ברליץ - מדריך כיס - אירלנד

קן ברנסטין


תקציר על המחבר/ת טעימה מהספר
שם בעברית ברליץ - מדריך כיס - אירלנד
דאנאקוד 99-1232
מספר עמודים 152
שם המתרגם רותי קינן
שם באנגלית Berlitz Ireland Pocket Guide

תקציר

כל המידע הנחוץ לביקור בלתי נשכח

דבלין: הספרייה העתיקה בטריניטי קולג', כיכר מריון, הגלריה הלאומית, קתדרלת סנט פטריק, מוזיאון הסופרים של דבלין, הטמפל בר, פארק פיניקס, מבשלת גינס.

ערים ועיירות מפורסמות: וקספורד, ווטרפורד, קילקני, קורק, קינסייל לימריק, גולוויי, סליגו, בלפסט, בושמילס ורבות אחרות. פלאי טבע: טבעת קרי, חצי האי דינגל, צוקי מוהר, קונמארה, דונגל, "שביל הענק"

אנדרטות ישנות ועתיקות: אתר הקבורה בניוגריינג', נות, גלנדלוך, צוקי קאשל, דון אנגוס, קתדרלת סנט פלאנאן, פירמידת סייד פילדס, טירות בלארני ובנראטי.

מדריכי הכיס של ברליץ הם מדריכי הנסיעות הנמכרים ביותר בעולם. מידות המדריכים: 10.5X14.5 ס"מ והם אכן נכנסים לרוב הכיסים. במדריכים מידע רב וחיוני למטיילים. כריכות המדריכים (כריכה רכה בלמינציה איכותית) נפתחות ועל חלקן הפנימי הכפול פרושות מפות מפורטות של העיר או המדינה.

במדריכים תוכלו למצוא את הפרקים הבאים: עשר האטרקציות המובילות, הקדמה, קצת היסטוריה, מה לראות, מה לעשות, לאכול בחוץ, מידע שימושי למטייל, מלונות ומסעדות מומלצים, על היהודים בעיר או במדינה, מפתח שמות ורשימת נושאים הנסקרים בקצרה בין עמודי הספר. גרפיקה צבעונית מייחדת כל פרק ופרק ומאפשרת לכם למצוא במהירות את מבוקשכם.

על המחבר

עורך המהדורה האנגלית: טוני האלידיי

תרגום עריכה והתאמה למטייל הישראלי: רותי קינן.

אתר האינטרנט של ברליץ: www.berlitzpublishing.com

טעימה מהספר

אירלנד

הדשא אמנם ירוק יותר באירלנד - היא אינה מכונה ״אי האזמרגד״ בלי סיבה, אף כי שדות הירק שטופי הגשם מתחלפים לסירוגין בגבעות טרשים שחורות, בהרים כהים ובביצות טובעניות. השמים המשתנים במהירות מוסיפים למראה הנוצר במפגש בין הים ליבשה. לעולם לא תמצאו את עצמכם במרחק גדול יותר מ-115 ק״מ מקו החוף המרהיב של אירלנד, המשתרע לאורך 4,800 ק״מ. הרחק במערב נמצאת אמריקה, שקרצה לאינספור מהגרים במאה ה-19. במזרח נמצאת בריטניה, שיחסיה עם האי השכן במהלך 800 השנים האחרונות הם מהמסובכים והמרגיזים ביותר בגיאופוליטיקה האירופית.

קרבתו של זרם הגולף תורמת לחורף ממוזג. השלג נדיר, אך לא כן הגשם. ממטרים רציניים נרשמים בשלושה מתוך ארבעה ימים ליד החוף המערבי ולסירוגין, יום כן יום לא במזרח. הגשמים נעים מסופות עזות לממטרים קלים וקלושים כל כך, עד כי אינם מותירים סימן על המדרכות. השמש לעולם אינה מאחרת להופיע אחרי הגשם וכל ממטר קליל הוא סיבה טובה להופעתה של הקשת-בענן האירית.

יש, כמובן, שתי אירלנד: 26 המחוזות של הרפובליקה האירית (Eire) וששת המחוזות של אירלנד הצפונית שבשליטה בריטית. הדבר תרם לאי שתי ערי בירה: דבלין ובלפסט. לדבלין, עיר תוססת עם שדרות רחבות, פארקים ירוקים ומבנים הרמוניים מסודרים, יש יותר מה להציע בתחום המוזיאונים, הגלריות ויתר האטרקציות התרבותיות בהשוואה לערים רבות בגודל דומה, נוסף על חוש הומור חתרני חביב שיש אומרים שהוא מחפה על פטאליזם. כניגוד מוחלט, בלפסט היא המרכז התעשייתי היחיד של אירלנד, האווירה יותר ארצית והרבה פחות מעודנת מזו של דבלין.

ואולם בכל מקרה, את המראות היפים באמת של אירלנד אפשר למצוא מחוץ לערים הגדולות. שורשיה של אירלנד עדיין חקלאיים, וכשנוסעים במכונית או באוטובוס מעיירה לעיירה עוברים דרך קילומטרים של אדמות מעובדות, מאוכלסות בנדיבות בכבשים ובעדרי בקר. פלאי הטבע באירלנד יכולים להיות מעוררי יראה כמו צוקי מוֹהֶר או שלווים כמו אגמי קילארני; מיסטיים כמו הר הקדוש קרוֹק פטריק או נעימים כמו ערבות גידול הסוסים של קוֹרָה. בין שכיות החמדה הטבעיות האלה פזורים שרידי אבן מרשימים בני אלפי שנים. באירלנד, המושג ״עיר״ הוא בן לא יותר מאלף שנה. לפני כן האי היה כמעט כולו שטח כפרי, והמבנים העתיקים של היום היו ברובם יישובים של נזירים ששימרו את הלימוד והידע במהלך חשכת ימי הביניים של אירופה.

