חזרה לספר באתר


שם הספר:

אינטליגנציה אקולוגית
הרגלי הצריכה שלנו והשפעתם על איכות הסביבה
מאת: דניאל גולמן

שם הספר במקור:

Ecological Intelligence

שם המחבר במקור :

Daniel Golemann

תרגום: יהודה בן-מוחה
מחיר מומלץ: 95 ש"ח
מספר עמודים: 276
דאנאקוד: 99-1707

   

© כל הזכויות שמורות למטר
    בכפוף לתנאי השימוש

אינטליגנציה אקולוגית
הרגלי הצריכה שלנו והשפעתם על איכות הסביבה
מאת: דניאל גולמן

על הספר

מחבר רבי-המכר אינטליגנציה רגשית ו-המנהיגים החדשים (בעברית בהוצאת "מטר") מביא לנו כעת את אינטליגנציה אקולוגית - ספר החושף את ההשלכות הסביבתיות הנסתרות של הדברים שאנו מייצרים וקונים, ואת הדרך שבה המידע הזה יכול לסייע לנו לחולל את השינויים המהותיים שכולנו חייבים לערוך כדי להציל את כוכב הלכת שלנו ואת עצמנו.

אנו קונים שמפו "צמחי" המכיל כימיקלים תעשייתיים שעלולים לפגוע בבריאותנו או לזהם את הסביבה. אנו צוללים כדי לצפות בשוניות אלמוגים, ואין לנו מושג שמרכיב בקרם ההגנה שלנו מזין וירוס הקוטל את השונית. אנו לובשים חולצות טריקו מכותנה אורגנית, אך איננו מודעים לכך שצבעי החולצה מסכנים את עובדי המפעל, שעלולים לחלות בלוקמיה. בספרו אינטליגנציה אקולוגית, מגלה דניאל גולמן מדוע חלק גדול כל-כך מהמוצרים המתויגים כ"ירוקים" הם חזיון תעתועים, ומטיל אור על חוסר העקביות הפרוע שלנו בתגובתנו למשבר האקולוגי.

בהסתמכו על מחקר חדשני, מסביר גולמן מדוע לא מספרים לנו על ההשלכות הנסתרות שיש למוצרים ולשירותים שאנו מייצרים וצורכים, ואיך אנו נופלים קורבן לאיפול המידע באשר להשפעות המזיקות של הייצור, ההובלה, האריזה, ההפצה והסילוק של המוצרים שאנו רוכשים.

אולם מאזן הכוחות עומד לעבור מהמוכר אל הקונה, כאשר דור חדש של טכנולוגיות ידווח לנו על העובדות האקולוגיות הקשורות למוצרים עוד בנקודת הרכישה.

שבחים:

"הגורילה במשקל ארבע מאות קילו שמאחורי כל 'אתגרי השימור' היא אתה ואני, הצרכן. הבעיה אינה שאנו רעים, אלא שהיינו עיוורים להשלכותיהן של הבחירות היומיומיות שלנו - אשר עומדות להשתנות. כפי שגולמן מראה, טכנולוגיות מידע חדשות ודאגה גוברת של הציבור מעוררות את התשוקה המובנית בנו לעשות את הדבר הנכון כדי לעצב עולם בריא יותר לילדינו ולנכדינו."

פיטר סנג'י, מנהל המרכז ללמידה ארגונית בביה"ס לניהול ע"ש סלואן במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) ומחבר הספר הארגון הלומד (בעברית ב"מטר").

"דניאל גולמן, המסתמך על האינטליגנציה הנרחבת שלו, מנתח את הנושאים הכרוכים בהשגת קיום לטווח הארוך ומפרט פתרונות מבטיחים ומסקרנים. פעם נוספת, הוא כתב ספר חובה."

האוורד גארדנר, סופר ופרופסור לקוגניציה וחינוך בבי"ס הספר ללימודי תואר בחינוך של הארוורד.

"התרבות שלנו עומדת בפני אתגר רציני ומכריע, אחד הגדולים ביותר בתולדותיה: האפשרות המאיימת של קריסה אקולוגית... גולמן מוכיח באופן משכנע ורב עוצמה, כי האופן שבו נענה על שאלה זו יקבע לא רק את גורלנו, אלא גם את גורלם של ילדינו, ואף של החיים על כוכב הלכת שלנו. ספר זה צריך להיות קריאת חובה לכל פוליטיקאי, קובע מדיניות, ואזרח."

מיצ'יו קאקו, פרופסור לפיסיקה תיאורטית ומחבר הספרים הפיסיקה של הבלתי אפשרי (הוצאת אריה ניר) ו-עולמות מקבילים (הוצאת כתר)

"השוק הוא תא הצבעה דמוקרטי, אם נבחר לעשות אותו כזה - בידינו, הצרכנים, ההחלטה אילו חברות יצליחו ואילו ייכשלו. ספרו של דן גולמן אינטליגנציה אקולוגית מספק כלים להצבעה מודעת ומושכלת, ומהווה קריאת חובה של גשר רהוט בין יצרן וצרכן החוצה פערי דורות ומאיר את השביל אל יעד של קיימות אקולוגית וצדק חברתי."

ג'ון פרקינס, מחבר רב-המכר Confessions of an Economic Hit Man