ברליץ - מדריך כיס - אמסטרדם

לינדזי בנט


תקציר על המחבר/ת טעימה מהספר
שם בעברית ברליץ - מדריך כיס - אמסטרדם
דאנאקוד 99-1292
מספר עמודים 149
שם המתרגם רותי קינן
שם באנגלית Berlitz Pocket Guide Amsterdam

תקציר

כל המידע הנחוץ לביקור בלתי נשכח

אטרקציות עירוניות: תעלות עטורות בעצים, גשרי ברזל מעוטרים, בתים עם גמלונים מחודדים.

ציוני דרך היסטוריים: בית אנה פרנק, כנסיית ניקולס הקדוש, בית רמברנדט, הארמון המלכותי, כיכר דאם.

מוזיאונים יוקרתיים: הרייקסמוזיאום, מוזיאון ואן גוך, המוזיאון ההיסטורי היהודי, מוזיאון סטדלייק.

בידור: המוזיקתיאטר לבלט ולאופרה, הקונצרטחבאו לקונצרטים

וכן: מדריך לשתייה ואוכל בהולנד, המלצות על בתי מלון, טיפים לשפה ההולנדית ועוד.

מדריכי הכיס של ברליץ הם מדריכי הנסיעות הנמכרים ביותר בעולם. מידות המדריכים: 10.5X14.5 ס"מ והם אכן נכנסים לרוב הכיסים. במדריכים מידע רב וחיוני למטיילים. כריכות המדריכים (כריכה רכה בלמינציה איכותית) נפתחות ועל חלקן הפנימי הכפול פרושות מפות מפורטות של העיר או המדינה.

במדריכים תוכלו למצוא את הפרקים הבאים: עשר האטרקציות המובילות, הקדמה, קצת היסטוריה, מה לראות, מה לעשות, לאכול בחוץ, מידע שימושי למטייל, מלונות ומסעדות מומלצים, על היהודים בעיר או במדינה, מפתח שמות ורשימת נושאים הנסקרים בקצרה בין עמודי הספר. גרפיקה צבעונית מייחדת כל פרק ופרק ומאפשרת לכם למצוא במהירות את מבוקשכם.

על המחבר

עורך המהדורה האנגלית: טוני האלידיי

תרגום עריכה והתאמה למטייל הישראלי: רותי קינן.

אתר האינטרנט של ברליץ: www.berlitzpublishing.com

טעימה מהספר

אמסטרדם

אין עוד מקום בעולם כמו אמסטרדם. זאת עיר שזוכה לתארים מופלגים, שיש בה יותר תעלות מאשר בוונציה ויותר גשרים מאשר בפאריס. היא גם אחת היפות בערי אירופה. למעלה מ-50 מוזיאונים המציגים הכל - מיצירות של גדולי האמנים בעולם ועד לתולדות צמח הקנביס - ישביעו את צימאונו של כל חובב תרבות. 6,000 בניינים, מהמאות ה-16, ה-17 וה-18, משקפים את עברה המפואר, המתמזג למודרניזם של המאה ה-21. אך קסם הלבֵנים והמלט של אמסטרדם הוא רק חלק מהריגושים שבה. שכן זוהי עיר עם תרבות עדכנית תוססת, שבפירוש אינה תקועה בעבר, ותושביה נאורים, נוחי מזג אך גם דעתניים ומעשיים המסבירים פנים לתיירים.

אמסטרדם נוסדה במקום המפגש של שפך נהר האמסטל עם מי הגאות המלוחים של זַאוּדֶרזֶה (Zuiderzee). השטח היבש שהיה ניתן לבנות עליו היה מצומצם, ולכן קשה להבין בדיוק מדוע בחרה קבוצת המתיישבים הראשונים במקום לא מבטיח זה. ואולם הזמן הוכיח שהיתה זו בחירה מצוינת, שכן תושבי אמסטרדם לקחו עד מהרה לידיהם את השליטה על הנהר ועל המסחר שנע עליו. במאה ה-17 היתה אמסטרדם בלי ספק העיר העשירה ביותר בעולם, ומרכזה של אימפריית מושבות הולנדיות. היא סחרה בתבלינים, רום וקני סוכר, ותושביה זכו רק במובחר. אמסטרדם של התקופה ההיא - הנחשבת לתור הזהב - היא לבה של העיר של היום.

