חזרה לספר באתר


שם הספר:

הפיל והדרקון: הודו וסין
צמיחתן המהירה ומשמעותה לגבי כולנו
מאת: רובין מרדית

שם הספר במקור:

The Elephant and the Dragon

שם המחברת במקור :

Robin Meredith

תרגום מאנגלית: אלה בשן
מחיר מומלץ: 95 ש"ח
מספר עמודים: 224
דאנאקוד: 99-1671

   

© כל הזכויות שמורות למטר
    בכפוף לתנאי השימוש

הפיל והדרקון: הודו וסין
צמיחתן המהירה ומשמעותה לגבי כולנו
מאת: רובין מרדית

על הספר

הפיל והדרקון הוא בחינה מעמיקה של צמיחתן העצומה של הודו וסין, ומדריך חיוני להבנת האופן שבו הן מעצבות מחדש את עולמנו. נחשול של שינוי עושה את דרכו אל העולם המערבי בעידן המתאפיין במקומות עבודה שאינם תחומים בגבולות גיאוגרפיים, ובתמורות המשנות את האופן והמקום שבהם מיוצר כמעט כל דבר. אף שהשינוי מבשר רעות למערב, הוא כבר חילץ מאות מיליוני הודים וסינים ממעגל עוני מחפיר.

מרדית מראה כיצד בכפרי הודו, שברובם אף אין חשמל, פורחים מתחמים של חברות תרופות, ואיך צומחים בהודו מקומות תעסוקהרבים מספור המעסיקים אקדמאים מקומיים בשכר נמוך להפליא; וכיצד סין, הממשיכה לנפנף בדגל הקומוניזם, הופכת לכוח מסחרי רב עוצמה, המעורר חשש וקנאה בעולם המערבי.

בתמהיל מרתק של ניתוח ודיווח מהשטח משככת העיתונאית הוותיקה רובין מרדית את הבהלה שמעוררים הקולות המתריעים מפני השלכות הגלובליזציה, ומתירה את סבך העסקים, הפוליטיקה והתרבות הכורך את הודו וסין עם המערב. היא בוחנת את עברן של הודו וסין בצִלם של גנדי ומאו טסה טונג, ואת העתיד הצפוי להן, של סחר בינלאומי משולב המעצב מחדש את העולם, בין שהוא מועבר במכולות ובין שבאמצעות סיבים אופטיים. מרדית מתווה דרך חדשה שבה יוכל העולם המערבי - מנהיגים עסקיים, עובדים, פוליטיקאים ואפילו הורים - להבין את השינויים העצומים המתרגשים עליו, ולשגשג בעידן הפיל והדרקון.

"תיאור מקיף ומסעיר של אחד הסיפורים הכלכליים הגדולים של זמננו."

ג'וזף א' סטיגליץ, חתן פרס נובל לכלכלה

"בכל יום אנו שומעים על המספר העצום של מוצרים מתוצרת סין שאנו רוכשים, ועל המספר הלא פחות דרמתי של מקומות עבודה שעוברים להודו. תושבי שתי ענקיות אלה מהווים יותר משליש מאוכלוסיית העולם, ואף שההשלכות של התיעוש המזורז שלהן מורגשות בו-זמנית, כל אחת מהן זכתה עד כה להתייחסות נפרדת. הניתוח השיטתי של רובין מרדית ממלא את הרווח הזה בכתיבה אמיצה וקריאה."

מייק ואלאס, בתוכנית הטלוויזיה "60 דקות" של רשת CBS

"רובין מרדית היא משקיפה חריפה על שתי המדינות המתפתחות בעלות קצב הצמיחה המהיר בעולם. כתיבתה המצוינת מעניקה לנו תיאור מעמיק ומבדר של האתגרים וההישגים של הענקיות האסיאתיות האלה, שיהיו, יש לקוות, מדחפים לשגשוג הגלובלי במהלך המאה העשרים ואחת."

ארנסטו סדיו, נשיא מקסיקו לשעבר, ראש המרכז ללימודי גלובליזציה באוניברסיטת ייל