה ידועה באקלים קיצוני: החורף בדרך כלל קר מאוד, והקיץ, במיוחד במישור הדנובה, לעתים לוהט. הטמפרטורות הממוצעות בסופיה נעות בין מינוס 4 ל-2 מעלות בינואר, ואילו באוגוסט הן בדרך כלל גבוהות מ-30 מעלות. כמות הגשם גבוהה כל השנה. ההמתנה לממטרים אף פעם לא נמשכת זמן רב בבולגריה, חוץ מאשר במישור הדנובה היבש.

אוכלוסייה ושפה
יותר מ-85 אחוזים מהתושבים דוברים בולגרית, השפה הרשמית. 2.5 אחוזים דוברים מקדונית, הנחשבת במדינה לניב בולגרי ולא לשפה זרה. הבולגרית נכתבת באלפבית הקירילי (טוב יעשה המבקר אם ילמד לקרוא את האותיות), שהומצא במאה ה-9 בסלוניקי על ידי שני נזירים בולגרים, קיריל ומֶתוֹדיוּס (ראו עמ׳ 16 ו-124). הבולגרים כה גאים באלפבית, והקדישו לו יום חג לאומי (24 במאי, ״יום החינוך״). שפות המיעוט האחרות הן טורקית - המדוברת על ידי 9 אחוזים מהאוכלוסייה - ושפות הגָגָאוּזים (עממים טורקיים): הטטארית והאלבנית. באזור הדנובה המזרחית יש גם מובלעות קטנות של דוברי רומנית (הווְלָכים).

מ-1989 הצטמצמה האוכלוסייה בשיעור של כמיליון איש, כתוצאה מהגירה של בולגרים צעירים שיצאו לחפש את מזלם במערב אירופה. נראה כי האוכלוסייה התייצבה עתה, כתוצאה משיפור בתנאי המחייה.

בשם בולגריה (ארץ הבולגרים) יש משום הטעיה. הבולגרים כיום הם צאצאים של עמים רבים: סלאבים, יוונים ומקדונים וגם בולגרים. כפי שהאנגלים העניקו את שמם לאנגליה בלי שיהיו אי-פעם הקבוצה הגדולה ביותר במדינה, כך גם הבולגרים אינם אלא אחד מהעמים הרבים שיצרו את המדינה הבולגרית. אבל הם היו המתוחכמים ביותר מבחינה פוליטית, ובהסיתם את השבטים האחרים זה בזה הפכו במהרה למעמד השליט - אחרי שהגיעו לבלקן מחבל ארץ הנקרא עתה ״בולגריה הישנה״, בין הים השחור לים הכספי.

דת ותרבות
רובה הגדול של האוכלוסייה, כ-90 אחוזים, הוא אורתודוקסי-בולגרי. קיים מיעוט קתולי משמעותי, ואילו הפרוטסטנטיוּת המערבית, המיוצגת על ידי הכנסיות הבפטיסטית והמתודיסטית, צוברת פופולריות מאז 1990, וצמיחתה היא המואצת ביותר. רוב הטורקים בבולגריה נשארו מוסלמים, אף כי יותר מ-250,000 מהם עזבו את בולגריה ב-1989, בעיקר לטורקיה, במה שכונה ״היציאה הגדולה״.

הכנסייה האורתודוקסית הבולגרית הגדירה יותר מכל את התרבות הבולגרית. אבל כיצד להבדיל בין מה שהוא בולגרי במהותו לבין מה שאינו אלא בלקני? המשותף בתרבות של כל עמי האזור (שפה, מוסיקה, פולקלור, אפילו אוכל) הוא כה רב, שאף-על-פי שהבולגרים שונים בבירור מהסרבים, למשל, קשה להצביע על מהות השוני. עם זאת, קיימים הישגים תרבותיים בולגריים ייחודיים, שעליהם גאוות המדינה, ובצדק.

לתְרַאקים, עם שהופיע באלף השני לפני הספירה, לא היו מתחרים בעיבוד מתכות - ואת הדוגמאות הטובות ביותר אפשר לראות באוצר פָּנגיוּרישטֶה, או בציורי הקיר בכנסיית בּוֹיָנָה, שבישרו את תחילת הרנסאנס. מיומנות עתיקה זאת מצביעה על מורשת תרבותית עמוקת שורשים, שעמדה בטלטוליה של היסטוריה שהיתה לעתים אלימה וסוערת. נופים וחיות בר
בולגריה בורכה בפלאי טבע. חופי הים השחור הם מהיפים באירופה. את פנים הארץ מתווים רכסי ההרים הגדולים, וביניהם משתרעים מישורים. בתקופה המתאימה בשנה - סוף אפריל - יכולים המבקרים ליהנות לסירוגין מסקי ומשיזוף.

אבל, על אף שסקי הוא ספורט פופולרי, הבילוי המועדף כאן הוא טיול בהרים, והבולגרים רואים בטיפוס על הרים מעין טקס. אפילו בחורף, אין זה נדיר לראות זוגות אוהבים מטיילים לאורך השבילים. את האתגר הגדול ביותר מציבים הרי פּירין, בעוד הרי רוֹדוֹפּי קלים יותר לטיפוס. חובבי אגמים פונים לרכס רילָה.

הרי בולגריה ומישוריה עשירים בחיות בר, ומסבים עניין רב לצפרים. אדמות הביצות סביב בּוּרגָס (המכונות סטרָנדזָ׳ה) ושמורת הטבע מָדזָ׳רוֹבוֹ בהרי רוֹדוֹפּי הם האזורים הטובים ביותר לצפרות. עדיין אפשר לצפות לפעמים בדובים במקומות מסוימים ברכסי הרילָה והרוֹדוֹפּי. הם מסוכנים, ואין לנסות להתקרב אליהם .

בבולגריה יש שלושה פארקים לאומיים: פּירין, הבלקן המרכזי ורילָה, וכן תשע שמורות טבע, ששתיים מהן, פּירין וסְרֶבּוּרנָה, נמנים עם אתרי ״מורשת התרבות העולמית״ של אונסק״ו.

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il