הבניינים ההיסטוריים של העיר הם ללא ספק אחת האטרקציות החשובות. שורות הבתים הגבוהים והצרים, עם הגמלונים היפים ניצבות לאורך תעלות ציוריות שלאורכן נטועים עצים. מרכז העיר מחובר בגשרים מעוטרים בפרזולי ברזל ומדרכות נושנות, שהשתנו רק מעט ב-400 שנה - למעשה, מאז שהילכו עליהם תושבים כמו האמן רמברנדט ומגלה הארצות אַבֵּל טסמָן, שעל שמו נקראת טסמניה.

אמסטרדם היא עיר נהדרת לתיירים. היא קטנה דיה כך שניתן להקיף אותה ברגל, ומאחר שרחובות התעלה צרים, אין סיכוי להיתקל באוטובוסי תיירים החולפים במהירות בסמוך לאטרקציות היפות. כדי להבין את מהותה של אמסטרדם יש לחוש את ליטוף קרני השמש בקיץ או להתבונן בהבל פיכם כשאתם יוצאים החוצה בבוקר חורף צונן. הסירות החרישיות שבהן ניתן להפליג לשיט תעלות מאפשרות להתרשם מהאדריכלות מגובה פני המים, תוך כדי שיוט איטי הרחק מהמולת העולם המודרני.

המוזיאונים יכולים להעסיק אתכם במשך שבועות. תמצאו ביניהם אוספי אמנות, בתים היסטוריים ואנדרטות זיכרון לגיבורים ולגיבורות. לבידור לילי עומדים לרשותכם לאחר רדת החשכה למעלה מ-40 סוגים שונים של מופעים מדי ערב. כאן שוכנים האופרה ההולנדית והבלט הלאומי. העיר שופעת אולמות למופעי מוסיקה ותיאטרון, קברטים ומופעי מחול. אמסטרדם היא גם אחת מזירות המועדונים וחיי הלילה העיקריות באירופה. עיר חיה

חזיתות הבתים מתרפקות אולי על העבר אך לא כן הפְּנים. הגישות והתפיסות העדכניות ביותר משגשגות בכל רחבי העיר - בנקאות באינטרנט, נקודות לקבלת מידע אינטראקטיבי ומרכזים לייעוץ בענייני מִחזוּר. אין זו עיר רפאים היסטורית: היא גדושה באנשים. בתיה עדיין משמשים למגורים (אף כי רובם חולקו לדירות ואינם בתים של משפחה אחת) ורחובותיה מלאים במאפיות, מעדניות וחנויות יין שהאנשים עוצרים בהן בדרכם הביתה בערב כדי לרכוש מצרכים לארוחה. כל זה הוא רק חלק מהפנים הרבות של העיר המרהיבה הזאת. זאת עיר המושיטה יד למחר בעודה אוחזת באופן סמלי בעברה ובשורשיה.

לבה ההיסטורי של אמסטרדם נותר כפי שהיה בעיקר בזכות כוחם של התושבים. כמו ברוב הערים הגדולות בעולם, במחצית השנייה של המאה ה-20 לטשו אנשי הנדל?״ן עיניים חמדניות לעבר בתי התעלה העתיקים. מחירי הקרקע האמירו ואנשי הנדל??״ן יכלו להזרים לכיסם רווחים נאים על ידי בנייה של מבנים מודרניים במקום הישנים. מבנים לא אופנתיים, כמו המחסנים ברציפים הישנים, הוזנחו ונותרו חסרי ערך. אך תושבי אמסטרדם חשבו אחרת. הם יצאו לרחובות כדי להילחם על עירם, בנו מתרסים סביב בתים עתיקים, ויישבו בניינים ריקים באזור המחסנים.

