חזרה לספר באתר


שם הספר:

העולם הפוסט-אמריקני
על השינוי במערך הכוחות העולמי והנוף הגלובלי החדש
מאת: פריד זקריה

שם הספר במקור:

The post-American World

שם המחבר במקור :

Fareed Zakaria

תרגום מאנגלית: אורי שגיא
מחיר מומלץ: 89 ש"ח
מספר עמודים: 228
דאנאקוד: 99-1635

   

© כל הזכויות שמורות למטר
    בכפוף לתנאי השימוש

העולם הפוסט-אמריקני
על השינוי במערך הכוחות העולמי והנוף הגלובלי החדש
מאת: פריד זקריה

על הספר

בעיני פַריד זַקַרִיָה, עורך הניוזוויק אינטרנשיונל ואחד הפרשנים החשובים בארצות הברית, הסיפור הגדול של תקופתנו הוא צמיחתן של מדינות כמו סין, הודו, ברזיל, רוסיה, דרום אפריקה, קניה ורבות אחרות, על חשבון ירידה בכוחה של המעצמה הגדולה ביותר שידע העולם מעודו: ארצות הברית. הצמיחה הכלכלית של המדינות הללו יוצרת נוף גלובלי חדש, שבו מוקד הכוח משתנה, והעושר והחדשנות מבעבעים במקומות בלתי צפויים. אמנם צמיחה גלובלית יוצרת דברים טובים רבים - אבל גם בעיות רבות שהעולם עדיין אינו ערוך לטפל בהן.

בכתיבה בהירה, עשירה בתובנות ובדמיון, זקריה משרטט את המתווה של ביזור הכוח בעולם. הוא מפיק לקחים משתי תזוזות הכוח הגדולות שהתרחשו בחמש-מאות השנים האחרונות - עליית העולם המערבי ועליית ארצות הברית - כדי לומר לנו לְמה עלינו לצפות. האתגר הניצב בפני ארצות הברית הוא היחלשות פוליטית, כי בשעה שחשיבותם של גורמים אחרים גדלה, התפקיד המרכזי של ארצות הברית מוכרח להצטמצם, והדבר לא יהיה קל למי שהיתה המעצמה החשובה היחידה זמן כה רב.

כשזקריה מתייחס לישראל בספרו, ניכרת התפעלות מהולה בקנאה מדרגתם ומעומקם של היחסים שהיא השכילה לבנות עם הממשל האמריקני ועם הציבור האמריקני. לכל מי שחרד ודואג ליחסי ישראל עם ארצות הברית מומלץ שיקרא את הספר הזה, כדי לשאוב עידוד וביטחון וגם כדי להפיק לקחים לעתיד. כפי שתגלו בספר המעמיק והרלוונטי שבידיכם, אנחנו נמצאים בעיצומו של שינוי, והעתיד שלפנינו הוא העולם הפוסט-אמריקני.