חזרה לספר באתר


שם הספר:

המיליון ששינה את המזרח התיכון
העלייה הסובייטית לישראל
מאת: לילי גלילי ורומן ברונפמן

שם הספר באנגלית:

The Millions that changed the Middle East: Immigrants from the former USSR

שמות המחברים באנגלית :

Lily Galili and Roman Bronfman


מחיר מומלץ: 98 ש"ח
מספר עמודים: 288
דאנאקוד: 99-1808

   

© כל הזכויות שמורות למטר
    בכפוף לתנאי השימוש

המיליון ששינה את המזרח התיכון
העלייה הסובייטית לישראל
מאת: לילי גלילי ורומן ברונפמן

"בלי העלייה הזאת היינו אבודים; אתם יודעים מה זה להוסיף לכאן מיליון יהודים?"

כך ספק-תהה ספק-פסק נשיא המדינה שמעון פרס בריאיון מיוחד לספר זה. אין ספק שהנשיא צודק: בלי העלייה אכן היתה ישראל נראית אחרת.

מיליון איש שהגיעו לישראל בשנים 2010-1990 שינו ללא הכר את פניה של המדינה ואת פני המרחב כולו. לא בכדי דווקא יאסר ערפאת הוא שידע לזהות עוד לפני בואו של הנחשול את המשמעות העמוקה של השינוי הדמוגרפי והפוליטי שעומד להתחולל – תובנה שהאיצה תהליכים מדיניים כגון תהליך אוסלו, שספק אם היו מתרחשים לולא העלייה.

גם ישראל חזתה את השינוי, אך לא תמיד אמדה את היקפו ואת עוצמתו. כעבור יותר מעשרים שנה אפשר לומר שגם אם חלק מהמיתוסים ההדדיים התנפצו על סלעי המציאות הקשה, וגם אם ישראל לא תמיד השכילה למצות את ההון האנושי המורכב שהתגלגל לפתחה – מדובר בסיפור הצלחה, שמדינות גדולות בהרבה היו מתקשות להתמודד עמו.

ספר מסקרן וייחודי זה סוקר לראשונה את העלייה הרוסית מזווית ראייה רחבה באמצעות סיפורים אישיים מרתקים, סקירת עיתונות וספרות ברוסית ובעברית וניתוח מעמיק. העיתונאית הוותיקה לילי גלילי, שסיקרה את העלייה מראשיתה, וחבר הכנסת לשעבר רומן ברונפמן, יליד ברית המועצות לשעבר ופעיל בתחום העלייה, מגוללים את הסיפור הקבוצתי המורכב של העלייה – שטרם סופר.