מעשה זה היה אופייני לתושבי העיר, וזאת לא היתה הפעם הראשונה: בני אמסטרדם נאבקו על מה שהאמינו בו במשך דורות. כשהפרוטסטנטים נרדפו במאה ה-16, הם נהרו לכאן מכל רחבי אירופה כדי למצוא מקלט. במלחמת העולם ה-2 שבתו עובדי הרציפים של אמסטרדם במחאה נגד היחס ליהודי העיר. אף כי בסיכומו של הדבר המחאה נכשלה, היא מוכיחה את עוצמת הרגשות והמודעות החברתית השולטת בכל שכבות החברה כאן.

היום חיים בגבולות העיר אמסטרדם למעלה מ-100 בני לאומים שונים, מצב שעלול היה לערום קשיים ומתחים. ואולם למעשה, הוא רק מוסיף לעושר התרבותי שנבנה כאן במשך מאות שנים של גילוי ארצות ומסחר.

נראה כאילו בני אמסטרדם ניחנו ביכולת למצוא פתרונות יצירתיים לבעיות המקשות על עולמם. כשלא היו מספיק מקומות דיור ביבשה, הם התבוננו בתעלות הריקות והחליטו שבתי סירה יוכלו לעזור. היום יש בנתיבי המים של העיר למעלה מ-2,500 מהם. כשמכוניות הפכו לבעיה בעיר העתיקה, ניתנה עדיפות לאופניים, והיום נעים למעלה מ-500,000 זוגות אופניים ברחובות - ולפי ההערכה כ-30,000 זוגות נמצאים טבועים בקרקעית התעלות.

בני אמסטרדם נלחמים על זכויותיו של כל אחד כנגד דיכוי, או בהמשלה על זכותו של דוד להתייצב מול גולית בדמותה של הבירוקרטיה. למעשה, כשכמה אלפי דווידים מתאחדים יחד ליצירת קבוצת לחץ, גולית חייב לעצור ולהקשיב להם. אין זה אומר שאמסטרדם היא מקום מושלם - היא עיר עם לחצים אופייניים למאה ה-21, בעיקר עם בעיות של תנועה ולכלוך - אך ההתייחסות לבעיות האלה היא מציאותית. בוויכוח הער שניטש סביב הבעיות לוקחת חלק הקהילה כולה, והפתרונות המוסכמים מוּצאים אל הפועל. כשהפתרונות לא עובדים (כשם שקורה לעתים קרובות) מתחיל התהליך כולו מהתחלה, והוא הופך לחלק מעקומת למידה ענקית.

אולם תושבי אמסטרדם אינם מבלים את כל זמנם בהנפת דגלי מחאה. הם חרוצים ושקדנים כאבותיהם. הם גם נהנים מגלריות ומתערוכות ממש כמו התיירים - ובשל כך ייתכן שגם תיתקלו בקושי אמיתי להשיג כרטיסים למופעים. ומעל הכל - הם אוהבים חיי חברה. ברים - בעיקר ?״הברים החומים??״ המפורסמים - הם מקומות מפגש פופולריים שבהם דנים בעניינים שברומו של עולם. בקיץ מקובל לשתות בחוץ, ובעלי הברים מוציאים שולחנות החוצה לכיכרות ולקרנות רחוב. שבוּ ליד שולחן ועד מהרה תמצאו את עצמכם בעיצומה של שיחה (רוב בני אמסטרדם דוברים אנגלית).

לאמסטרדם פנים רבות. אך נראה כאילו כולן הותכו למכלול אחד שלם. זאת עיר של היסטוריה הבוקעת מכל גמלון ופינת רחוב; עיר של תרבות, של מוזיאונים, מוסיקאים ואמנים; עיר של השכלה ובה אוניברסיטה גדולה; עיר מסחר ובנקאות; עיר רב-לאומית עם למעלה מ-100 בני לאומים שונים; עיר סובלנית, שבה פורחות קבוצות מיעוט; ועיר של תיירות, עם למעלה מ-10 מיליון מבקרים בשנה. יופיים של הבניינים אינו שנוי במחלוקת, אך סיכום כל החלקים האלה הוא שעושה את הביקור באמסטרדם בלתי נשכח.

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il