זוהי ארץ קטנה אך, כמו יין משובח, יש לטעום ממנה לאט. שילוט יכול להצביע על שלוש דרכים להגיע ליעד אחד, או לא להראות אף דרך. שאלו עוברים ושבים, ואם הם יחליטו שאתם נראים קצת תשושים אחרי יום סיורים מעייף וכמה כוסות של גינס, הם יאמרו לכם, קרוב לוודאי, שזה ״ממש קרוב״ כי לא ירצו לצער אתכם ולומר את האמת, שהיעד נמצא במרחק 32 ק״מ של נסיעה על כביש צר ומתפתל.

האירים
אין אופי ״אירי״ אחד. בהכללה, הפרוטסטנטים מהצפון נחשבים לרציניים יותר ויצירתיים פחות מהקתולים הצפוניים, שנחשבים ליותר מופנמים ופחות אימפולסיביים מהקתולים הדרומיים. האירים מחדדים את ההבדלים האלה עוד יותר, ובכך מקנים לתחושת המקום חשיבות שכמותה קשה למצוא במקומות אחרים בעולם.

בדבלין חיים יותר ממיליון וחצי איש. היא העיר הגדולה ביותר ברפובליקה של אירלנד וביתם של למעלה מ-40 אחוז מהאוכלוסייה. בבלפסט מתגוררים 500,000 איש, והיא מרכז אירלנד הצפונית, שנותרה חלק מהממלכה המאוחדת כשהאי חולק אחרי מלחמת העולם ה-1. הרפובליקה החדשה, שהולדתה ב-1922 גרמה גם לפתיחת מלחמת אזרחים, הושתתה בעיקרה על כלכלה כפרית, וענייניה החברתיים ומערכת הלימודים שלה היו תחת השפעה חזקה של הכנסייה הקתולית.

ברבע האחרון של המאה ה-20 סבלה אירלנד הצפונית ממהומה פוליטית בעוד שהדרום הפך למדינה אירופית מודרנית. החברוּת באיחוד האירופי תרמה ליתרונות כלכליים משמעותיים, והקלות במיסוי היו אסטרטגיה למשיכת תעשיות מאמריקה ומאירופה, בעיקר בתחומי ההיי-טק והתרופות. האיסורים הישנים על גירושים והפלות החלו מתרופפים ככל שהשפעתה של הכנסייה דעכה. תרבות צעירים חזקה הפכה את דבלין לעיר מסיבות, ויעד לחופשות סופשבוע ע״י חברות תעופה אירופיות.

שפה מקומית
הכיבוש האנגלו-נורמני ההיסטורי של אירלנד ב-1169 סלל את הדרך לעליונותה של השפה האנגלית על פני הגאלית. היום בקושי אחד מתוך מאה אנשים באירלנד מדבר אירית שוטפת יותר טוב מאנגלית. ואולם החייאת הגאלית היתה למדיניות הממשלה, והשפה נלמדת בבתי הספר ומופיעה (לצד האנגלית) על כל השלטים והמסמכים הרשמיים. השימוש היומיומי בגאלית מוגבל לאזורים הגאליסטיים - כיסים קטנים של תרבות מקומית, בעיקר במערב אירלנד. אוצר המילים, ההגייה והתחביר הגאליים חדרו לאנגלית, יצרו ספרות דגולה ומעניקים לשפת היומיום מגע פיוטי.

המחוזות הצפוניים
בשלושת העשורים האחרונים של המאה ה-20 הוכתמה התדמית של צפון אירלנד בטרוריסטים, ששאפו לאחד את ששת המחוזות שלה עם ה-26 של הרפובליקה. היום, אף שהעוינות השבטית עדיין עלולה להתלקח, שוררת רוב הזמן הרמוניה מתוחה משהו, ותמיכה כספית משמעותית מצד בריטניה, האיחוד האירופי וארצות הברית תרמו לפריחה כלכלית, אף כי שיעור האבטלה נותר גבוה.

שני דברים עדיין לא זוכים להערכה מספקת: הידידותיות הישירה של האנשים (כלפי זרים, בכל מקרה) והנוף המרהיב - כל מדינה אחרת שבה יש שילוב כמו זה שבין דרך אנטרים שעל החוף, ״שביל הענק״, אגמי פֶרמָנָה, הר מוֹרן ושפע מגרשי הגולף היתה כורעת תחת עומס התיירים. ואולם אחרי הכל הפחת תקוות לכל עבר הוא משהו ששני חלקי האי מצטיינים בו ללא מאמץ.

ספרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הירשמו חינם למועדון הספרים של מטר ותקבלו עדכונים על ספרים חדשים, מבצעים ועוד.

בלחיצה על הרשמה אני מסכים לקבל מידע שיווקי, מבצעים והטבות באמצעות דוא"ל ו/או הודעות SMS ומסכים לתנאי השימוש

Powered by Blacknet.co.il